Dzisiaj jest 25.04.2024 00:05

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 08.05.2014 20:46 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Namówiona przez Mirę, a zachęcona przez innych otwieram wątek poświęcony uwagom na temat fotografowania przyrody, głównie roślin. Chciałabym aby pojawiły się tu Wasze pytania i rozwiązania problemów, dzielmy się umiejętnościami i wątpliwościami.

Nie będę się wymądrzać, bo żadnym fachowcem w tej materii nie jestem, żadnego kursu fotograficznego też nie przeszłam. To wszystko moje własne doświadczenia, troszkę już przeżyłam, więc i doświadczeń trochę się zebrało. Nie będę także wracać do przeszłości, do fotografowania aparatami tradycyjnymi, bo oprócz pasjonatów, chyba dziś nikt już się nimi nie posługuje.

Od kilku lat (chyba 7) posiadam Panasonic Lumix DMC-LZ7, to amatorski cyfrowy aparat kompaktowy. Parę razy miałam też w ręku Canon powershot a620 i jakiegoś FinePix.
Nie jest więc to wypasiony sprzęt, a przeciętny - wolałabym mieć kompakt z wymiennym obiektywem, ale nie narzekam (a przynajmniej rzadko). Zaletą tych aparatów są małe rozmiary, a więc zawsze można je mieć przy sobie.

Dobre zdjęcie, kompozycyjnie i technicznie, można zrobić najprostszym sprzętem, ale niestety, nie w każdych warunkach. Fotografia powstaje najpierw w głowie, a dopiero potem do jej zapisu używam sprzętu. Na początek warto sprawdzić jakie możliwości daje nam aparat. Wiem, że to brzmi banalnie, ale często widzę jak ktoś usiłuje zrobić z bliska fotografię jakiegoś detalu, gdy minimalna odległość od przedmiotu (wg. instrukcji) wynosi np. 40 cm. Innym częstym błędem jest zbyt duży plan gdy chcemy by widz skupił swoją uwagę np. na jednej roślinie.
Starajmy się też unikać fotografowania w ostrym słońcu...

Ciąg dalszy nastąpi... pewnie jutro...
Muszę poszukać materiału roboczego :rotfl:
Podrzucajcie tematy Obrazek

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 08.05.2014 21:11 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.11.2012 08:12
Posty: 33364
Lokalizacja: Dolnośląskie okolice Zgorzelca
Pochwały: 51
Elu genialny temat., :clapping2:
Już czytałam zachęty i doczekałam się założenia wątku. :clap:
Brawo dla Miry i kibicujących. :clap: :clap:

_________________
:papa2:Ogród Kasi część X filmiki Ogród na żywo
Moja nadwyżka zobacz 2017
Kasi parapety cz VI
Moja Gunnera


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 08.05.2014 23:15 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Elu, napisałaś, że fotografia powstaje najpierw w głowie i to według mnie jest podstawą dobrego i ciekawego zdjęcia. Zanim zaczniemy wciskać migawkę powinniśmy mieć pomysł, co chcemy zarejestrować na zdjęciu - widok ogólny, obiekt z wyraźnym tłem, wyróżnić obiekt stosując zamazane tło, podkreślić fragment lub szczegół. Następnym etapem dopiero jest zastosowanie konkretnego programu do fotografowania i dobór parametrów technicznych.

Zdjęcia, które prezentuję na Forum to głównie "portrety" kwiatów, z tej prostej przyczyny, że ogranicza mnie balkonowa powierzchnia a więc fotografuję rośliny z niewielkiej odległości. Nie używam programu MAKRO. Znacznie lepszej jakości są zdjęcia wykonane z indywidualnym ustawieniem EV, ISO, ostrości.

Oczekuję, że będę mogła wykorzystać Waszą wiedzę i doświadczenia i poszerzyć swoje umiejętności fotografowania.

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.05.2014 08:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.03.2014 17:11
Posty: 2446
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 4
Bardzo, bardzo się cieszę, że powstał taki temat. Moje zdjęcia nie są najlepsze. Ja jednak nie posiadam aparatu, a zdjęcia robię telefonem komórkowym Sony Xperia J. On ma 5 Mpix. Jednak pomimo to nie robi za ładnych zdjęć, albo to ja je źle robię i nie wykorzystuję dobrych cech aparatu.

_________________
Pozdrawiam Jola

Mój ogródek szczęścia
Mój ogródek szczęścia II
Skromne parapety Joli


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.05.2014 10:18 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.04.2013 11:41
Posty: 10937
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 10
Trzeba pamiętać, że choćby najlepszy telefon jest tylko telefonem.
Ja mam też sony, dającym mi 8Mpix i powiem szczerze, że zdjęcia nie są najlepsze. Często zrobię zdjęcie, po czym kasuję, bo jest okropne.
Wiem, że powinnam brać aparat do robienia zdjęć, wtedy te zdjęcia są cudne, ale niestety, przeważnie mi się nie chce, telefon zawsze pod ręką, bo jak nie mam i mąż dzwoni to krzyczy, ze dodzwonić się nie może w ważnej sprawie ;) .

Rośliny na portretach wychodzą ładnie, tak samo z rozmazanym tłem czy w makro, ale aby osiągnąć jakiś efekt trzeba poćwiczyć, poznać możliwości swojego urządzenia. Z poprzednim aparatem miałam czas i zacięcie i się nauczyłam robić piękne zdjęcia, z aktualnym mam mało szans na ćwiczenia, bo przeważnie właśnie nie pakuję do kieszeni czy torebki dodatkowego urządzenia.

_________________
Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki? - Douglas Adams
Byłoby miło ;)

Ciasny, ale własny: część IV
Moje doniczkowce: część 2


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.05.2014 11:56 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2013 08:52
Posty: 2755
Lokalizacja: NIEMCY HH
Pochwały: 5
Moj aparat (lumix) robi za duze zdjecia.Sa dobrej jakosci tylko nie mogie ich tutaj wstawiac.Maja za duzo kb.Musze wycinac to co chce pokazac z tad zla jakosc.Nie potrafie zmniejszyczac calych zdjec.

_________________
Serdecznie pozdrawiam.Ewa
Nie mam Polskich liter.

Parapety i nie tylko.
W rajskim ogrodzie Ewy.
Ww rajskim ogrodzie Ewy 2
Troche egzotyki


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.05.2014 12:13 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.04.2013 11:41
Posty: 10937
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 10
Ewo, to co opisujesz jest normą.
Wszystkie urządzenia zapisują zdjęcia w jakiejś rozdzielczości, formacie, co ma wpływ na wielkość pliku.
Aby wstawić zdjęcie na forum musisz je zmniejszyć na komputerze.
I tutaj musisz skorzystać z dodatkowego oprogramowania.
Programów takich trochę jest.
Napisz, w jaki sposób oglądasz zdjęcia na komputerze, z wykorzystaniem jakiej aplikacji.

_________________
Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki? - Douglas Adams
Byłoby miło ;)

Ciasny, ale własny: część IV
Moje doniczkowce: część 2


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.05.2014 16:11 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Cieszę się, że piszecie o fotografowaniu telefonem. Liczę na waszą wymianę doświadczeń w tej materii bo sama używam sporadycznie i raczej tylko by coś pokazać "na szybko". Do zdjęć służy mi wyłącznie moja małpka.

Ewo, ja zawsze zmniejszam swoje zdjęcie, często nieco kadruję.
Można to zrobić w programie Paint instalowanym razem z Windows.
Sama używam bezpłatnego Photoscape.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.05.2014 18:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.03.2014 17:11
Posty: 2446
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 4
Tak jak pisałam wyżej robię zdjęcia telefonem. Nawet jeszcze nie poczytałam instrukcji jak dobrze nim robić zdjęcia, bo do tej pory nie używałam w nim aparatu tak często jak teraz.
Ja korektę zdjęcia robię w Photoshopie, bo taki mam i nigdy nawet nie próbowałam w jakimś innym programie.
Tak jak Dorotka napisała to zawsze trzeba zmniejszyć zdjęcie do wstawienia do internetu.

_________________
Pozdrawiam Jola

Mój ogródek szczęścia
Mój ogródek szczęścia II
Skromne parapety Joli


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.05.2014 19:10 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Urozmaicę ten wątek fotkami i zaprezentuję jeden ze sposobów fotografowania kwiatów.

Ustawiam zoom na odpowiednie zbliżenie i manipuluję przysłoną. Maksymalna wartość przysłony powoduje ostrość całego zdjęcia.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 99.58 KiB | Przeglądany 1363 razy ]

Chcąc wyodrębnić np. jeden kwiatek z grupy poprzez zastosowanie rozmazanego tła, ustawiam przysłonę na niższą wartość. To jest zdjęcie tej samej grupy kwiatów z przysłoną ustawioną na minimum.
Załącznik:
SAM_3387 (800x449).jpg
SAM_3387 (800x449).jpg [ 210.45 KiB | Przeglądany 1363 razy ]


Podobny efekt daje ustawienie minimalnej głębi ostrości w trybie preselekcji obiektywu.
Załącznik:
SAM_3424 (800x449).jpg
SAM_3424 (800x449).jpg [ 213.37 KiB | Przeglądany 1363 razy ]


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl