Dzisiaj jest 29.04.2024 09:19

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 505 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 51  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kliwia
Post: 14.05.2015 09:23 

Pochwały: 0
wiera pisze:
Czy ktoś mi powie, czy Kliwia to roślina żarłoczna i powinna rosnąć w żyznej glebie, bo to wynika z moich doświadczeń. Moja wariatka przesadzona 13 lutego zżarła całą ziemię. Znów nie ma się czym odżywiać i wczoraj zauważyłam takie zmiany jak w zeszłym roku. :wallbash:
Co Wy na to :?:

Typowy objaw dla starszych liści ,opisywany powyżej.
Ziemię uzupełnij i już. Dokarmianie zalecane w okresie letnim ,w okresie wzrostu ale osobiście dokarmiam "matkę" już od początku kwietnia t.j od końca okresu spoczynkowego (z zimnego do ciepłego) - ok. 1x/14 dni - nawóz i ziemia uniwersalna dla kwiatów doniczkowych. Wynik kwitnięcia jest już zaznaczony.
Liście dolne (para) musiałem oberwać bo nabyły podobne plamy i żółknięcie.
Młodzież (x2) rośnie na zielono - podobna ekspozycja (N-E) i opieka.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kliwia
Post: 14.05.2015 09:57 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1581
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
Majanda12 pisze:
ja łączę obecność tych plam z chłodem i dość dużą wilgotnością powietrza w moim domu
Moja stoi raczej w optymalnym warunkach....w dzień wystawiam już na balkon.
roh65 pisze:
Typowy objaw dla starszych liści
Plamy występują na środkowych liściach.

Od 13 lutego urosły szybko 2 liście i roślina stanęła. Zaczęłam się zastanawiać co się dzieje. Codziennie ją oglądałam, zaglądałam do stożka wzrostu - a ona ani drgnie. Potem zauważyłam to, co pokazałam na zdjęciu. Wpadłam dosłownie w szał....powtórzyła się sytuacja sprzed roku. Jak wcześniej pisałam, zaczęłam częściej podlewać, więc zachodziłam w głowę czego jej brakuje. Wsadziłam głęboko palec do doniczki, aby sprawdzić co się dzieje, że roślina przestała rosnąć i zaczyna schnąć. W doniczce poczułam pustkę i same korzenie. Zdecydowałam się na wyjęcie, bo zupełnie byłam bezradna. Po wyjęciu okazało się, że w doniczce sam piasek, a ziemia całkowicie znikła...wszystko zeżarła przez 3 miesiące. :wallbash:
Posadziłam głębiej i dodałam samej uniwersalnej ziemi, ponieważ stwierdziłam, że dałam za dużo piasku do mieszanki....a może za mała doniczka :?: Po tej operacji będę obserwować, bo muszę dojść dlaczego powstają te suche plamy. A już myślałam, że wszystko o niej wiem. :bash:

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kliwia
Post: 14.05.2015 10:12 

Pochwały: 0
Wiero ja z miesiac temu rozsadzałem moje kilkuletnie już w jednej było 3 a w drugiej 5 sadzonek, co prawda doniczki były przerośnięte korzeniami ale liście OK oprócz jesiennych przemrożeń i oparzeń słonecznych nic się ich nie łapie. Stoją od 2 tygodni pod szkłem a tam różnie z temperaturą podlewam z umiarem ale i tak nie ma podstawków pod doniczki to nadmiar wody spływa /korzenie są wrażliwe na nadmiar wody która zalega w podstawce/ Ziemia to ogrodowa z kurzymi kupkami, i jak na razie ciemna zieleń liści, rośliny rosną co widać. Koniec maja też powędrują pod chmurke w ocienione miejsce. Rośliny są zdolne do kwitnienia a więc wystarczy czekać na pędy kwiatowe :thumbsup:


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kliwia
Post: 14.05.2015 10:24 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1581
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
Jackie pisze:
doniczki były przerośnięte korzeniami ale liście OK(...)Stoją od 2 tygodni pod szkłem a tam różnie z temperaturą
To by znaczyło, że mogę wykluczyć zmianę temperatury i wielkość doniczki. Podlewanie już opanowałam. Pożyjemy - zobaczymy. :mysli:

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kliwia
Post: 14.05.2015 13:30 

Pochwały: 0
Wiero z tego co się orientuję to cliwia należy do tych roślin co to korzenie muszą przerosnąć doniczkę aby nas raczyła zaszczycić kwiatem :wallbash: dlatego przy uprawie wielu roślin nie zalecają dużych doniczek.
Dziś fuksem trafiłem będąc na targu dziwne połaczenie niby hipek ale młoda druga cebula liść podobny do krasnokwiatu białokwiatowego :whistling: z pąkiem to lada dzień zobaczę co za cudo :shock:


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kliwia
Post: 14.05.2015 16:49 

Pochwały: 0
wiera pisze:
Majanda12 pisze:
ja łączę obecność tych plam z chłodem i dość dużą wilgotnością powietrza w moim domu
Moja stoi raczej w optymalnym warunkach....w dzień wystawiam już na balkon.
roh65 pisze:
Typowy objaw dla starszych liści
Plamy występują na środkowych liściach.

Od 13 lutego urosły szybko 2 liście i roślina stanęła. Zaczęłam się zastanawiać co się dzieje. Codziennie ją oglądałam, zaglądałam do stożka wzrostu - a ona ani drgnie.(...)Wsadziłam głęboko palec do doniczki, aby sprawdzić co się dzieje, że roślina przestała rosnąć i zaczyna schnąć. W doniczce poczułam pustkę i same korzenie.(...)Po tej operacji będę obserwować, bo muszę dojść dlaczego powstają te suche plamy.(...)

Sądzę ,że już w momencie przesadzania ktoś źle "ubił" ziemię - jej korzenie wymagają dobrego ścisku! W lutym poczuła powiew ciepła i szybko przyrosła ,"pożerając pustki w doniczce"!?
Co do plam to na 90% sądzę ,że są wynikiem wody i słońca a środkowe liście też są starszawe - na pewno starsze od tych z góry.
10% daje na zmiany wirusowe , z reguły nie groźne dla całej rośliny.
To wszystko co osobiście mogę napisać ,ucząc się na swoim egzemplarzu i "podpatrując innych".

Moja non stop przebywa w jednym miejscu (zimny pokój) ale jak zauważyłem , przy ciepłej zimie ,trochę brakuje jej "temperaturowego kopa". Dlatego jeśli tylko zapomnimy o przymrozkach ,pierwszy raz od niepamiętnych sezonów powędruje do przydomowego ogródka w zaciszne miejsce.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kliwia
Post: 14.05.2015 20:03 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.02.2014 12:41
Posty: 38
Lokalizacja: Śląskie
Pochwały: 0
Nasze kliwie mają potężne korzenie, które chyba każdemu przerastają z czasem doniczkę. Nie pamiętam już czy ktoś na tym forum czy innym wspominał, że dosyć radykalnie podcina korzenie i po ich zasuszeniu wkłada roślinę do doniczki i nowej ziemi co także ma "zachęcać" kwiat do kwitnienia...Może to jest jakiś sposób. Co sądzicie? :mysli:

_________________
Sław


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kliwia
Post: 14.05.2015 20:32 

Pochwały: 0
Raczej chyba nie należy zasuszać ani obcinać korzeni :wallbash: różne rośliny różnie reagują na takie postępowanie ale skoro lubią ciasne doniczki to raczej roślina negatywnie zareaguje tym bardziej że ma grube mięsiste korzenie w których zbierają się substancje odżywcze.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kliwia
Post: 15.05.2015 07:46 

Pochwały: 0
SGL79 pisze:
Nasze kliwie mają potężne korzenie, które chyba każdemu przerastają z czasem doniczkę. Nie pamiętam już czy ktoś na tym forum czy innym wspominał, że dosyć radykalnie podcina korzenie i po ich zasuszeniu wkłada roślinę do doniczki i nowej ziemi co także ma "zachęcać" kwiat do kwitnienia...Może to jest jakiś sposób. Co sądzicie? :mysli:

Jeśli korzenie przerastają doniczkę a ze starszymi dzieje się to tak średnio raz/3 sezony to należy przesadzić roślinę ,dobrze ubijając ziemię. Chore części korzenia należy obciąć ale nie słyszałem o "radykalnym przycinaniu" - to chyba jakieś bzdury!?


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kliwia
Post: 17.05.2015 11:38 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1581
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
Dziękuję wszystkim za mądre rady. :flower3: Na razie plama się nie powiększa (Ø 2 cm), więc jestem dobrej myśli. Dziś dopiero obficie została podlana i pozostaje obserwacja. :papa2:

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 505 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 51  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl