Dzisiaj jest 27.04.2024 00:22

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
Post: 03.01.2013 17:31 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Witam! postanowiłam ożywić ten zakątek forum, postaram się zebrać wszystkie wątki dotyczące sukulentów, tak, żeby łatwiej nam było znaleźć potrzebne informacje, na początek postaram się umieścić trochę ogólnych informacji i mam nadzieję, że mi w tym pomożecie :D
A więc do dzieła :!:
Rośliny gruboszowate mają wyjątkowe zalety. Gromadzone przez nie zapasy wody pozwalają na hodowanie ich nawet przez ludzi nie mających zbyt wiele czasu lub po prostu zapominalskich, znoszą dzielnie nieregularne, sporadyczne podlewanie, zmiany temperatury i oświetlenia. Połączenie ich niewielkich wymagań z ogromną ilością kształtów, czasem nawet dziwacznym wyglądem i niezwykłą kolorystyką a także z zaskakująco pięknymi kwiatami powoduje, że sporo ich na naszych parapetach.
Są też oczywiście sukulenty o dużych wymaganiach, wymagające bardzo szczególnej troski i doświadczenia swojego opiekuna – ale też i jaka wtedy satysfakcja, kiedy nam takie stworzonko rośnie i kwitnie!
Większość roślin gruboszowatych należąca czasem do bardzo odległych rodzin wytworzyła ciernie lub kolce.
U roślin kaktusowatych ciernie odznaczają się ogromną różnorodnością kształtów i funkcji, mogą być twarde – szydłowate, szpilkowate, haczykowate, lub miękkie – włosowate, szczecinowate, pierzaste itp. Ostatnio udowodniono, że niektóre kaktusy zdobywają wodę i składniki pokarmowe właśnie za ich pomocą.
Uciekając przed promieniowaniem słonecznym, wielkim upałem i suszą niektóre rośliny gruboszowate chowają się do ziemi! Są to drobne gatunki z rodzajów Neochilrnia, Turbinocarpus, Fenestraria, Lithops żyją dosłownie zagrzebane w ziemi i jedynie strona górna ich liści lub pędów umieszczona jest na powierzchni gleby i wystawiona na światło. Niektóre gatunki chowają się w glebie na czas suszy.
Twory powierzchniowe sukulentów (ciernie, żebra, łuski, brodawki) działają na zasadzie „żaluzji” – w okresie wystarczającego zaopatrzenia w wodę tkanki liściowe stają się jędrne, rośliny wychodzą z gleby, rozchylają rozety liściowe, kępy ściśnięte rozluźniają się, ciernie i brodawki rozsuwają się maksymalnie i pozwalają na większy dostęp światła i powietrza do skórki. W miesiącach suchych rośliny się odwadniają, ich objętość zmniejsza się , maleje ciśnienie w komórkach, a „żaluzje” zamykają się, by chronić roślinę przed zgubnymi skutkami zmian pogody.
Informacje pochodzą z książki „Encyklopedia kaktusów” autorzy Jan Řiha i Rudolf Šubik

Zapraszam wszystkich miłośników tych wspaniałych roślin do współtworzenia wątku, czekam na rady, zdjęcia i doświadczenia z hodowli.

Kilka z tych godnych uwagi roślin goszczę na swoich parapetach – zakochałam się w nich od niedawna i chętnie podzielę się swoją (skromną jeszcze!) wiedzą na ich temat!

Pozdrawiam!

Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 03.01.2013 22:20 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.11.2011 11:22
Posty: 5514
Lokalizacja: Pabianice
Pochwały: 5
Z tego co napisałaś, to nic dodać nic ująć, tylko po prostu hodować sukulenty 8-) . Jestem za.... :D :D :D .

_________________
Pozdrawiam Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 04.01.2013 12:19 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Potwierdzam ! Ja bardzo lubię tego rodzaju rośliny (także w ogrodzie), ale wciąż nie mam za bardzo warunków do ich uprawy w domu, gdyż miejsca brak. Oczywiście powoli to zmieniam, tak więc mam nadzieję, że w tym roku pochwalę się nowymi nabytkami :mrgreen:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.01.2013 17:23 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 30.06.2011 11:49
Posty: 75
Pochwały: 0
Moim najlepszym sukulentem jest sansewieria hoduję już te rośliny od 15lat i polecam te rośliny wszystkim.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.01.2013 20:32 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Marcjan a może pochwalisz się swoimi podopiecznymi i pokażesz nam parę zdjęć? zapraszam!

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.01.2013 12:12 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.04.2012 22:27
Posty: 526
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 4
Oj ja ostatnio też pokochałam sukulenty :) i jakoś tak wyszło ze "wygoniły" z mojego okna wszystkie inne roślinki :lol: jak tylko odzyskam kabel do tel to obiecuje że Wam kochani pokaże ;)

_________________
Moja gromadka :)
pozdrawiam Asia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.01.2013 12:33 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
A ja się przyznam, że kompletnie nie przemawia do mnie ich uroda :oops: Nigdy nie miałam żadnego i chyba mieć nie będę.

Przepraszam, ale mam nadzieję, że mi Maju wybaczysz :D

Wielką robotę Maju wykonujesz w tym dziale :D Gratuluję.

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.01.2013 21:01 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Każdy ma swoje miłości, Krysiu! moje mają grube liście i grube brzuszki no i czasem jakieś ciernie dla dodania urody :lol: dziękuję za słowa uznania :oops: ale to jeszcze niewiele jak na taką ciekawą rodzinkę roślinek!

Niektórzy nazywają te stworki kolczastymi ale tak naprawdę to one wcale kolców nie mają :D , to co nas czasem ukłuje - to ciernie.

Kaktusy to duża rodzinka! mają najrozmaitsze kształty i wielkość. Niektóre są kuliste, inne wyglądają jak drzewa, niektóre mają pędy płożące lub zwisające, rozrastają się w kępy lub tworzą darnie.
Większość kaktusów ma ciernie, czasami niezwykle ozdobne, długie, krótkie, twarde lub miękkie, kolorowe, czasem wyrastające pojedynczo a czasem bardzo gęsto pokrywające roślinę.

Błędnie są czasem nazywane kolcami, które z kolei występują u róż.Ciernie i kolce można łatwo odróżnić - żeby oderwać pincetką cierń od kaktusa, trzeba użyć naprawdę dużej siły a to dlatego, że ciernie kaktusów to po prostu przekształcone liście (u innych roślin pędy, lub korzenie).

Kolce natomiast powstają tylko ze skórki rośliny i nie są połączone z tkankami znajdującymi się w głębi pędów - dają się więc łatwo oderwać.

Zawsze to lepiej wiedzieć co nas kłuje, prawda? :lol:

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.02.2013 21:04 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.01.2013 13:36
Posty: 155
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 0
A ja kocham kaktusy, To są małe zwierzątka. Pokażę Wam moją kolczasta galeryjkę.


Załączniki:
K1.jpg
K1.jpg [ 142.96 KiB | Przeglądany 910 razy ]
K2.jpg
K2.jpg [ 178.38 KiB | Przeglądany 910 razy ]
K3.jpg
K3.jpg [ 117.93 KiB | Przeglądany 910 razy ]
K4.jpg
K4.jpg [ 242.35 KiB | Przeglądany 910 razy ]
K5.jpg
K5.jpg [ 140.6 KiB | Przeglądany 910 razy ]

_________________
ANIA :flower5:
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.02.2013 21:11 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.01.2013 13:36
Posty: 155
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 0
I jeszcze...


Załączniki:
K12.jpg
K12.jpg [ 135.72 KiB | Przeglądany 906 razy ]
K13.jpg
K13.jpg [ 178.61 KiB | Przeglądany 906 razy ]
K14.jpg
K14.jpg [ 178.27 KiB | Przeglądany 906 razy ]
K15.jpg
K15.jpg [ 161.92 KiB | Przeglądany 906 razy ]

_________________
ANIA :flower5:
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl