Dzisiaj jest 29.03.2024 09:11

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30.01.2021 20:59 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 18.12.2020 12:39
Posty: 7
Pochwały: 0
Posiadam w domu piękny okaz epiprenum złocistego. Rośnie jak zwariowany i to jest rewelacja i jednocześnie problem. Roślina składa się z dwóch baaardzo długich pędów, rośnie na paliku, a ponieważ bardzo szybko przybywa im długości co jakiś czas muszę te pędy układać. Niestety na długości ok metra, półtora pędy są już ogołocne z liści co stwarza problemy z właściwym kształtowanem rośliny. Czy mogę uciąć te pędy na wysokości gdzie zaczynają się liście i w ten sposób ją jakby "rozmnożyc"? Jeśli tak to kiedy będzie najlepszy do tego czas? Teraz czy wiosną? Przyznam, że nie chciałabym tracić tych 3 metrów pięknych, dużych liści i rozmnażać kwiatka z końcówek pędów.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.01.2021 10:16 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Na pewno po ucięciu zostawione pędy się nie rozgałęzią - wypuszczą owszem nowe fragmenty, ale pojedyncze.
Co do rozmnażania: dwa tygodnie temu musiałam pociąć swoje epipremnum ("udało" mi się przelać i liście poleciały), wstawiłam pędy rozkawałkowane na 20-cm odcinki do kufla z wodą i na ciepły parapet nad grzejnikiem. Są już wodne korzenie 3, 4 cm długości. Jeśli wolisz za parę tygodni poucinać - też można.

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.01.2021 20:51 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 18.12.2020 12:39
Posty: 7
Pochwały: 0
O rany to tak można? Mogę sobie te 3 metry pociąć na kawałki? I liście nie opadną? Rewelacja :dance: Jak dobrze mądrzejszego zapytać. To w takim razie może wiesz jak zabezpieczyć roślinę przez opadaniem starszych liści? Strasznie to nieciekawie wygląda, mój kwiat ma bardzo duże liście, a łysy początek pędu bardzo go szpeci i trudno to potem prowadzić.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.01.2021 21:40 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Jeśli dobrze zrozumiałam, to fragment pędu od "najmłodszego" przez 3 metry jest łysy? Spokojnie można toto odciąć, pociąć, z takich pustych fragmentów też powinny wyjść zarówno korzenie, jak liście. Tylko słówko ostrzeżenia, jak będziesz te kawałki pakować do wody, to nie pomyl kierunku, nie można dawać "do góry nogami" :)
Co do starszych liści - trudno powiedzieć, jaka jest przyczyna. Czy się zwyczajnie zestarzały, czy jest jakaś choroba? Nie mogłabyś wrzucić jakiegoś zdjęcia?

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.02.2021 10:39 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 18.12.2020 12:39
Posty: 7
Pochwały: 0
Nie, gdzieś tak z metr, półtora jest łyse, reszta pięknie rośnie, jest tego ze 3m przynajmniej jeśli idzie o 1 pęd. Drugi jest krótszy. Końcówki pędów są coraz grubsze a liście większe. Może takie owijanie dookoła mu szkodzi, że początki pędów zrzucają liście? Staram się zawsze owijać delikatnie, nie uciskając innych liści ale być może to nie wystarcza. Teraz jak się dowiedziałam, że mogę te pędy pociąć przestanę owijać, kupię długie tyczki i będę prowadzić wzdłuż tyczek. Poniżej załączam zdjęcia.


Załączniki:
20210202_102426.jpg
20210202_102426.jpg [ 83.08 KiB | Przeglądany 1678 razy ]
20210202_102337.jpg
20210202_102337.jpg [ 81.72 KiB | Przeglądany 1678 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.02.2021 13:34 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
To jeśli można jeszcze coś podpowiedzieć - od razu tyczkę powyżej metra, ja wstawiłam taką 120 cm, ledwo upięłam i wkrótce będę przedłużać za pomocą sztukowania, jeśli się uda :)

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.02.2021 17:41 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 18.12.2020 12:39
Posty: 7
Pochwały: 0
Najśmieszniejsze jest to, że system korzeniowy ta roślina ma mało imponujący ale razem z liśćmi i tyczkami waży nie mało więc doniczka musi być solidna żeby całość się nie przewróciła. Bardzo lubię te kwiaty dlatego skorzystam z rady cięcia na kawałki, że 3 takie długaśne tyczki i będzie wyglądać pięknie :dance:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl