Dzisiaj jest 28.04.2024 07:49

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 11.10.2014 11:51 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2014 19:14
Posty: 10873
Lokalizacja: Anglia
Pochwały: 10
z jeżyn słyszałam że dobre jest wino :)

_________________
pozdrawiam
Ania :flower2:

moje zielone królestwo II
[Tajemniczy ogród Ani cz. II
Anglia moimi oczami


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 12.10.2014 10:32 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2009 11:48
Posty: 596
Pochwały: 4
Jest już po sezonie, ale polecam nalewkę z derenia jadalnego. Ciekawy smak i aromat, piękny kolor. Koleżanka twierdzi, że wyleczyła nią ból gardła :mrgreen:. Z jeżyn też robi się nalewkę, własnego "prywatnego" przepisu nie mam.
Na nalewkę z wiśni odszukam przepis i 'wrzucę" w wolnej chwili. Może ktoś skorzysta (za rok) :bye:

_________________
pozdrawiam,

mag


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 12.10.2014 23:15 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.11.2011 11:22
Posty: 5514
Lokalizacja: Pabianice
Pochwały: 5
Miałem apetyt i szczere chęci na dereniówkę, ale niestety majowe przymrozki sprawiły, że nie ma owoców w tym roku u mnie :evil: . Zrobiłem już aroniówkę. Z jeżyn też coś wyszło, a w kolejce czekają owoce pigwy na przerób :rotfl:

_________________
Pozdrawiam Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 29.10.2015 13:37 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 26.10.2010 13:08
Posty: 170
Pochwały: 0
W zeszłym roku robiłam nalewkę ze śliwek węgierek.A że wyszła jakaś mdła postanowiłam poeksperymentować.Dodałam odrobinKę pigwy i goździków.Mąż stwierdził że to była najlepsza nalewka .


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 29.10.2015 22:34 

Pochwały: 0
To podziel się przepisem - chodzi głównie o proporcje.
Osobiście nastawiłem pigwę i tarninę.
Jeśli tylko wszystko się przegryzie to dam znać jak smakuje.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 30.10.2015 20:47 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.12.2014 21:02
Posty: 461
Lokalizacja: lubelskie
Pochwały: 8
U mnie już wszystko porozlewane- czarne maliny, wiśnie, czereśnie, smorodinówka, truskawka z aronią i porzeczką, aromatyzowane osobno robionymi nalewkami z kwiatów bzu i akacji (te ostatnie same są dla mnie nie do wypicia ze wzgl na bardzo silny aromat).
Teraz robi się z pigwy,gruszek i nieszpułki. Tak dla odmiany bo czysta pigwa, pigwa z cytryną, pigwa z egzotycznymi przyprawami, już były a owoców co roku do zawalenia..
Niestety dereń w tym roku usechł na krzakach z powodu suszy :(
Z tym że ja o tegorocznych efektach na pewno szybko nic nie powiem bo u mnie nalewki dojrzewają minimum pół roku- wcześniej nawet nie ma co próbować taką nieprzegryziona surowiznę.

Dla mnie osobiście przepis na nalewkę jest jeden- różnią się owocami, dodatkami, przyprawami, ale nigdy wykonaniem czy proporcjami..
Owoce zalane mieszanką spirytusu i wódki-pół na pół, w ilości tak by nie wystawały owoce, po miesiącu zlany płyn, owoce zasypane cukrem w ilości połowy wagi nastawionych owoców(jak było zalewane 2kg owoców-to 1kg cukru) To potrząsane codziennie aż się cukier rozpuści i kolejny miesiąc stojące.Potem zlany płyn, owoce odciśnięte w maszynce do wyciskania,płyny-pierwszy odlany wcześniej i ten drugi zmieszane, przecedzone przez filtr np., z gazy, rozlane do butelek-dojrzewanie pół roku- rok w piwnicy.Wyklarują się do końca i dobrze smakowo połączą.
Bardzo stary sposób robienia smorodinówki jest u mnie jedynym obowiązującym sposobem robienia wszelkich nalewek-efekty podobno się wielce zadowalające :)

Obrazek

_________________
Pozdrawiam roślinoholików- Dag

Zielony wątek http://forum.swiatkwiatow.pl/post136678.html#p136678
nadwyżka zielonych,hoje http://tiny.pl/xhgb7
pomagam psom http://tiny.pl/xhgbm
mój blog http://hoya-succulents.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 30.10.2015 21:24 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2009 11:48
Posty: 596
Pochwały: 4
Dag, twoja doba chyba liczy 48 h, albo masz pomocników wielu :-D .
Szkoda tego derenia, nalewka jest świetna i ma zdrowotne właściwości - czy tak?

_________________
pozdrawiam,

mag


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 31.10.2015 08:08 

Pochwały: 0
boswell pisze:
(...)
Owoce zalane mieszanką spirytusu i wódki-pół na pół, w ilości tak by nie wystawały owoce, po miesiącu zlany płyn, owoce zasypane cukrem w ilości połowy wagi nastawionych owoców(jak było zalewane 2kg owoców-to 1kg cukru) To potrząsane codziennie aż się cukier rozpuści i kolejny miesiąc stojące.Potem zlany płyn, owoce odciśnięte w maszynce do wyciskania,płyny-pierwszy odlany wcześniej i ten drugi zmieszane, przecedzone przez filtr np., z gazy, rozlane do butelek-dojrzewanie pół roku- rok w piwnicy.(...)

Teraz masz całą armię! :clapping2:

Ja robię odwrotnie i w ilościach śladowych ,czyli obrane (wydrylowane ,bez szypułek i gniazd ale ze skórką) owoce zasypuję cukrem i pozyskuje syrop.
Po odsączeniu syrop zalewam spirytusem chociaż zastanawiam się czy sama wódka by nie wystarczyła(?) i do leżakowania. Po leżakowaniu - min.2-3 m-ce rozcieńczam wódką i przegotowana wodą.

Pozostałości z owoców ponownie zasypuję cukrem lub zalewam alkoh. j/w. i mam owoce w spirytusie chociaż moja znajoma robi to tak jak Ty - późną zimą porównamy efekt .chociaż wydaje mi się ,że cukry mają najpierw przerobić aromat danych owoców a później alkohol go zaimpregnować - utrwalić!? Co Ty na to?

U mnie w tym roku będzie pigwówka i tarninówka.
Pigwę mam eko a tarninę zebrałem przy mało ruchliwej i jeszcze się zastanawiam nad jej przerobieniem.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 31.10.2015 10:11 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
aniula89 pisze:
z jeżyn słyszałam że dobre jest wino :)

Nigdy nie zapomnę wizyty u znajomych, którzy nastawili wino z jeżyn (dzikich, takie mają na skraju ogrodu. Pycha swoją drogą). Zapomnieli o detalu, czyli rurce fermentacyjnej. No i baniak "wybuchł" - ślady są naprawdę niezwykle trwałe. Na suficie, ścianach, meblach, jaki cudowny, nasycony kolor :rotfl:

Sama nastawiłam nalewkę z jeżyn, dwa lata temu. Jeszcze stoi - im starsza nalewka tym ponoć lepsza?

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 31.10.2015 10:50 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.12.2014 21:02
Posty: 461
Lokalizacja: lubelskie
Pochwały: 8
Darku- z tego co mnie uczył kolega pracujący w gorzelnictwie- to tak jak ty robisz (i nie tylko ty a wiele osób) to nie jest nalewka a wódka smakowa, jakkolwiek przyjęło się w potocznej mowie to nazywać ;) .
Właśnie tak się je robi- nie muszą tyle przegryzać się by bukiet smaków się wyklarował,są szybsze, prostsze(a więc tańsze w produkcji) ale i smak dla konesera nie da się porównać ani to co z owoców dobrego wyciąga.

Smak owocu- konserwuje i zamyka natychmiast alkohol- nie za mocny-bo czysty spirytus zciął by pektyny i po zawodach.
Natomiast zasypane cukrem-puszczają najpierw sok, rozpoczyna się proces fermentacji i otrzymuje się z tego kompletnie inny trunek. Nie neguję że również smaczny!
Ma też inne wartości zdrowotne(tzn,dość małe-jak to sok z wódką).

Generalnie wytrącenie soku (lub od razu wzięcie soku) i zalanie alkoholem to wódka smakowa która już po paru tygodniach jest bez problemu gotowa do degustacji. Alkoholowy wyciąg z owoców/korzeni/ziół dosłodzony potem cukrem i poddany procesowi wielomiesięcznego dojrzewania to nalewka.
(Taki sam proces jak przy robieniu preparatów leczniczych z ziół czy korzeni- robi się alkoholowy wyciąg który zamyka w sobie wszystko co wartościowe i ew,potem dosmaczenie żeby go pacjent wypił ;) )
Coś jak suplement diety i lek apteczny- podobna różnica. Niestety oba procesy i nazwy są u nas używane zamiennie i w stylu dowolnym :flower4:

Owoce zakonserwowane w spirytusie wykorzystuję najczęściej do ciast i deserów-w słoiku mogą w chłodzie leżeć dość długo o ile tylko % jakimi były zalane były odpowiednio mocne(zostawiam słoiczek, dwa nie odciśniętych przez wyciskarkę-resztę wyciskam bo była by to wielka strata produktu). Z tym że w jednych koncentruje się to jakoś mocniej w innych mniej. Np.,maliny,jerzyny sa moim zdaniem za mocne,suche... za to czereśnie bardzo fajne- można je czekoladą oblać...pigwy (nie pigwowce) są miękkie i bardzo fajne do ciasta-jako posiekane bakalie do kremów,maku, a taka aronia, dereń,morwa są wysuszone, wyssane ze smaku tak że nie warto ich jeść. Ogólnie drobne pestkowce chyba raczej potem się do niczego nie nadają ;)

Basia- jeśli nastawiłaś mocną nalewkę to tak-dojrzewając będzie zyskiwała bukiet i harmonię smaku, jeśli wódkę smakową to będzie z czasem traciła na jakości niestety...

Magi- dereń zapewne jakieś właściwości zdrowotne ma, ale moim zdaniem ma też wspaniały smak- nalewka jest po prostu niezrównana-ale wiadomo, każdy ma inny smak.Choć i tak większość osób akurat dereniówką zachwyca się :)

_________________
Pozdrawiam roślinoholików- Dag

Zielony wątek http://forum.swiatkwiatow.pl/post136678.html#p136678
nadwyżka zielonych,hoje http://tiny.pl/xhgb7
pomagam psom http://tiny.pl/xhgbm
mój blog http://hoya-succulents.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl