Dzisiaj jest 27.04.2024 11:03

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 26.03.2015 18:01 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.02.2015 19:53
Posty: 1900
Lokalizacja: Oleśnica
Pochwały: 5
Jackie pisze:
Blubery a od kiedy wartości ISO mają wartości dodatnie lub ujemne :(
Chodziło Ci zapewne o korektę ekspozycji.

A rozmyte tło, to na ogół tryb AF ustawić na punktowy.
Ale porządne zdjęcia tylko na manulau.


Nie, chodziło mi o ISO, nie o korektę ekspozycji i tak, ja mam przynajmniej taką skalę z wartością +/- u siebie.

Nie mam dużych możliwości ustawień manualnych i jak już pisałam, takich właśnie aparatów dotyczy moja rada, ewentualnie jeśli ktoś chce wykorzystać tylko tryby, nie manuala.

_________________
Pozdrawiam, Natalia :flower2:

Zielona ferajna
Truskawkowa działka
Mój świat w fotografii
Moje blogi Fotoblog Działkowy


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.03.2015 18:57 

Pochwały: 0
Blueberry111 pisze:

oraz ISO. Przy takim świetle ustawiam ISO na min.-1,3 czasem nawet -1,7. Mam nieco inną skalę niż Mira, ale to szczegół; natomiast bez możliwości operowania przysłoną rzadko przyciemniam zdjęcia do maximum (ustawienie ISO -2,0), zdjęcia zazwyczaj są wtedy za ciemne



No skoro nie pisałaś o ISO to co to jest i jak to rozumieć ??

Ja to wiem ale forumkowie niekoniecznie. A ta skala u Ciebie na pewno dotyczy ekspozycji, a nie czułości ISO.

ISO w moich aparatach
64,100,200,400,800,1600
80,100,200,400,800,1600


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.03.2015 19:22 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.02.2015 19:53
Posty: 1900
Lokalizacja: Oleśnica
Pochwały: 5
Jackie pisze:
Blueberry111 pisze:

oraz ISO. Przy takim świetle ustawiam ISO na min.-1,3 czasem nawet -1,7. Mam nieco inną skalę niż Mira, ale to szczegół; natomiast bez możliwości operowania przysłoną rzadko przyciemniam zdjęcia do maximum (ustawienie ISO -2,0), zdjęcia zazwyczaj są wtedy za ciemne



No skoro nie pisałaś o ISO to co to jest i jak to rozumieć ??

Ja to wiem ale forumkowie niekoniecznie. A ta skala u Ciebie na pewno dotyczy ekspozycji, a nie czułości ISO.

ISO w moich aparatach
64,100,200,400,800,1600
80,100,200,400,800,1600


Pisałam o ISO i ta skala dotyczy ISO, mam właśnie włączony aparat, to nie pomyłka.

ISO w moim aparacie:
+2,0, +1,7, +1,3, +1,0, +0,7, +0,3, 0,0
i w drugą stronę na minusie

Jeśli masz inną skalę, dobrze, rozumiem, ale wiem co piszę - i zaznaczyłam w pierwszej wypowiedzi że skala jest inna niż u Miry, która też opisywała jak przyciemnić/rozjaśnić zdjęcie. Możliwe że taka skala jest w niektórych starszych cyfrówkach, bo pisałam z różnymi osobami na innym forum i u nich też ISO tak wyglądało.

_________________
Pozdrawiam, Natalia :flower2:

Zielona ferajna
Truskawkowa działka
Mój świat w fotografii
Moje blogi Fotoblog Działkowy


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.03.2015 21:08 

Pochwały: 0
Nie będziemy się spierać, mam i tą skalę ale również i ISO
ISO to czułość, a ta skala to korekcja ekspozycji.

I kilka przykładowych takich sobie macro. Sprzęt amatorski !
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.03.2015 21:53 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.07.2012 18:53
Posty: 182
Lokalizacja: Walia UK
Pochwały: 0
Puschel777 pisze:
Moj aparat (lumix) robi za duze zdjecia.Sa dobrej jakosci tylko nie mogie ich tutaj wstawiac.Maja za duzo kb.Musze wycinac to co chce pokazac z tad zla jakosc.Nie potrafie zmniejszyczac calych zdjec.

Poszukaj w internecie programów do zmniejszania zdjęć, niektórych nie trzeba instalować na komputerze, można zmniejszać online.

_________________
Pozdrawiam Iza

moje pierwsze adenium
moje domowe roslinki
sukulenty i kaktusy
galeria


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.03.2015 21:57 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.02.2015 19:53
Posty: 1900
Lokalizacja: Oleśnica
Pochwały: 5
Jackie pisze:
Nie będziemy się spierać, mam i tą skalę ale również i ISO
ISO to czułość, a ta skala to korekcja ekspozycji.


Nie ma powodu się spierać, ale wiem już o co chodzi:

Zaczęłam szukać - faktycznie, ta skala to kompensacja ekspozycji. Tyle że w instrukcji mojego aparatu jest wyraźnie opisana jako ISO, nawet z definicją, a i przy samej skali na wyświetlaczu jest ikonka ISO. Znalazłam jednak drugą instrukcję i tam już ta sama skala jest kompensacją ekspozycji :wallbash: Co jeszcze lepsze w tym aparacie jest możliwość ustawienia wysokiej czułości, ale gdy się ją włączy to pokazuje się zupełnie inna ikonka, w innym miejscu. Więc co to za oznaczenie przy skali? Nie wiem.

Sądzę że to wiele wyjaśnia :flower4: zaraz poprawię też pierwszego posta.

_________________
Pozdrawiam, Natalia :flower2:

Zielona ferajna
Truskawkowa działka
Mój świat w fotografii
Moje blogi Fotoblog Działkowy


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.03.2015 22:10 

Pochwały: 0
Ja robię na małej wartości ISO, max to 200 na wyższych jest dużo szumów na zdjęciu a przecież są i inne ustawienia którymi można skorygować. No i jest jeszcze flesz :)

Jeszcze takie przeoczone wcześniej :(
Obrazek


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 27.03.2015 02:00 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Wtrącę kilka zdań i może w przyszłości unikniemy dzięki temu nieporozumień.

1. ISO to pierwsze litery z nazwy International Standards Organization. ISO to instytucja zatwierdzająca standardy różnego typu, o czym należy wiedzieć, by nie traktować np. zapisu ISO 100 jako "sto jednostek ISO". Należy to rozumieć jako wskaźnik czułości 100 wg standardu ISO. Potocznie mówimy, że czułość wynosi tyle a tyle ISO a wielu fotoamatorów uważa ISO za nazwę jednostki, jak np. kilogram, czy metr. W aparatach wskaźnik czułości oznaczony jako ISO może mieć wartości od 50 wzwyż. Mój aparat ma max wartość 25 600. Nie eksperymentowałam jeszcze z tak wysokim wskaźnikiem, gdyż taka wartość to raczej tylko dla uzyskania specjalnych efektów.

2. EV (Exposure Value) w aparatach oznacza korekcję ekspozycji, czyli naświetlenia. Zmiana EV o 1,0 to dwukrotna zmiana ekspozycji, czyli ilości światła rzuconego na matrycę. Standardowo przyjęto zmianę EV o 0,3, jako najmniejszą korektę naświetlania. :sun:

Natalio, eksperymenty ze światłem, tłem, powierzchniami odbijającymi światło, z lustrami dają często wspaniałe efekty. Warto trochę się pobawić.

Jackie - Twoje zdjęcia są wspaniałe!

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.03.2015 18:35 

Pochwały: 0
THX Miro i nie przesadzajmy :rotfl2: staram się robić i wstawiać takie gdzie oglądający nie zastanawia się co jest obiektem fotografii :flower3:

Obrazek

Muszę chyba pomyśleć o statywie bo łapki się już zaczynają trząść :wallbash: :rotfl2:


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 05.05.2015 14:45 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
1. Ogrody już bardzo kolorowe a zieleń wspaniała. :flower2: Niedawno czytałam artykuł Ralpha A. Clevengera o fotografowaniu ogrodów i parków.
Autor zwraca uwagę na właściwe oświetlenie - ogrody i scenerie o skomplikowanej strukturze zwykle wyglądają źle w ostrym świetle słonecznym, więc warto poczekać na przykład na późne popołudnie albo na pochmurny dzień.
W przypadku fotografowania ogrodu w rozproszonym świetle, aby zdjęcie było udane - należy unikać umieszczania nieba na zdjęciu, ponieważ białe niebo jest nudne, a jasne plamy odciągają uwagę od pozostałych elementów.

Jeśli dzień jest słoneczny fotografujemy w oświetleniu przednim. Bezpośrednie światło słoneczne bardzo dobrze podkreśla kolory. :sun:

Bujne ogrody, kwiaty o skomplikowanej budowie i głębokie cienie utrudniają robienie interesujących fotografii. Odpowiednia kompozycja, obiektywy, temat, a przede wszystkim światło mogą natomiast sprawić, że zdjęcia będą piękne.


2. Przeczytałam kiedyś zdanie, że fotografia jest sztuką pomijania. W tym sensie, że fotografujący decyduje, które obiekty są istotne a które należy usunąć z pola widzenia obiektywu.
Jest kilka metod pomijania nieważnych elementów, np. kadrowanie aparatem, zmiana przysłony, zastosowanie dłuższej ogniskowej.
Gdy zmieniamy wartość przysłony, zmienia się głębia ostrości, natomiast użycie dłuższej ogniskowej w celu redukcji kąta widzenia i wycięcia zbędnych detali powoduje skrócenie na zdjęciu odległości między obiektami na pierwszym planie i w tle.

Jedną z metod trzeba wybrać chcąc uniknąć bałaganu na zdjęciu i sytuacji, gdy widz zastanawia się co autor chciał pokazać. :rotfl:

Pozostaje jeszcze kadrowanie zdjęcia w ostatecznej obróbce, ale wtedy znacznie zmniejsza się rozdzielczość.

Załącznik:
Komentarz: Oświetlenie boczne
SAM_3273 (800x450).jpg
SAM_3273 (800x450).jpg [ 307.22 KiB | Przeglądany 514 razy ]
Załącznik:
Komentarz: Światło rozproszone
SAM_5725 (800x449).jpg
SAM_5725 (800x449).jpg [ 250.09 KiB | Przeglądany 514 razy ]
Załącznik:
Komentarz: Oświetlenie boczne
SAM_8008 (800x450).jpg
SAM_8008 (800x450).jpg [ 215.53 KiB | Przeglądany 514 razy ]
Załącznik:
Komentarz: Oświetlenie przednie
SAM_8091 (449x800).jpg
SAM_8091 (449x800).jpg [ 268.66 KiB | Przeglądany 514 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl