Grzegorzu, Maju, Wasze zdjęcia pokazują pięknie i fragmenty ogrodu i poszczególne rośliny.
Dla estetyki krajobrazu w ogrodzie jak również widoku na balkonie, istotne jest aby to i co posadzimy i gdzie posadzimy nie było przypadkowe, ale tworzyło piękną kompozycję.
Grzegorzu, Twój ogród jest tak piękny nie tylko dlatego, że są w nim wspaniałe rośliny ale również dlatego, że każda roślina ma w nim najwłaściwsze dla niej miejsce, jest doskonale wyeksponowana i komponuje się idealnie z otoczeniem. Aby takie piękne widoki uwiecznić jak najlepiej na fotkach, istotna jest odpowiednia kompozycja zdjęcia.
Chciałabym podzielić się z Wami uwagami właśnie na temat kompozycji zdjęcia. Zamierzałam uwiecznić swój daliowy kącik ale zrobiłam zdjęcie niedobrze skomponowane i pomyślałam, że warto zwrócić uwagę na tę kwestię. Kompozycja to odpowiednie rozmieszczenie obiektów na zdjęciu.
Prawa część zdjęcia to wysoka dalia i inne niższe. Lewa strona to jedynie doniczka na balustradzie, która ewentualnie może być minimalnym zrównoważeniem obrazu. Jednak cały „ciężar” zdjęcia to strona prawa.
Dla zrobienia dobrze skomponowanego zdjęcia powinnam zrobić zdjęcie z innej strony.
Załącznik:
2.jpg [ 172.17 KiB | Przeglądany 554 razy ]
Pomimo zagęszczenia roślin na tak małej powierzchni jaką jest balkon, ważna jest właściwa kompozycja zdjęcia, aby odpowiednio zarejestrować to, co jest najatrakcyjniejsze. To zdjęcie również ma złą kompozycję. Nie powinno być pustego miejsca z lewej strony. Odnosi się wrażenie, że obraz jest pochylony na prawo pod ciężarem roślin. Powinnam przesunąć donicę, która jest na dalszym planie albo zrobić zdjęcie z innej pozycji.
Załącznik:
1.jpg [ 175.85 KiB | Przeglądany 554 razy ]
Na ogół fotografując rozmieszczamy w kadrze obiekty intuicyjnie, zgodnie z naszym wyczuciem estetyki i nie ma potrzeby zastanawiania się nad teoretycznymi zasadami. Zdarza się jednak, że zrobione zdjęcie nas nie satysfakcjonuje, bo nasz ogród nie prezentuje się tak jak chcieliśmy. Może to być sprawa odpowiedniej kompozycji zdjęcia.
Ogólna zasada jest taka, że np. gdy fotografujemy niskie i wysokie rośliny, to te wysokie nie powinny znaleźć się w prawej lub lewej części kadru. Podobnie jest z przekątną kadru. Trzeba zrobić ewentualnie zdjęcie z innej strony. Jeżeli fotografujemy widok, na którym w poziomie jest wyraźna granica między roślinami wyższego i niższego piętra, to w kadrze ta granica nie powinna być wypośrodkowana. Należy ją przesunąć w dół lub w górę.