Dzisiaj jest 26.04.2024 18:12

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jatropha
Post: 23.11.2014 13:02 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Rodzaj Jatropha zawiera około 170 gatunków sukulentów, drzew i krzewów.Niektóre z nich są trujące, niektóre traktowane jako lecznicze a z innych uzyskuje się olej (jak rozumiem stosowany jako opał, ale nie jestem pewna tłumaczenia), specjalnie obrabiane łodygi niektórych gatunków są używane do wyrobu barwnika (czerwonego) a inne jako pasza dla bydła.
W moim domu jako pierwsza zagościła Jatropha podagrica - jatropa podagrowata, roślinka z rodziny wilczomleczowatych, wyróżniająca się flaszkowatym pniem zgrubiałym u podstawy i zwężającym się ku górze, pochodząca z Ameryki Południowej.
Liście ma duże, tarczowate, klapowane a kwiaty czerwone (lub żółte)na długich łodygach.
Lubi słoneczne miejsce (w lecie na powietrzu), zimuje w temperaturze do 15C.
Podłoże należy utrzymywać stale wilgotne, jeśli jesienią zrzuci liście to przestajemy ją podlewać a zaczynamy dopiero wtedy kiedy wiosną wypuści nowe pędy.
Moja rośnie w mieszance ziemi do kaktusów i ziemi kwiatowej z włóknami kokosowymi, zasilana Astvitem jak wszystkie moje roślny - w lecie dostaje również gnojówkę z pokrzyw.
Rozmnażamy z nasion i sadzonek uzyskiwanych z większych egzemplarzy.
Załącznik:
Jatropha podagrica pąk kwiatowy.JPG
Jatropha podagrica pąk kwiatowy.JPG [ 225.63 KiB | Przeglądany 3050 razy ]


Następna pojawiła się w postaci nasion Jatropha multifida, z kilku wysianych wykiełkowała jedna i udało mi się utrzymać ją przy życiu
Załącznik:
Jatropha multifida skończyła roczek.JPG
Jatropha multifida skończyła roczek.JPG [ 231.84 KiB | Przeglądany 3050 razy ]

na razie rośnie bardzo w górę (pewnie będę ją cięła, żeby spowodować rozkrzewienie rośliny) - bardzo chciałabym doprowadzić ją do kwitnienia ale podobno w warunkach domowych zdarza się to niezwykle rzadko
a ostatnio przybyła mi (dzięki Reni :hug4: ) przecudnie wypasiona Jatropha berlianderi
Załącznik:
Jatropha berlandieri.JPG
Jatropha berlandieri.JPG [ 155.55 KiB | Przeglądany 3050 razy ]


z racji tendencji do tycia nazywana również "Brzuchem Buddy" - wymagania ma prawie identyczne jak podagrica więc mam nadzieję na kwiaty a może i owoce ... kto wie :whistling:

Mam jeszcze kilka marzeń jatrofowych.... może znajdę ...

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jatropha
Post: 23.11.2014 13:37 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2014 19:14
Posty: 10873
Lokalizacja: Anglia
Pochwały: 10
Jatropha multifida bardzo ciekawa :) fajny temat zdawaj relacje i pokaż jakbyś jednak coś jeszcze znalazła :)

_________________
pozdrawiam
Ania :flower2:

moje zielone królestwo II
[Tajemniczy ogród Ani cz. II
Anglia moimi oczami


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jatropha
Post: 11.12.2014 12:57 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
To ja też pokażę jatrofę, która wczoraj do mnie przyjechała dzięki Renatce. Z przygodami spowodowanymi jakością usług naszej poczty, wrrr, ale Renata zawzięła się i roślina w końcu dotarła przez umyślnego posłańca :)
Ta dam, jatropha o kwiatach na razie pomarańczowych, mój naprawdę wieloletni wymarzeniec (a sentyment do rośliny mam, bo jako mała dziewczynka mieszkałam w tropiku i tam tę roślinę zauważyłam i zapamiętałam - ot, takie miłe wspomnienia).

Załącznik:
Jatrofa2.jpg
Jatrofa2.jpg [ 609.72 KiB | Przeglądany 2522 razy ]


Załącznik:
Komentarz: Moja sunia też zainteresowana, ale krzywdy nie zrobi - jako pies ogrodniczki doskonale wie, że roślin ruszać nie wolno :) Niemniej musiała się przekonać, czym pani zastawia kolejny kawałek parapetu.
Jatrofa3.jpg
Jatrofa3.jpg [ 596.52 KiB | Przeglądany 2522 razy ]


B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jatropha
Post: 11.12.2014 17:49 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
:clapping2: trochę jej się pozajączkowało :rotfl2: z tym kwiatkiem, powinna teraz iść spać, ale widocznie jest ciekawa nowego domku - niech zdrowo rośnie!

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jatropha
Post: 11.12.2014 17:59 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.11.2012 08:12
Posty: 33366
Lokalizacja: Dolnośląskie okolice Zgorzelca
Pochwały: 51
Ale to jest cudeńko a u Basi jeszcze taka cudna psinka. :shock:

_________________
:papa2:Ogród Kasi część X filmiki Ogród na żywo
Moja nadwyżka zobacz 2017
Kasi parapety cz VI
Moja Gunnera


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jatropha
Post: 12.12.2014 08:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.07.2013 07:16
Posty: 3068
Pochwały: 9
Fajnie, Maju, ze zarazasz innych miloscia do niespotykanych roslin, innych od tych, zdobiacych na ogol nasze parapety....
Ja sie swojej pozbylam, chcac dotrzymac Basi danego slowa, po ogromnych perypetiach spowodowanych nasza Poczta Polska...Ale ciesze sie, ze spelniam marzenia innych przynoszac tym radosc posiadaczom roslinek...

Basiu, ja widzialam tluscioszka w rozkwicie...Ona ma naprawde czerwone kwiaty, tyle, ze teraz wyraznie przekwita , kolor kwiatow wyraznie wyblakl, ale jak sama widzisz, i widac na zdjeciu, jatropha puszcza kolejny pak kwiatowy i wkrotce sie przekonasz jak blysnie czerwienia....

_________________
Kwiatowe eksperymenty
Kwiatkowe eksperymenty II
Kwiatkowe eksperymenty III
Niezwykłe opowieści

''Jest tylko jeden kraj - ziemia, tylko jedna rasa - ludzkosc i tylko jedna religia - milosc ''
Renata
Nie mam polskich znakow w komputerze


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jatropha
Post: 31.01.2015 21:37 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
eibergen pisze:
Basiu, ja widzialam tluscioszka w rozkwicie...Ona ma naprawde czerwone kwiaty, tyle, ze teraz wyraznie przekwita , kolor kwiatow wyraznie wyblakl, ale jak sama widzisz, i widac na zdjeciu, jatropha puszcza kolejny pak kwiatowy i wkrotce sie przekonasz jak blysnie czerwienia....


Ona nie błyska, tylko płonie! I kwitnie bez przerwy...Namawiam gorąco do uprawy :)

Załącznik:
Jatropha kwitnąca.jpg
Jatropha kwitnąca.jpg [ 354.19 KiB | Przeglądany 2457 razy ]

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jatropha
Post: 01.02.2015 06:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.07.2013 07:16
Posty: 3068
Pochwały: 9
:clapping2: :clapping2: :clapping2:

No, to masz czerwone sloneczko w domu...
Maju, a jak twoje ? A te z nasionek ? ''Francuska schizofrenia'' i ta druga ? Posialas ? Wschodza ? Ciekawa jestem, powidez cos :majesty:

_________________
Kwiatowe eksperymenty
Kwiatkowe eksperymenty II
Kwiatkowe eksperymenty III
Niezwykłe opowieści

''Jest tylko jeden kraj - ziemia, tylko jedna rasa - ludzkosc i tylko jedna religia - milosc ''
Renata
Nie mam polskich znakow w komputerze


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jatropha
Post: 01.02.2015 10:29 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Moje mają się dobrze :thumbsup: na razie budzi się powolutku ta , którą dostałam od Ciebie (gruba Berta :rotfl2: czyli jatropha berlandieri), długa i cienka jatropha multifida (własnego chowy z nasionka) też na czubku chudej szyjki zaczyna puszczać cosik zielonego - natomiast pełnym snem (nawet z lekka pochrapując :rotfl2: ) śpi jatropha podagrica - a Twoja Basiu kwitnie przecudnie :clapping2: - dostałam też nasionka jeszcze jednej odmiany jatrophy (jatropha curcas - http://pl.wikipedia.org/wiki/Jatrofa_pr ... aj%C4%85ca) - i razem z "francuską schizofrenią" i innymi skarbami, które zdobyłam zimą czeka na wysiew - już z doświadczenia wiem, że najlepiej w moim chłodnym mieszkaniu wszystkie wysiewy sprawdzają się najlepiej w okolicach maja - chyba, że będzie cieplej albo zdecyduję się na ogrzewanie zasiewów) - większość kaudeksów już się budzi co trochę mnie martwi, bo nie mam ich gdzie postawić :rotfl2:

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jatropha
Post: 01.02.2015 13:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.07.2013 07:16
Posty: 3068
Pochwały: 9
Jak mozna nazwac rosline ''obrzydlec przeczysczajacy''...?
....i dlaczego przeczyszcajacy, skoro sie nadaje jedynie na biodiesla..?
No, ale Jedrusiowi skojarzyla sie z figa, oby ci wyrosla i dala te upragnione biodieslowe owoce...Otworzysz wlasna stacje paliw... :rotfl2:

_________________
Kwiatowe eksperymenty
Kwiatkowe eksperymenty II
Kwiatkowe eksperymenty III
Niezwykłe opowieści

''Jest tylko jeden kraj - ziemia, tylko jedna rasa - ludzkosc i tylko jedna religia - milosc ''
Renata
Nie mam polskich znakow w komputerze


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl