Dzisiaj jest 24.04.2024 01:19

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 05.05.2013 14:06 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
Witajcie kochani ;)
Zanim zabrałam się do pracy nad moim storczykiem wpisałam w opcji "szukaj" hasło "keiki paste". Jakież było moje zdziwienie po wyświetleniu się "Nie znaleziono elementów spełniających kryteria szukania." Forum ma przecież własny dział o storczykach. Nie eksperymentujecie czy się nie chwalicie? ;) Może uda mi się zapełnić tą lukę, zachęcić Was do dyskusji, a może nawet własnych prób ;)

Na początek trochę teorii:
Keiki paste oraz Floral paste jakiś czas temu stały się dostępne w Polsce na Allegro. Wielu hodowców ogarnął totalny szał, każdy chciał spróbować obudzić okazy nieskore do kwitnięcia, albo doczekać się własnych keiki pomagając nieco naturze za pomocą past, które w swoim składzie zawierają hormony roślinne. Nałożone na śpiące oczko mają za zadanie pobudzić je do utworzenia pędu kwiatowego lub keiki. Wielu żałowało swoich decyzji: rośliny, których system hormonalny został zaburzony produkowały albo taką ilość dzieci, której nie mogły udźwignąć, albo małe mutanty. Wiele roślin długo nie mogło tego odchorować. Panie mogą wyobrazić sobie co działoby się z nimi, gdyby nagle zażyły dużą ilość niedopasowanych do swojego cyklu tabletek hormonalnych.

Okazuje się jednak, że zastosowane pasty na obciętych pędach także przynoszą efekty, a nie obciążają rodziny matecznej. Wiele osób eksperymentuje na mnóstwo sposobów obcinając pęd zanim uschnie i próbując jeszcze go wykorzystać. Niektórzy tylko wkładają go do wody zostawiając resztę naturze, inni dokładają do tego pasty, a jeszcze inni dzielą pęd na małe fragmenty i w sterylnych warunkach umieszczają w pożywkach czekając na efekty.

Ja zdecydowałam się na drugą opcję, bo jest mało czasochłonna. Z trzecią będę eksperymentować we wakacje i na pewno o tym powiadomię.

Same pasty są dosyć drogie i nie zawsze są dostępne. Można zamiast nich spróbować zastosować zwykły ukorzeniacz. Zazwyczaj miesza się go z wazeliną albo maścią ogrodniczą dla wygody nakładania. Ja wymieszałam go z małą ilością wody destylowanej i też dało radę.

Przechodzimy do mojego konkretnego przypadku ;)
Obiektem zainteresowania jest hybryda Phalenopsis o zminiaturyzowanych kwiatkach (Foto1). Większość już zgubiła i miałam czekać aż całkiem przekwitnie i wprowadzić plan w życie, ale roślina wymaga przesadzenia a puściła właśnie nowy pęd kwiatowy i to chyba ostatnia chwila, gdy mogę to w miarę bezpiecznie zrobić. Przygotowałam sobie wstępnie potrzebne rzeczy i obcięłam pęd kwiatowy z resztkami kwiatostanów (Foto2). Następnie kwiatki trzeba było oberwać ;( Ale przynajmniej dały radochę chrześniaczce ;) (Foto3). Za pomocą pęsety usunęłam łuski, którymi zakryte są oczka. Trzeba robić to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić tego co jest pod spodem! (Foto4). Niestety takich oczek jak to mam jedynie 3, bo pęd bardzo jest rozgałęziony i roślina większość oczek wykorzystała. Dalej idąc posmarowałam oczka ukorzeniaczem (wszystkie - nie szkodzi spróbować) i wstawiłam pęd do wody destylowanej z nadzieją, że coś z tego będzie ;)
Pozdrawiam


Załączniki:
MiniFalek.jpg
MiniFalek.jpg [ 67.87 KiB | Przeglądany 3798 razy ]
Przybory.jpg
Przybory.jpg [ 87.25 KiB | Przeglądany 3798 razy ]
Nikola.jpg
Nikola.jpg [ 97.08 KiB | Przeglądany 3798 razy ]
Oczko.jpg
Oczko.jpg [ 124.5 KiB | Przeglądany 3798 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 05.05.2013 14:54 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Fajnie, że zechciałaś podzielić się swoim doświadczeniem :clapping2: . Ciekawa jestem jakie będą wyniki. Sama mam kilka podarowanych storczyków, ale na razie nie myślałam by zająć się ich rozmnażaniem, na pewno jednak znajdą się amatorzy, którzy zechcą tez spróbować.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 05.05.2013 18:21 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.06.2012 20:38
Posty: 20
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 0
Bardzo ciekawy temat.
Ja sama nigdy nie doczekałam się naturalnej keiki na swoich storczykach, wiec chętnie bym może poeksperymentowała?:)
Będę śledzić postępy Twojego eksperymentu- jeśli da efekty, też pewnie się skuszę;)
Życzę powodzenia i pozdrawiam!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 05.05.2013 18:59 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.04.2013 19:26
Posty: 856
Pochwały: 1
Ciekawa metoda... z zainteresowaniem będę śledzić Twoje postępy. Wyhodowałam 6 keików, storczyk samoistnie wypuścił... na początku nie wiedziałam o co chodzi bo zamiast kwiatów pokazały się listki :shock: Oczywiście jeżeli metoda przyniesie efekty, sama przetestuję. Teraz jestem na etapie rozmnażania dendrobium nobile... zobaczymy co z tego wyjdzie.

_________________
Pozdrawiam,
Justyna.

Moje cwietki
Balkonowe poczynania
Sukulenty na mym parapecie
Mniam, mniam sprawdzone przepisy
Nadwyżka do wymiany


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.05.2013 07:59 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
Musicie kochane wziąć pod uwagę, że szanse mojego powodzenia są mniejsze z powodu "zużycia" pędu ;( ale mogę Was zapewnić, że dużo o tym czytałam i zachęciły mnie sukcesy innych hodowców. Niektórzy, bardziej doświadczeni nawet obcinają pęd zanim zakwitnie, bo jest bardziej żywotny, ale mi chyba szkoda byłoby kwitnienia ;(

Jak mówiłam we wakacje będę próbować hodować keiki z merystemów, póki co nie mam czasu i materiały muszę zgromadzić.

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.06.2013 09:58 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
Witajcie kochani ;)

Po niecałych dwóch miesiącach stania w wodzie pojawiło się COŚ. Dzisiaj wymieniałam wodę mojemu pędowi i zauważyłam, że dwa oczka wyraziły chęć współpracy ;) Zdjęcia słabe jakościowo, bo robione telefonem, ale mam nadzieję, że coś tam dojrzycie xD

Podekscytowana mam teraz zamiar przestawiać pęd z parapetu wschodniego na południowy w pogoni za słońcem, bo kilka dni spędzę w domu i mam taką możliwość. Większa ilość światła z pewnością przysłuży się cosiom ;)


Załączniki:
oczko1.jpg
oczko1.jpg [ 55.87 KiB | Przeglądany 3671 razy ]
Komentarz: Na tym postęp jeszcze mało widoczny, ale jest ;)
oczko2.jpg
oczko2.jpg [ 53.08 KiB | Przeglądany 3671 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.06.2013 21:40 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Jak tam "cosie"? Rosną?

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.06.2013 21:48 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
Tak, elu, troszkę podrosły przez ten tydzień, chociaż nie wiem czy na zdjęciach będzie widoczna ta różnica. Jeśli jutro rano uda mi się pstryknąć jakieś w miarę sensowne zdjęcia to je wrzucę ;) Niestety dzisiaj u mnie pogoda paskudna i podobno ma tak być do końca tygodnia, więc nie wiem czy nie staną w miejscu na ten czas ;/

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.06.2013 22:11 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
U mnie też paskudnie :cry: , ciągle pada...

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.06.2013 19:41 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
Udało mi się zrobić rano te zdjęcia, więc wrzucam. Musicie wybaczyć mi jakość zdjęć ;( Pomimo, że dysponuję teraz jeszcze lepszym aparatem w telefonie niż poprzednio i zdjęcia wychodzą na prawdę ładne to jednak wyostrzenie telefonem takiego maciupkiego elementu nie jest proste ;( Oby słonko wyszło to podrosną i lepiej się będą prezentować ;) Będę im teraz pstrykać zdjątka co jakiś czas i wrzucę jakieś zestawienie dla lepszego efektu ;p

Mam tylko nadzieję, że mi nie zakwitnie w wodzie xD Chociaż to też byłoby ciekawym widokiem ;p


Załączniki:
oczko1.jpg
oczko1.jpg [ 40.87 KiB | Przeglądany 3641 razy ]
Oczko2.jpg
Oczko2.jpg [ 87.21 KiB | Przeglądany 3641 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl