Dzisiaj jest 27.04.2024 20:03

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Cydr
Post: 03.10.2014 13:40 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 02.10.2014 15:40
Posty: 5
Pochwały: 0
Hej,
czy ktoś na forum robił cydr w domu?
Poczytałam trochę i wiem sporo. Mam jabłka z ogródka i gruszki (ale czytałam że z soku też wyjdzie).
Podobno wystarczy duża butla, np. po wodzie mineralnej 5 l, do tego korek i rurka.
Ponadto są potrzebne drożdże piwowarskie lub na wino, i tu się pojawia pierwszy problem mój, które wybrać najlepiej, bo te do cydrów są zbyt drogie.
Czytałam także że jest potrzebna pożywka dla drożdży, też nie mam pojęcia kiedy ją użyć.
Całość trzeba trzymać przez ok 3 tygodnie w temp. 20-24 stopnie i tu główne pytanie, czy da się zrobić cydr w temp. poniżej? około 18-20 stopni? czy wystarczy, że będzie leżał dłużej ten cydr, czy nie ma mowy?

pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cydr
Post: 18.10.2014 22:19 

Pochwały: 0
Da się na pewno, ale będzie pity na wiosnę, jak każdy teraz nastawiony.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cydr
Post: 26.03.2015 13:34 

Pochwały: 0
Ten ciekawy temat się nie rozwinął ale...czy ktoś może zrobił nastaw?

Długo się wahałem i w końcu zapomniałem nastawić może dlatego ,że jeszcze nawet nie rozlałem ostatniego wina (chyba będzie z tego ocet!?) a jabłka nadal są tanie i smaczne ,i jeszcze można się z tym pobawić!


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cydr
Post: 01.08.2015 08:01 

Pochwały: 0
karolina89 pisze:
(...)
Podobno wystarczy duża butla, np. po wodzie mineralnej 5 l, do tego korek i rurka.
Ponadto są potrzebne drożdże piwowarskie lub na wino, i tu się pojawia pierwszy problem mój, które wybrać najlepiej, bo te do cydrów są zbyt drogie.
Czytałam także że jest potrzebna pożywka dla drożdży, też nie mam pojęcia kiedy ją użyć.
Całość trzeba trzymać przez ok 3 tygodnie w temp. 20-24 stopnie i tu główne pytanie, czy da się zrobić cydr w temp. poniżej? około 18-20 stopni? czy wystarczy, że będzie leżał dłużej ten cydr, czy nie ma mowy?

Cydr nastawiłem tak jak piszesz ale nie użyłem 5L plastiku/pet (bo może podczas fermentacji nie wytrzymać ciśnienia i się rozwalić) tylko 2x szklane 5L po winie - można je kupić po 5-10zł lub odzyskać po włoskim/ słowackim winie za 5eu - w Polsce nadal to droższe aczkolwiek widziałem je w cenie już od 25złPL/5L.

Drożdże do cydrów są w podobnej cenie co drożdże winne - u mnie od 1,5-3zł ,najwygodniejsze są te bez wstępnej fermentacji - dodaje się bezpośrednio podobnie jest z pożywką. Nie zawsze drożdże i pożywka są potrzebne ale ja je dałem do soku z jabłek a jabłka tylko wymyłem usuwając ogonki i muszki - soku pozyskałem ok. 7 litrów + 2 L sklepowego (musiałem uzupełnić przypadkowo kupionym sokiem gdyż wcześniej część jabłek mi zgniła) przez sokowirówkę. Jeśli drożdże na cydr są trudno dostępne to można je zastąpić drożdżami do win białych.

Jeżeli chodzi o temp. to powinna być stała w przedziale 20-25*C o którą teraz nie jest trudno. Jabłka najlepiej wybrać te najbardziej soczyste - ja miałem opadówki (2 odmiany średnie - jedna kwaśna ,druga bardziej słodka) z działki które wykorzystałem. Jedna butla już fermentuje a druga jeszcze śpi - nie wiem co się stało aczkolwiek ani drożdży ani pożywki nie powinno się dzielić a ja podzieliłem i to może być tą przyczyną ,że 1 butla śpi - jeśli do jutra nie zacznie pracować to będę musiał zadać tam trochę cukru lub dodatkowe drożdże!
Można jeszcze pobawić się dodając dodatkowo cukru jeśli ktoś nie lubi kwaskowatego cydru albo jabłka ma tylko kwaśne ale ja tego nie uczyniłem aby zmin. koszta.

Teraz czekam. Przypuszczam ,że za 2-3tyg. cydr będę mógł już klarować - do jednej butli dodam trochę cynamonu aby mieć butle na grzańca ,później dam do piwniczki aby sobie poleżakowało.

Tym samym , nie licząc czasu pracy będę miał cydr za cenę drożdży i pożywki + prąd sokowirówki czyli tak ok 1zł za litr! W sklepach cydr lubelski kosztuje u mnie 8-12zł/1L.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cydr
Post: 01.08.2015 20:26 

Pochwały: 0
Gdyby ktoś był zaintersowany to mogę załatwić jabłka z Sułoszowej do 1zł/kg.
Zakup na skrzynki. Oczywiście - jabłka z przeznaczeniem na cydr.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cydr
Post: 31.08.2015 10:15 

Pochwały: 0
Mój - pierwsza warka 2015 w butlach 2x 5L - pozyskam ok. 8L sklarowanego cydru:
Załącznik:
robi się cydr I.jpeg
robi się cydr I.jpeg [ 60.22 KiB | Przeglądany 2749 razy ]

(fermentacja jabłkowego soku po obróbce jabłek j/w)
Załącznik:
cydr się klaruje.jpeg
cydr się klaruje.jpeg [ 50.72 KiB | Przeglądany 2749 razy ]

(cydr rozlany ,klarowanie naturalne w temp.ok.8*C np.w lodówce)


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl