Dzisiaj jest 29.04.2024 04:20

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 05.07.2014 14:22 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2014 12:57
Posty: 5961
Pochwały: 32
Mam pytanie: czy da się coś uratować z winorośli wyciętej przez porywczych robotników (robią remont domu i przeszkadzała im gałąź winogronowa. Ucięli ją przy ziemi. Była to jedna jedyna gałąź - miała nawet zawiązane owoce). Czy pociąć ją na kawałki i próbować ukorzenić? I jak to robić?

_________________
Wiedźmowata


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 05.07.2014 14:59 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
Winorośl z zasady rozmnaża się przez sztobrowanie, ale to robi się z zasady wiosną z ubiegłoroczych części sadzonki.
W Twoim przypadku teraz na ukorzenianie mają małą szansę na powodzenie, ale spróbować możesz.
Przysyp obcięte fragmenty ziemią i podlewaj od czasu do czasu, tak aby miały cały czas wilgotno, ale nie mokro.
Jest też duża szansa, że z obciętego pnia puszczą nowe przyrosty.
Powodzenia.
:sun:

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 05.07.2014 17:44 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2014 12:57
Posty: 5961
Pochwały: 32
Dzięki za odpowiedź. Może nie będzie tak źle jak myślałam, bo zauważyłam, że jedna gałązka leżała na ziemi i sama się chyba ukorzeniła (nie ciągnęłam zbyt mocno, ale się dzielnie tej ziemi trzymała. Miała szczęście, że jej robotnicy nie zauważyli.

_________________
Wiedźmowata


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.07.2014 09:08 

Pochwały: 0
Zdenerwowana pisze:
Mam pytanie: czy da się coś uratować z winorośli wyciętej przez porywczych robotników (robią remont domu i przeszkadzała im gałąź winogronowa. Ucięli ją przy ziemi.(...)

Korzenie pozostały to jeszcze w tym roku coś tam wyrośnie.
Czy mogłabyś przesłać jakąś fotkę?


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.07.2014 21:56 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2014 12:57
Posty: 5961
Pochwały: 32
Napisałam post na trzy strony i mi go gdzieś wcięło przy wysyłaniu. Teraz będzie skrótowo, bo już nie mam cierpliwości (zdenerwowałam się):

Okazało się, że robotnicy wyczyścili wszystko, ale nie zauważyli jednej gałązki schowanej w chwaście, leżała sobie spokojnie i ukorzeniła się:

Obrazek

Zbliżenie:

Obrazek

I teraz mam pytania:

- czy, gdybym chciała zmienić miejsce bytowania tego winogrona, to mogę spokojnie go wykopać i przenieść na nowe stanowisko? I jeśli tak, to kiedy to zrobić?

- czy mogę pociąć tę gałązkę, tak, by było kilka "szczepek" i jakoś rozsadzić?

- jeśli pozostawię na miejscu, to czy muszę jakoś specjalnie zadbać, by nowa gałązka pięła się do góry (jakieś podwiązanie, podpora...)?

Proszę wybaczyć naiwność pytań, ale nigdy nie zajmowałam się winogronami (ten, to pozostałość po poprzednim właścicielu).

_________________
Wiedźmowata


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.07.2014 09:17 

Pochwały: 0
Zdenerwowana pisze:

I teraz mam pytania:

1. Czy, gdybym chciała zmienić miejsce bytowania tego winogrona, to mogę spokojnie go wykopać i przenieść na nowe stanowisko? I jeśli tak, to kiedy to zrobić?

2. Czy mogę pociąć tę gałązkę, tak, by było kilka "szczepek" i jakoś rozsadzić?

3. Jeśli pozostawię na miejscu, to czy muszę jakoś specjalnie zadbać, by nowa gałązka pięła się do góry (jakieś podwiązanie, podpora...)?


Z twojego poprzedniego opisu byłem przekonany ,że już z nowego przyrostu coś jej się ukorzeniło a tak to masz prostszą sytuację wyjściową. Uważam, że łoza (u ciebie "gałąź") która pozostała może być początkiem pięknej winorośli prowadzonej na sznur pojedynczy lub podwójny.

Ad 1
Moim zdaniem nie nadaje się do późniejszego przesadzania bo jest za stara. Na obecną chwilę nic nie rób z tymi pozostałościami tylko pozwól jej się odrodzić. Wskazane jest aby trochę ,wzdłuż tej łozy wyczyścić z trawy i chwastów a wokół korzenia delikatnie nawieź dobrą mieszanką dla winorośli aby przyśpieszyć jej odrodzenie.

Ad 2
Obecnie cięcie wzbronione! Możesz w przyszłym roku na wiosnę ją tylko przyciąć gdy zauważysz elementy przemarznięte lub zdrewniałe które już nie zawiążą nowego węzła.(Opcjonalnie ,ten węzeł który "puścił" można by próbować ukorzenić ,przyciskając go do gruntu z dwóch stron np.kamieniami, cegłami obsypując ziemią ale to pozostawiłbym też do przyszłego roku, gdy winorośl się odrodzi).
W październiku będziesz musiała okryć dolna część na zimę np gałęziami tui lub agrowłókniną.

Ad 3
Wszystko okaże się w przyszłym roku jaki charakter będzie miała winorośl gdy się odrodzi. Czy to będzie np sznur pojedynczy czy podwójny.

To jest moja propozycja. Nie wiem co na to Inni, może bardziej doświadczeni tutaj na Forum "winiarze" bo ja zupełnie amatorsko podchodzę do tego tematu ,dopiero od 14 lat.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.07.2014 09:56 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2014 12:57
Posty: 5961
Pochwały: 32
Bardzo Ci dziękuję za pomoc! Jak tylko przestanie padać, powyrywam chwasty, jakoś opalikuję i zabronię zbliżania się robotnikom (co będzie nieco utrudnione, bo muszą jeszcze ściany malować i będą latali z rusztowaniami). Przyszło mi na myśl, że lepsze od opalikowania będzie przykrycie tego miejsca normalną skrzynką na owoce.

_________________
Wiedźmowata


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.07.2014 15:20 

Pochwały: 0
Chyba trochę źle odczytałem twoje zdjęcia!?
Z lewej strony , na pierwszej fotce widzę szczątkowe korzenie.
Czy z tych korzeni ta łoza czerpie energię czy ona wyrasta z prawej strony i tam ma te główne korzenie?
Byłem przekonany ,że ona wyrasta z prawej strony ale teraz sądzę ,że ona jest luźno porzucona a z resztek korzeni po lewej stronie coś wybiło z węzła bo są ku temu warunki i czas.
Jeśli możesz to daj na PW jeszcze parę ujęć tej prawej strony jak tylko oczyścisz wokół niej, najlepiej na jakimś białym tle dla lepszej czytelności - całej łozy.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.07.2014 19:10 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2014 12:57
Posty: 5961
Pochwały: 32
roh65 pisze:
Chyba trochę źle odczytałem twoje zdjęcia!?
.


A ja Cię wprowadziłam w błąd moim pierwszym postem. Po Twoich wpisach poszłam raz jeszcze i dokładnie obejrzałam pobojowisko. Robotnicy wycięli i wyrzucili główne pędy winorośli. Nie zauważyli, że w trawie jest jeszcze jeden. Wprawdzie odcięty od głównego "pnia", ale już chyba od dawna żyjący swoim życiem i ten główny pień nie jest już mu potrzebny, bowiem sam jest dość dobrze ukorzeniony. To jedno z miejsc ukorzenienia:

Obrazek

Poza tym ma on "ciąg dalszy", który częściowo jest pod ziemią, ale po jakichś 50 centymetrach znowu wychodzi na powierzchnię i ma nowy, około 30 centymetrowy, przyrost:

Obrazek

Przepraszam za zamieszanie. Winorośl się odrodzi.

_________________
Wiedźmowata


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.07.2014 19:24 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
Cienko to widzę, bo zdrewniała część sadzonki (tak to nazwę) nie ma żadnego nowego przyrostu, a mamy już połowę lipca.
Jeśli z tej sadzonki wybije nowy przyrost (latorośl) i podrośnie na kilka oczek i coś z tego zdrewnieje przed nadejściem mrozów - pozostaje jeszcze przezimowania tego.
Zacznijmy od tego - jaka to odmiana?
:sun:

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl