Dzisiaj jest 28.04.2024 12:44

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna
Autor Wiadomość
Post: 12.12.2014 03:56 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
Grzesiu, zapowiada się obiecująco.
Teraz pozostaje już tylko uchwycić moment obniżenia temperatury. Próba organoleptyczna jak najbardziej wskazana.
Myślę że do 48 godzin powinno w ciepłym wystarczyć.
Powodzenia.
:sun: :sun:

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.12.2014 08:55 

Pochwały: 0
gregorius pisze:
(...)
Tak jak Ola, zrobiłem dziury w kapuście i teraz chyba powinienem przenieść słoik w chłodniejsze miejsce? Jak już wspominałem w tym wątku nie mam piwnicy, chłodnego korytarza, balkonu itp. Czyli zostaje mi lodówka :whistling:

Moim zdaniem ten słój - weka nie jest najlepszy do kiszenia kapusty bo powinieneś go zamknąć (jeśli zamkniesz to przy próbie otwarcia może nastąpić ..."wybuch") lub górę kapusty obciążyć tak aby była zanurzona w soku - wtedy nie będzie się psuła.

Tak więc do szybkiego kiszenia niezastąpione jest raczej wiaderko z deklem.
Wtedy tylko od czasu do czasu "wietrzysz zawartość" ,kisząc z początku przy temp. 20-24*C przez ok.2-3 dni ,później do zimnego jak pisałem wcześniej.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.12.2014 23:20 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Dzięki za rady :)

Kapusta powędrowała do lodówki. Słój nie jest szczelnie zamknięty, bo usunąłem uszczelkę, a kapusta jest w soku. Dodatkowo teraz ją obciążyłem. Jak coś pójdzie nie tak, to i tak dzisiaj kupiłem 5 kg kapusty, niestety kwaszonej, bo nie było innej, mimo że sporo jej było od różnych producentów. Tak więc wiaderko już mam :dance:

Tak na marginesie, udało mi się kupić kiszone ogórki, nie kwaszone :clap:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.12.2014 09:48 

Pochwały: 0
gregorius pisze:
(...)Jak coś pójdzie nie tak, to i tak dzisiaj kupiłem 5 kg kapusty, niestety kwaszonej, bo nie było innej, mimo że sporo jej było od różnych producentów. Tak więc wiaderko już mam(...)

No to teraz zaszalejesz - smacznego!
Jej większość możesz obmyć i zasmażyć lub zrobić z niej bigos ,też będzie smacznie.

A tak na marginesie to polska Wikipedia ujednolica pojęcie "kwaszona" i "kiszona" ale generalnie pierwszy termin dotyczy technologi opartej na kwasie octowym (wymuszonej ,dodając ocet) ,natomiast drugi na kwasie mlekowym (proces naturalny). Co ciekawe ,u nas na G.Śląsku zawsze mówiło się o kiszeniu ,natomiast w Polsce centralnej o kwaszeniu ale teraz wiadomo o co chodzi ,że ta kwaszona jest najczęściej sklepowa a ta kiszona bardziej swojska (targowiska i bazary, domowa) i oczywiście zdrowsza - najzdrowsza.

Moja kapusta z 3-go bm nie jest jeszcze gotowa - nadal twarda i mało aromatyczna.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.12.2014 08:22 

Pochwały: 0
roh65 pisze:
(...)
Moja kapusta z 3-go bm nie jest jeszcze gotowa - nadal twarda i mało aromatyczna.

Ogłaszam wszem i wobec ,że po kolejnych dniach kapusta ....doszła!
Jest aromatyczna (klasycznie użyto tylko sól!) a zarazem twardawa...na święta w sam raz.

Nie wgłębiając się w szczegóły to śmiem twierdzić ,że przyczyną "opóźnionej fermentacji" był jej nadmiar w wiaderku pod sam dekiel oraz za wczesne przeniesienie w niższe temperatury.

Taka kapusta to powinna kosztować nawet 6zł/kg. :lol:
A tak poważnie to u nas kapusta kiszona od 2 - 6 zł/kg.
Nie wiem skąd taka kolosalna różnica ale tak jest.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.01.2015 19:20 

Pochwały: 0
Jeszcze trochę mam tej grudniowej ale na Święta kapusta z grzybami wyszła wyśmienicie ,podobnie jak kapuśniak "na kaca"!


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.01.2015 20:15 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
Całe szczęście, że ja nie muszę walczyć z kacem, ale za to podgoniłem na święta z bigosem. Bigos już tydzień jemy codziennie, a w zamrażarce jest jest jeszcze zamrożone 6 litrów.
:sun:

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.01.2015 21:06 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
U mnie były pierogi z kapustą i bigos. Pod dwóch dniach bigosu już nie było, a pierogów z 20 jest jeszcze zamrożonych. Same pyszności :sun:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.01.2015 22:34 

Pochwały: 0
Czyli w końcu coś się ukisiło?


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.01.2015 00:33 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Tak ukisiło się :sun: Mojej było mało, bo z dwa litry, ale dokupiłem 5 l wiaderko, więc kapusty tyle, że cały styczeń będziemy jedli. Jako że mam wiaderko, myślę, że do wiosny z jedno wiaderko jeszcze się ukisi :)

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl