Dzisiaj jest 27.04.2024 20:21

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 199 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 20  Następna
Autor Wiadomość
Post: 23.01.2022 12:06 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Chyba czas zainagurować nowy rok. Będzie przegląd moich ulubionych roślin - uwaga długie! :)

Sansevieria sp. India (kupiona jako 'Tiger Blue'). Liście jak ze stali, nieprawdopodobnie twarde, z ładnym nakrapianiem i niebieskawym odcieniem. Tylko - robi się z tego jakiś olbrzym.
Obrazek

Obrazek

'White Medusa' - ta jak widać jest raczej wdzięcznie wygibasowana. Była to regularna, symetryczna rozeta, ale zakwitła. Po kwitnięciu sansewierie wypuszczają nowe pędy, często rozłogowe nad powierzchnią podłoża i efekt jest taki, że pokrój rośliny się zaburza, nie jest już tak regularny jak wcześniej.
Obrazek

Zbiorek tych, co wiszą, bo zabrakło miejscówek na parapetach. Te duże liście udające storczyka to S.grandis przemianowana ponoć na S.hiacynthoides. Jak ktoś się wpatrzy, to dostrzeże wyrastający nowy fragment. Dość zabawnie to wygląda. Liście mają tak 30-40 cm długości i ponad 10 cm szerokości.
Obrazek

Zupełnie inne liście - siewka 'Sudwala Caves' z rosnącym już z boku nowym odrostem. Pochewki ciemnofioletowe, co urozmaica odmianę wizualnie. Póki co maleństwo, jakieś 12 cm średnicy i oby tak zostało.
Obrazek

Dwa olbrzymy z tego samego, popularnego gatunku sansewierii gwinejskiej (S.trifasciata. Notabene z Gwineą w Afryce podobno nie ma ten gatunek nic wspólmego). Odmiany 'Laurentii Silver' (srebrnawe liście, żółte brzegi) i z tyłu 'Silver Queen', całe srebrne liście.
Obrazek

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2022 12:15 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Tym razem nie portret jednostki, bo nie chciało mi się roślin ściągać z parapetu (to okropnie skomplikowane, bo liście roślin z poszczególnych doniczek dosłownie przeplatają się między sobą, oczywiście nie same, moja robota, dopychanie kolanem po prostu). Te duże liście to S.masoniana w odmianie pstrolistnej, zaś wąskie i strzeliste to S.roxburghiana, która ma dorosnąć do 70 cm wysokości i mam nadzieję, że nie więcej.
Obrazek

Plątanina parapetowa. Powiedzmy sobie wprost i szczerze, że nie wygląda to dekoracyjnie i jakiś esteta mieszkaniowy pewnie dostałby ataku serca. Ale - ja tak lubię i już ;)
Obrazek

Ciąg dalszy plątaniny, tym razem w zwisie. Na pierwszym planie Sansevieria parva, coś przypominającego pokrojem popularne zielistki.
Obrazek

A to druga forma tego samego gatunku. Poprzednia zwisająca, ta bardziej wyprostowana. Laik nie podejrzewałby, że to jeden i ten sam gatunek.
Obrazek

Kolejny kawałek parapetu, na pierwszym planie młodziutka S.hallii w odmianie pstrolistnej, przyrost już u mnie. Docelowo będzie to kolejny gigant, ale z 10 lat to potrwa pewnie.
Obrazek

Moja ulubienica S.fisheri. Zupełnie inne liście, w przekroju niemalże graniaste, grube, twarde niesamowicie i w pięknym, ciemnoszmaragdowym odcieniu zieleni. Forma młodociana. Dorosła roślina ma wypuścić jeden pionowy liść o ponad metrowej wysokości. Oby nie dorosła zatem :)
Obrazek

Znów w zwisie, 'Tom Grumbley'. Mam z nią kłopoty: jak wisi, to za mało podlewam i odwadnia się, jak dam na parapet, to się rozpycha. Liście rozchodzą się pająkowato, korzenie (widać powietrzne) też zajmują sporo miejsca, a teraz jeszcze wypuściła sobie nowego pytona.
Obrazek

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2022 12:23 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Coś kolorowszego - odmiana 'Dragon Beard' w formie pstrolistnej, chętnie kwitnąca i ładnie przyrastająca.
Obrazek

Parapet na oknie zachodnim - inne gatunki i odmiany.
Obrazek

Odmiana 'Royal Crown', niegdyś regularny wachlarz, ale zakwitła i wypuściła dwie młode rośliny. Kolejna z tych nieco większych sansewierii.
Obrazek

Odmiana 'Lancet' pstrolistna gatunku S.parva. Jedna z ładniejszych, choć nieco delikatna. W trakcie tych ponadtrzydziestostopniowych upałów liście jednak się popaliły.
Obrazek

Mieszańcowa odmiana 'Leopard Bat'. Leopard to cętkowane coś z rodziny kotów, Bat to nietoperz, czyli w sumie cętkowany nietoperz. Ktoś miał fantazję. Liście są potwornie sztywne, potwornie grube (takie odmiany i gatunki bardzo lubię).
Obrazek

S.laevifolia, którą znajomy, też sansewieriowy, ochrzcił hasłem "szkieletor". Raczej słusznie :) Długo trwała w miejscu, wreszcie wypuściła przyrost i dodatkowo korzonek powietrzny. I idzie w górę, brrr :(
Obrazek

A tu coś malutkiego i długo myślałam, że to sieweczka, bo miałam jakieś nasiona po zapyleniu jednej z moich sansewierii.
Obrazek

Okazało się jednak, że tak cudacznie wypuściła odrost sadzonka liściowa S.robusta. Przy okazji stwierdziłam, nie pierwszy raz, że lechuza to przyzwoite medium, ale naprawdę czasami za bardzo wysycha (widać po korzeniach liścia).
Obrazek

B.

Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2022 12:31 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2014 12:57
Posty: 5961
Pochwały: 32
Cudowny przegląd sansewier.
A jak tam inne rośliny? Istnieją?

_________________
Wiedźmowata


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2022 12:34 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Lecimy dalej. Odmiana 'Lady Charm' albo 'Silver Lady' (nazwy w sklepach są bardzo mylące, często tę samą roślinę można w handlu spotkać i pod czterema różnymi nazwami). Rozetkowa, ale niestety liście przyrastają też na wysokość.
Obrazek

Bardzo popularna 'Gold Flame'.
Obrazek

I 'Gabriella', forma taka piramidalna, bardzo zwarta i fajna.
Obrazek

Malutkie jeszcze, choć prawie dwuletnie siewki sansewierii 'Horwood'. To jedna z grubaśnych sansewierii.
Obrazek

A oto 'Crocodile Rock', znów nazwa jest wytworem czyjejś nadzwyczaj bujnej wyobraźni. No bo czy ta zupełnie zielona sansewieria (ok, z pasemkami) przypomina krokodyla? No chyba że wielkością, bo jeszcze trochę i zleci z parapetu.
Obrazek

Obrazek

Na szczęście 'Comet Green Parrot' w niczym swojej poprzedniczki nie przypomina, jest grzeczna i układna. Zwarte rozetki, wyprostowane jak wartownicy - to lubię!
Obrazek

Kolejny wytwór chorobliwej wyobraźni, królowa Egiptu? 'Cleopatra'.
Obrazek

Odmiana S.trifasciata 'Bantel's Sensation', bardzo lubiana przez uprawiających, liście paskowane bielą, żółcią i każdy inny. Mogę tylko stwierdzić, że dała mi w kość, ćwiczyłam na niej zwalczanie roztoczy. Jakoś z tego wyszliśmy, ale efekt jest m.in. taki, że wypuściła jeden przyrost nowy, zdrowy i przyzwoity oraz drugi - nowy, zdrowy, silny, tyle że zmutowany. Zamiast zieleni-żółci-bieli i podłużnego paskowania mamy zieleń jak u gatunku, przełamaną srebrem dość matowym i do tego delikatne, cieniusieńkie, wzdłużne, zielonkawe linie (innymi słowy albo jest to powrót do gatunku, albo odmiana 'Wintergreen').
Obrazek

Obrazek

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2022 12:35 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Zdenerwowana pisze:
Cudowny przegląd sansewier.
A jak tam inne rośliny? Istnieją?


No właśnie miałam dołożyć zdjęcie czegoś niesansewieriowego :) Róża chińska 'Snow Queen':
Obrazek

I muszę się jej pozbyć, znudziła mi się, a poza tym potrzebuję miejsca na rozrastających się ulubieńców ;)

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2022 13:42 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Teraz będzie bardzo chaotycznie.

Zielistka co parę sezonów rozmnażana:
Obrazek

Zamiokulkas 'Raven', nie chce przyrastać, poza tym problem jest jak widać ze światłem. A taka to podobno cienioznośna roślina.
Obrazek

Sansevieria trifasciata 'Laurentii' z tyłu i 'Moonshine' nieco z przodu. 'Moonshine' powinna być odmianą z klasy średnich, moja to jak się wydaje tzw. 'big form' i wyraźnie chce wielkością dorównać gatunkowi.

Obrazek

Syngonium 'Pixie', niemal ostatnie w dobrym stanie. Nastąpił armagedon (wciornastki i przesuszenia), odmiany 'Bronze' już nie mam, z 'White Butterfly' i 'Neon Robusta' zostały sadzoneczki dwulistkowe. 'Emerald Gem' ocalał chyba dzięki temu, że rośnie w dużej donicy z innymi roślinami.

Obrazek

Te rośliny nie wymagają przedstawienia:
Obrazek

Obrazek

Sansevieria trifasciata 'Robust' alias 'Robusta', samodzielnie wyhodowana. Powinna to być forma średnia, tymczasem znów zaczynają liście dziwnie podrastać w górę i przechodzi toto w zwyczajny gatunek. Wiosną muszę jej poszukać nowego domu.
Obrazek

I olbrzym, Sansevieria metallica 'Siam Silver'
Obrazek

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2022 13:49 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Portret własny S.roxburghiana
Obrazek

Plectranthus ernstii o listkach bardzo świeżo zielonych - w sam raz na środek zimy.
Obrazek

Nieogrzewany parapet: sansewieria 'Siam Silver', grubosz 'Hobbit', sansewieria 'Koko' i wilczomlecz nn z jakąś haworsją.
Obrazek

Sansevieria 'Midnight' z tych średnich, niemal idealnie czarne liście. w kadr załapał się kawałek krasnokwiatu Katarzyny.
Obrazek

Ponownie kolorowa S.masoniana
Obrazek

Wawrzyn czyli laur:
Obrazek

Przechowywane koleusy i naprawdę przysięgam, że to już ostatni raz
Obrazek

Kolejny potwór, Sansevieria francisii czyli jeżozwierz. Skądinąd sympatyczna, tylko wali się na wszystkie strony. Stąd nieestetyczna podpórka.
Obrazek

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2022 13:55 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Kolejny wachlarzowy mamut, 'Katana'
Obrazek

Troszkę lepsze zdjęcie S.fisheri
Obrazek

Epipremnum 'Marble Queen'
Obrazek

Śpiąca królewna - Bowiea volubilis
Obrazek

Jeśli ktoś uprawia/uprawiał tzw. żelazne liście (aspidistrę), to dostrzeże pewne podobieństwo. Niemniej na zdjęciu jest sansewieria, concinna. Czasami określana jako łyżeczkowa.
Obrazek

Kawałek parapetu, ramy wyznaczają proporcje. W środku grubosz 'Blue Wave', z prawej widoczny kawałeczek korytka z resztkami moich sukulentów (parę wilczomleczy i chyba haworsja), natomiast ten siłacz z lewej to Sansewieria masoniana. Liści możnaby spokojnie użyć jako wioseł, są długie, szerokie i twarde jak stal.
Obrazek

'Blue Wave' w zbliżeniu
Obrazek

Sansevieria aethiopica, podobno trafiłam na jedną z mniejszych form.
Obrazek

No i to było tyle na dziś :)

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2022 17:11 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.04.2013 11:41
Posty: 10940
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 10
Niezmiennie podziwiam i zazdroszczę - ilości szabelek oraz miejsca jakie zajmują. Fajnie im u Ciebie!

W zasadzie nie wim nawet, które odmiany bardziej mi się podobają i chyba muszę powiedzieć, że wszystkie :rotfl2:

_________________
Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki? - Douglas Adams
Byłoby miło ;)

Ciasny, ale własny: część IV
Moje doniczkowce: część 2


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 199 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 20  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl