Dzisiaj jest 28.04.2024 11:13

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tuje
Post: 19.11.2008 16:54 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.11.2008 16:32
Posty: 1
Lokalizacja: podkarpackie
Pochwały: 0
Mam problem :
-tuje rosnące w odległości ok 0,5 m od ściany mojego domu mają już wysokość ok 5 m,czy ich korzenie nie uszkodzą mi budynku ? Ponoć jest jakaś "proporcja" pomiędzy koroną, a korzeniami ?
- nie wiem co mam zrobić, sąsiad je zasadził - złośliwie...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tuje
Post: 24.11.2008 17:52 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 29.06.2008 11:33
Posty: 173
Lokalizacja: Kalisz
Pochwały: 0
Tuje nie mają rozwiniętego mocno systemu korzeniowego, mają dużo korzeni,ale drobnych.Natomiast jest inny problem, przy tak blisko posadzonych krzewach ściany budynku nie przesychają, może utrzymywać się wilgoć. Następna sprawa, tak wysokich krzewów nie wolno sadzić blisko sąsiada. Odległość powinna wynieść min. 2,5m, a wysokość krzewu nie powinna przekraczać 3 m. Nie napisałaś czy to jest prywatna posiadłość, czy ogrody działkowe, by ci więcej doradzić.

Z poważaniem Maria.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Tuje
Post: 19.10.2009 16:45 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2009 16:37
Posty: 1
Pochwały: 0
Hej jestem "zielonym" ogrodnikiem szukam informacji na temat Tuj. Moja zrobiła się taka rosochata. Czy Tuje się przycina?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Tuje
Post: 20.10.2009 17:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.10.2009 12:58
Posty: 514
Lokalizacja: lubelskie
Pochwały: 0
Witaj jaguar! Tuje śmiało możesz ciąć bo stosunkowo dobrze znoszą cięcie. Trzeba je wykonać od kwietnia do końca czerwca. Gałązki przycinaj prostopadle lub w skos od pąka. Na pędach twardych tnij ok. 0,5cm nad pąkiem, natomiast na pędach miękkich ok. 1cm. nad pąkiem.
Szkoda tylko, że nie podałeś odmiany i wielkości Twojego krzewu. Jeśli to tuja Brabant- śmiało możesz przycinać co roku, a krzew odzyska pożądany wygląd. Życzę cierpliwości i powodzenia!!! :)
Martyna

_________________
Martyna
Na moim parapecie .. i nie tylko


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Tuja
Post: 06.10.2010 18:14 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 06.10.2010 16:58
Posty: 2
Pochwały: 0
Witam
Mam 40 ślicznych tujek szmaragdowych, które od czterech lat zdobią mój ogród.
Nawożę je dwa razy do roku-wiosną i jesienią. Zawsze używałam nawozu bioponu do iglaków, ale może ktoś z Was poleciłby mi coś lepszego po czy moje pociechy będą jeszcze ładniejsze:)
Mam jeszcze jedno pytanie. Moje tujki posadzone sa wzdłóz ogrodzenia a po drugiej stronie sąsiedzi mają sporego świerka. Właśnie te tujki które sąsiadują z tym świerkiem są zdecydowanie mniejsze. Myślę sobie że pewnie ten świerk zabiera wszystkie składniki odżywcze tujom. Czy to możliwe i czy wymagają one jakiejś specjalnej pielęgnacji??


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tuja
Post: 07.10.2010 09:00 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.04.2009 07:43
Posty: 661
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 0
dudkinsy pisze:
Mam jeszcze jedno pytanie. Moje tujki posadzone sa wzdłóz ogrodzenia a po drugiej stronie sąsiedzi mają sporego świerka. Właśnie te tujki które sąsiadują z tym świerkiem są zdecydowanie mniejsze. Myślę sobie że pewnie ten świerk zabiera wszystkie składniki odżywcze tujom. Czy to możliwe i czy wymagają one jakiejś specjalnej pielęgnacji??



Bardziej chodzi tu o brak słońca. Thuje potrzebują słonecznego miejsca a świerk zapewne ogranicza im to światło i dlatego rosną wolniej.

_________________
Flora i Fauna to nasza przyszłość. Bez niej człowiek nie będzie istniał.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tuja
Post: 07.10.2010 10:03 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.10.2010 09:45
Posty: 2
Pochwały: 0
Faktycznie może być to spowodowane brakiem słońca tak jak to napisał przedmówca. Pośród moich tui wyraźnie widać, ze te rosnące w półcieniu są niższe od pozostałych.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tuja
Post: 03.11.2010 12:29 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.05.2010 13:16
Posty: 184
Pochwały: 0
Zgadzam się z przedmówcami,bardziej chodzi tutaj o brak słońca i odpowiedniego naświetlenia tuji,niż składników odżywczych. Z nimi poradzą sobie same,tym bardziej jeżeli są odpowiednie nawożone.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tuje
Post: 09.06.2014 21:18 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 09.06.2014 21:01
Posty: 1
Pochwały: 0
Witam,
Chcialbym posadzic tuje na ogrodku przyblokowym, ale niestety mam tylko 10 cm warstwe ziemi pod czym jest agrowloklina- takze ciezko. Poza tym ponizej sa fundamenty i parking, w zwiazku z czym mam ograniczone mozliwosci aby stworzyc zywoplot. Zastanawiam sie nad donicami dla tuji, ale z tego co wiem aby uzyskac 2m zywoplot musialbym miec naprawde wysokie donice, bo tuje potrzebuja duzo miejsca na korzenie ??
Z checia wyslucham waszych rad i propozycji.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tuje
Post: 18.06.2014 15:24 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 23.04.2013 18:38
Posty: 96
Pochwały: 0
Jak już zostało to wcześniej wspomniane: Thuje nie mają rozbudowanego systemu korzeni,wiec o to że coś stanie się z budynkiem przy ich udziale kompletnie bym sie nie martwił. To że nie rosną w równomiernym tempie może oznaczać niedostateczną ilość słońca,zapewne z winy świerka.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl