Dzisiaj jest 19.03.2024 09:19

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16.04.2014 17:44 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.11.2013 16:34
Posty: 186
Lokalizacja: Brzeźnica (podkarpackie)
Pochwały: 0
:hi:
Mam tego falka od 11 kwietnia. Jest to mój pierwszy storczyk. Dostałam go od koleżanek, stał u jednej z nich ze 3 tygodnie, chyba podlały go raz (1 z koleżanek storczyki ma piękne, więc chyba ciut się na nich zna).

Stoi na wschodnim parapecie, przy kaloryferze i często otwieranym oknie, jeszcze go nie podlewałam, bo korzenie ma wybitnie długo zielone.. Gdy go dostałam żółkł mu 1 listek, ale koleżanki wytłumaczyły to sobie tym, że był pod większym i może to przez brak słońca. Ostatnio odpadł całkiem. Wydaje mi się, że teraz jego historię powtórzą jeszcze 2 bo mają takie różowawe końcówki i chyba też zaczną żółknąć. Oprócz tego zwijają mu się kwiatki, na razie 2 od strony "łodygi" więc myślałam że przekwita ale koleżanka twierdzi że jej tak nie robiły :/

Czym może być to spowodowane?


Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 29.99 KiB | Przeglądany 1090 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 33.16 KiB | Przeglądany 1090 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 39.03 KiB | Przeglądany 1090 razy ]

_________________
Zapraszam do moich wątków:
Doniczkowy nadmiar szczęścia
Tajemniczy Ogród
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.04.2014 18:08 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.07.2013 11:23
Posty: 26
Pochwały: 0
Jeśli chodzi o kwiat, to on porostu przekwita :) Moje też tak robią, ten kwiat z czasem odpadnie:), a pojawią się nowe na pewno, zauważyłam nowe pąki :) Moje storczyki nie lubią ostrego słońca i dużych przeciągów:) więc może ten storczyk też tego nie lubi ;)

_________________
Pozdrawiam :) ASIA :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.04.2014 20:03 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33368
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Asia ma rację. Kwiatek przekwita i odpadnie (można go też usunąć). Na szybsze przekwitanie mogą mieć wpływ przeciągi przy wietrzeniu mieszkania. Proces żółknięcia i obumierania najstarszych liści jest normalnym zjawiskiem. Może jednak ma za ciepło? Czerwonawe zabarwienie liści może być spowodowane nadmiernym nasłonecznieniem, chociaż na wschodnim parapecie nie powinno być aż tak duże.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.04.2014 07:09 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1574
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
@Kasiasss
Liście, najwięcej mówią nam o roślinie, jeżeli się przebarwiają tzn.że trzeba szukać przyczyny. Możliwe, że roślina była przelana, lub poparzona od słońca....zanim trafiła do Ciebie. Storczyk musi mieć dużo światła, ale nie bezpośredniego słońca. Jeżeli roślinie coś dolega, szybko przekwitnie i wtedy trzeba wyjąć ją z doniczki i obejrzeć korzenie, czy nie są zgniłe. Jeżeli jednak w szybkim tempie zacznie marnieć, to trzeba przesadzić już, aby roślinkę uratować. Wtedy najprawdopodobniej kwiaty opadną i trzeba będzie uciąć pęd, aby roślinkę wzmocnić.
Powodzenia :sun:

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.04.2014 11:12 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.11.2013 16:34
Posty: 186
Lokalizacja: Brzeźnica (podkarpackie)
Pochwały: 0
wiera pisze:
Możliwe, że roślina była przelana, lub poparzona od słońca....zanim trafiła do Ciebie. Storczyk musi mieć dużo światła, ale nie bezpośredniego słońca. Jeżeli roślinie coś dolega, szybko przekwitnie i wtedy trzeba wyjąć ją z doniczki i obejrzeć korzenie, czy nie są zgniłe.

Obawiam się, że właśnie został przelany i ma zgniłe korzenie. Z tego co obserwuje przez doniczkę część jest zielona, ale widzę też takie jakby puste, po prostu są płaskie :/ a zresztą jak do dostałam z doniczki wystawał taki 1 zdechlak. Próbuję zrobić jakąś fotkę dobrą, ale przez taką doniczkę jest ciężko.
Załącznik:
k.JPG
k.JPG [ 39.65 KiB | Przeglądany 1030 razy ]
Załącznik:
k2.JPG
k2.JPG [ 50.41 KiB | Przeglądany 1030 razy ]
Załącznik:
k3.JPG
k3.JPG [ 42.57 KiB | Przeglądany 1030 razy ]


AKTUALIZACJA:
Wiem, że przesadza się storczyki po ucięciu pędu kwiatowego żeby zajęły się korzeniami a nie kwiatkami i zastanawiałam się czy wyjęcie i wsadzenie z powrotem roślinka potraktuje jako przesadzenie ;) Doszłam do wniosku, że skoro nie zamierzam uszkadzać korzeni, ani nie dawać nowego podłoża bogatego w jakieś super rzeczy może przeżyje i w ramach badania korzeni wyciągnęłam mą roślinkę.
Załącznik:
korzenie.JPG
korzenie.JPG [ 61.34 KiB | Przeglądany 1020 razy ]
Potem ciężej było go wsadzić z powrotem dlatego krótko namoczyłam korzenie w letniej deszczówce
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 55.64 KiB | Przeglądany 1020 razy ]
. Zasypałam podłożem i zostawiłam do namoczenia całą doniczkę, żeby już był gruntownie podlany.
Z korzeniami jest coś nie w porządku. Coś na pewno trzeba będzie uciąć, ale szkoda mi tych kwiatków które jeszcze żyją.. :( Zresztą i tak sądzę, że jak z korzeniami jest coś nie tak to może też z podłożem, a nowego nie kupię na razie, bo święta ;)
I co teraz?

_________________
Zapraszam do moich wątków:
Doniczkowy nadmiar szczęścia
Tajemniczy Ogród


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.04.2014 17:44 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1574
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
Kasiasss pisze:
Zasypałam podłożem i zostawiłam do namoczenia całą doniczkę, żeby już był gruntownie podlany
Storczyka nie moczy się po przesadzeniu :!: Należy go podlać dopiero po ok.10 dniach.

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.04.2014 17:49 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.11.2013 16:34
Posty: 186
Lokalizacja: Brzeźnica (podkarpackie)
Pochwały: 0
Kurcze, faktycznie :( no super ;/ ale co sadzicie o tych korzeniach?

_________________
Zapraszam do moich wątków:
Doniczkowy nadmiar szczęścia
Tajemniczy Ogród


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.04.2014 17:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2013 12:48
Posty: 3660
Lokalizacja: Lublin/Szczecin
Pochwały: 31
Na storczykach się specjalnie nie znam, ale te korzenie wyglądają mi bardzo brzydko i na moje oko większość byłaby do usunięcia... :sorry: Ale o tym niech się jeszcze wypowiedzą ci, co mają więcej doświadczenia z falenopsisami. Pocieszę cię, że mojemu jedynemu dotąd storczykowi wszystkie korzenie zgniły, ale wypuszcza już jednocześnie cztery nowe... :bye: Pęd kwiatowy w takim wypadku (jeśli mam rację) musisz obciąć, bo roślinka nie poradzi sobie z wykarmieniem go, ale możesz wstawić go do wazonu żeby jeszcze pocieszył oczy.

_________________
Pozdrawiam, Karolina

Działka pod Gramofonem: rok pierwszy, rok drugi
Działka pod Magnetofonem (aktualny wątek)
Siewki roślin flory Polski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.04.2014 17:59 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1574
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
Ja poczekałabym z przesadzaniem, aż przekwitnie. Przed przesadzeniem namoczyć doniczkę na 2 godziny, korzenie będą miękkie i łatwo będzie włożyć storczyka do doniczki. Tych kilka czarnych korzeni trzeba będzie obciąć i miejsca cięć zasypać cynamonem. Teraz musi przeschnąć przed następnym podlaniem.

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.04.2014 18:13 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.11.2013 16:34
Posty: 186
Lokalizacja: Brzeźnica (podkarpackie)
Pochwały: 0
Właśnie wolałabym poczekać aż sam przekwitnie i wtedy "bawić się" z korzeniami, bo szkoda mi takich ładnych kwiatków.. Te czarne albo jakieś spłaszczone korzenie do odcięcia, a co z tymi żółtymi? Jeszcze się będą do czegoś nadawać? I czy takiegostorczyka po operacji można wstawić do starego podłoża czy trzeba nowe? (wydaje mi sie ze do nowego bo w starym moze sie potem to samo powtórzyć)

_________________
Zapraszam do moich wątków:
Doniczkowy nadmiar szczęścia
Tajemniczy Ogród


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl