Dzisiaj jest 27.04.2024 02:31

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 03.08.2013 12:41 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1581
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
Kinga - ale te na drugim zdjęciu to urosły już u mnie. Ja ich nigdy nie zraszam, może dlatego robią się takie brzydkie. Spróbuję teraz podlewać czystą wodą. Oczywiste, że usuwać ich nie będę.
:sun:

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 03.08.2013 12:57 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
wieruś - suche korzenie powietrzne nie spryskiwane, na skutek niskiej wilgotności usychają i wygląda to mniej więcej tak:

Obrazek

Zdjęcie z dziś z mojego żółtego Phalka, który ma korzeni bardzo dużo, ale dużo było też brzydkich.. Kolor też jest ciut inny, ale nie mam obok siebie poparzonego korzenia i uschniętego żeby cyknąć Ci fotkę porównawczą. No i przy usychaniu leci cały korzeń na jakiejś tam długości, a plamy to plamy..

A może zbyt zasolone podłoże? Niekoniecznie nawozem tylko solami z wody wodociągowej? Obejrzyj sobie korę w doniczce czy nie ma zbyt dużo takich białych wykwitów?

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 05.08.2013 12:20 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1581
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
kinkonga13 pisze:
wieruś - suche korzenie powietrzne nie spryskiwane, na skutek niskiej wilgotności usychają
Doszłam do wniosku, że im więcej czytam, tym więcej mam wątpliwości.
Korzenie powietrzne żyją tylko jakiś czas. Tylko młode korzenie są srebrzyste, a z wiekiem korkowacieją, czy drewnieją...robią się brązowe i zasychają. Jak są już stare i wyschnięte nadają się do wycięcia. Spryskiwanie może jednak przynieść więcej strat jak korzyści, zresztą w bardzo nieznacznym stopniu podnosi wilgotność. Może też woda gromadzić się w kącikach liści i okolicach stożku wzrostu, co skutkuje zgnilizną.
Moje storczyki wyglądają świetnie, nie widzę niepokojących objawów, wiec nie będę zamartwiać się na zapas :dance:
Żadne forum nie zastąpi nam własnych doświadczeń :flower4:

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 05.08.2013 21:43 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
Ja spryskuję moim korzenie powietrzne, uważając żeby nie napryskać do stożka wzrostu. Już mam to obcykane, ale jakby się zdarzyło to można włożyć tam chusteczkę higieniczną.
Jednak nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że korzenie powietrzne z czasem zamierają.. W zasadzie wszystkie korzenie jakie posiada storczyk są powietrzne. One w naturze w powietrzu wiszą i z powietrza wyłapują wodę w postaci pary wodnej i stąd bierze się ich nazwa. I to, że my dla własnej wygody wtykamy je w doniczki to nie zmienia tego faktu. Robimy to, aby nie trzeba było poświęcać im tyle uwagi - rośliny zamocowane na podkładkach, czyli kawałku drewna z korzeniami w powietrzu (jak w naturze) trzeba obficie zraszać czasem po kilka razy dziennie.. Nie zgodzę się też, że z czasem drewnieją. Korzenie storczyków to cieniutkie niteczki (często mówimy nerwy) otoczone grubym welamenem - warstwą martwych "pustych" w środku komórek. Żywe są tylko te świeżutkie, takie brązowo-zielone. Te puste komórki mają jak gąbka chłonąć wodę i podawać do korzeni właściwych. Jak są odpowiednio nawilżane, to są po przeschnięciu ładne i srebrzyste. Jak przeschnięcie trwa za długo, to zwyczajnie w świecie wysychają na wiór i robią się brzydsze, a że są martwe to nic im już nie pomoże ;(
W przypadku uschniętych korzeni (takich jak wrzuciłam na fotce) nie zalecałabym całkiem ich wycinać. Welamen owszem usechł i nic go nie odbuduje, ale w środku jest jeszcze sprawny nerw.. Co prawda bez otaczającej gąbeczki nie pobierze zbyt wiele wody, ale zawsze coś i ja np. takie obeschnięte korzonki obieram do takiego nerwu.. Może nie wyglądają fajnie te nitki, ale przy przesadzeniu można je wplątać w podłoże a roślina jeszcze z nich skorzysta ;) Jutro może zrobię fotkę i pokażę jak to wygląda.

Tak jak piszesz - nie zamartwiaj się na zapas. Korzenie na wierzchu doniczki ciężko utrzymać w dobrej kondycji, bo przesychają dużo szybciej niż te w środku. Chodzi to bardziej o względy estetyczne niż o samo zdrowie rośliny. Jeśli martwisz się, że możesz napryskać w kąciki lub w stożek to nie pryskaj. Możesz za to rozstawić tacki z keramzytem. A co do plam, bo od tego się zaczęło - dalej stawiam na przenawożenie/zbytnie zasolenie. Jeśli Twoja roślina czuje się ok., to może po prostu kup wodę destylowaną i raz na jakiś czas poprzelewaj ją przez doniczkę. Powinna wypłukać nadmiary soli. Nie ma co się zamartwiać ;)

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.01.2014 16:18 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.08.2013 17:26
Posty: 48
Pochwały: 0
Wczoraj kupiłam przekwitnięte phalenopsisy w markecie budowlanym. Nie mam doświadczenia jeśli chodzi o storczyki , ale te wręcz wołały "kup nas", więc kupiłam. 2 wyjęłam z kory i poobcinałam zgnite korzenie. Jednego wyglądającego najlepiej, jeszcze nie wyjmowałam z osłonki. Zrobię to dziś wieczorem. Ma on bardzo dużo korzeni powietrznych. Co z nimi zrobić-zostawić tak jak jest czy powkładać w podłoże? I czy wyjmować go w celu sprawdzenia stanu korzeni w korze, czy go nie ruszać? Czy te powietrzne korzenie spryskiwać? zdjęcie zrobiłam z dwóch stron.
Załącznik:
DSCF4417 (600x800) (563x750).jpg
DSCF4417 (600x800) (563x750).jpg [ 234.67 KiB | Przeglądany 4683 razy ]
Załącznik:
DSCF4416 (563x750).jpg
DSCF4416 (563x750).jpg [ 243.03 KiB | Przeglądany 4683 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl