Dzisiaj jest 28.04.2024 17:12

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 24.10.2015 19:29 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.12.2014 21:02
Posty: 461
Lokalizacja: lubelskie
Pochwały: 8
Gregorius- może ci tego chleba żytniego ...wysłać??? mogę nawet go ususzyć to nie spleśnieje w drodze i będzie lekki a będziesz mieć już potem cały czas z czego robić :) A mąkę żytnią macie skoro chleba takowego nie ma to może i mąki też??

Co to znaczy że mąka jest w 75% z ziarna :shock: a przepraszam co jest w reszcie procent??? Ja wiem że w niektórych krajach mąka ma w składzie nie tylko mąkę ale nie sądziłam że aż 25%....
Dla mnie mąka zawsze jest w 100% z ziarna ;) raz mielonego grubiej, raz drobno-to typy określają.
Nie mam pojęcia z jakiej piekę-jaka jest pod ręką, obojętne, nie kupuję mieszanek chlebowych tylko mąkę żytnią :) Pszenna to już tak, wiem że numerki ma....najbardziej patrzę na numerek na cenie :rotfl: no i generalnie udaje się.

Ja drożdże liofilizowane mam w opakowaniu 500g więc przelicznik jest ;) tych z malutkich opakowań nie opłacało by mi się kupować, są o niebo droższe...

_________________
Pozdrawiam roślinoholików- Dag

Zielony wątek http://forum.swiatkwiatow.pl/post136678.html#p136678
nadwyżka zielonych,hoje http://tiny.pl/xhgb7
pomagam psom http://tiny.pl/xhgbm
mój blog http://hoya-succulents.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.10.2015 01:36 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Magda czekam na przepis na zakwas bez dodatku chleba żytniego. Warto mieć sprawdzony przepis, bo może się przydać :)

Dziś wieczorem upiekłem chleb według Twojego przepisu. U mnie już po pierwszej, ale musiałem przekroić chleb i zobaczyć jaki jest miąższ. Ciasto ładnie wyrosło, chleb jest smaczny i na pewno na tym jednym bochenku się nie skończy :rotfl2:

Załącznik:
20151024_220622.jpg
20151024_220622.jpg [ 161.78 KiB | Przeglądany 693 razy ]


Załącznik:
20151025_005427.jpg
20151025_005427.jpg [ 205.74 KiB | Przeglądany 693 razy ]


Piętkę musiałem zjeść mimo że noc. Pycha :clap:

Dag myślę, że w "polskim" sklepie zdobędę chleb żytni. W Internecie przeczytałem, że można kupić mąkę żytnią np. w Tesco. Najczęściej jest razowa, a rzadziej biała. Białą można kupić online. Mąką to ja się nie przejmuję, bo mogę kupić we wspomnianym wcześniej "polskim" sklepie :) Dziękuję za chęć pomocy :majesty:

Cytuj:
Co to znaczy że mąka jest w 75% z ziarna :shock: a przepraszam co jest w reszcie procent??? Ja wiem że w niektórych krajach mąka ma w składzie nie tylko mąkę ale nie sądziłam że aż 25%....


Mało precyzyjnie napisałem za co przepraszam. Faktem jest, że można kupić mąkę z dodatkiem proszku do pieczenia i sody, ale ja kupuję bez dodatków. Wspomniana przeze mnie mąka brązowa chlebowa 85% otrzymywana jest (tak mi się wydaje) w 100% z ziarna, przy czym, żeby tak obrazowo wyjaśnić do mąki trafia nie całe ziarno, ale około 85% ziarna, a więc część zarodka i łuski jest odrzucana.

Kupując mąkę również patrzę na cenę, mając nadzieję, że trochę droższa będzie jakościowo lepsza niż ta najtańsza. U mnie ceny są bardzo zróżnicowane. Najtańsza mąka kosztuje około 0,45 £, a droższe około 1,5-1,7 £. Na chleb wybieram mąkę za 0,80 £. Cena dotyczy 1,5 kg mąki. Ostatnio szukam mąki organicznej, ale jeszcze nie trafiłem, choć wiem, że w niektórych marketach można kupić.

A ja wybieram drożdże w saszetkach, bo wygoda :rotfl2:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.10.2015 09:19 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 03.03.2015 14:10
Posty: 178
Pochwały: 0
Wow, piękny chleb!! :) Musze przyznać, że mnie nigdy taki kształtny nie wyszedł ;) Cieszę się ogromnie, że smakuje.

Przepis na zakwas - nie wiem, czy mogę wstawiac linki? Prześlę Ci prywatną wiadomość :)

_________________
Moje domowe roślinki


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.10.2015 23:06 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Faktycznie, bardzo ładny wyszedł. Jeszcze trochę, to będę wykwalifikowanym piekarzem :rotfl2:

Dziękuję za PW :flower4:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.10.2015 17:16 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.12.2014 21:02
Posty: 461
Lokalizacja: lubelskie
Pochwały: 8
Pięknie chlebek wyszedł :)
Ja właśnie kupiłam w Tesco mąkę żytnią za bodaj całe 2zł z groszami, razową oczywiście- tylko o takiej myślałam, szczerze mówiąc białej żytniej nigdy nie kupowałam... u nas nic o % ziarna nie ma ;) Ale specjalnie na potrzeby forum sprawdziłam typ 2000.

_________________
Pozdrawiam roślinoholików- Dag

Zielony wątek http://forum.swiatkwiatow.pl/post136678.html#p136678
nadwyżka zielonych,hoje http://tiny.pl/xhgb7
pomagam psom http://tiny.pl/xhgbm
mój blog http://hoya-succulents.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.10.2015 19:42 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
W tym tygodniu zajrzę do Tesco i zobaczę co mają, mam nadzieję, że mąka żytnia będzie, oczywiście razowa. Myślę, że w listopadzie, uda się zrobić mój pierwszy chleb na zakwasie :dance:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.11.2015 13:42 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 03.03.2015 14:10
Posty: 178
Pochwały: 0
No i upiekłam pierwszy chleb na zakwasie :)

Trochę poczytałam o wyrastaniu takiego chleba i proporcjach, więc nie zrobiłam wszystkiego w 100% tak, jak opisano w przepisie, z którego korzystałam. Chlebek pięknie wyrósł, ale następnym razem nieco dłużej zostawię go do drugiego wyrastania. Powiem tak: procedura nie jest pracochłonna (wymaga mniej pracy, niż upieczenie bułeczek drożdżowych :D), ale jest długotrwała.

Może komuś się przyda przepis na zakwas (gregorius - robiłam trochę inaczej, niż w przepisie, który Ci wysłałam, więc możesz spokojnie też skorzystać z poniższego :) ):

1 dzień: rano wyparzyłam słoik, dałam 150 g mąki żytniej 2000 i wymieszałam to dokłądnie ze 150 ml zimnej wody uprzednio przegotowanej, przykryłam papierowym ręcznikiem (absolutnie nie zakręcać!), odłożyłam w pobliżu grzejnika, wiecorem zamieszałam i odstawiłam
2 dzień: dodałam trzy łyżki tej samej mąki, trzy łyżki wody zimnej, przegotowanej, zamieszałam, odstawiłam jw, wieczorem zamieszałam
3-7 dzień: powtarzałam procedurę z dnia 2

Podobno spokojnie można piec chleb już 7 dnia, ja nastawiłam zakwas w sobotę, ciasto zarobiłam w kolejną niedzielę, czy po ponad tygodniu, a chleb upiekłam w poniedziałek.
Zakwas można dokarmiać większą ilością mąki i wody niż podane wyżej, żeby nam nie zabrakło do przepisu i aby cos zostało jako 'starter' do kolejnych wypieków. Zasada jest taka, że ile mąki, tyle wody (to podstawowy zakwas, 100% hydracji - w niektorych przepisach wymagane są inne proporcje, ale dla mnie to wyższa szkoła jazdy).

EDIT: Zapomniałam dopisać, że zakwas, który zostanie z wypieku, zostawiamy w słoki, zakręcami i chowany do lodówki. Na około 8-12 godz przed planowanym pieczeniem wyjmujemy z lodówki i dokarmiamy (jw w przepisie), jak zacznie sie podnosic i bąbelkować, to jest juz aktywny i nadaje sie do użycia. Resztę znowu chowamy do lodówki :) Jeżeli nie pieczemy chleba przez jakis czas, to mniej więcej raz w tygodniu zakwas dokarmiamy i znowu chowamy.

PS Zdjęcie niezbyt ładne, ale już niewiele zostało, więc nie bardzo mam co fotografować ;)


Załączniki:
20151102_100917.jpg
20151102_100917.jpg [ 243.31 KiB | Przeglądany 589 razy ]

_________________
Moje domowe roślinki


Ostatnio zmieniony 06.11.2015 20:40 przez maagda13, łącznie zmieniany 1 raz
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.11.2015 15:28 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Gratuluję :clapping2: :yahoo: :clapping2: Ale smakowicie wygląda :clap: Najgorsze to ten zakwas zrobić, bo reszta to raczej powinna być bezproblemowa. Z pewnością przepis do wykorzystania! Jak na razie piekę chleb zwykły według Twojego przepisu, bo ma większe wzięcie :rotfl2:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.11.2015 15:57 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
:clapping2: :clapping2: ja czasami piekę dla siebie chlebek z mąki orkiszowej z różnymi dodatkami np, żurawiną, słonecznikiem, orzechami itp. ale ponieważ jestem jedynym miłośnikiem takich wypieków (Mąż je tylko białe - fuj!mój żołądek go nie znosi) to rzadko ostatnio mi się to zdarza - Wasze są piękne! Grzesiu, jeszcze troszkę i zaczniesz sprzedawać angielskim sąsiadom :rotfl2:

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 04.11.2015 23:10 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Maju wydaje mi się, że nie byliby zainteresowani takim chlebem :rotfl2:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl