Dzisiaj jest 28.04.2024 03:44

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20.05.2011 22:25 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 20.05.2011 22:10
Posty: 10
Pochwały: 0
Proszę o pomoc , co to za roslinka ?? a raczej rooooślina !!!!!! w ogrodzie

[][/img]


Załączniki:
roslinka.jpg
roslinka.jpg [ 111.23 KiB | Przeglądany 1153 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21.05.2011 11:45 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 27.03.2009 09:51
Posty: 55
Pochwały: 0
Prawdopodobnie jest to Bieluń dziędzierzawa, którego przypadkowo nasionko znalazło się w tym miejscu. Dawno temu roślina ta była uważana za chwast. Pozdrawiam :)

_________________
Joasia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21.05.2011 20:11 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 20.05.2011 22:10
Posty: 10
Pochwały: 0
Bieluń wygląda zupełnie inaczej.
Ta roślina nie kwitnie, ma w miarę sztywne liście wyrastające pojedynczo z ziemi na grubych, mięsistych łodygach .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21.05.2011 20:15 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 20.05.2011 22:10
Posty: 10
Pochwały: 0
łodygi z bliska


Załączniki:
Obraz 235.jpg
Obraz 235.jpg [ 59.73 KiB | Przeglądany 1084 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.05.2011 12:59 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.06.2010 20:33
Posty: 347
Lokalizacja: Wołomin
Pochwały: 1
A może jakieś Arum?

_________________
Pozdrawiam,
Ola :flower5:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.05.2011 15:30 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 27.03.2009 09:51
Posty: 55
Pochwały: 0
Jest to BARSZCZ SOSNOWSKIEGO roślina bardzo trudna do zwalczenia :)http://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego

_________________
Joasia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30.05.2011 21:04 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 20.05.2011 22:10
Posty: 10
Pochwały: 0
Witam
bardzo dziekuję ! chyba faktycznie jest to barszcz...... a ja biegam koło niego... podlewam codziennie... i ciesze się jaki piekny.....już jest prawie 2 razy większy.... a to trujak jakiś...może mam jakąś inną odmiane ? liście wielokrotnie dotykałam i poparzeń nie mam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31.05.2011 08:16 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.04.2009 07:43
Posty: 661
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 0
mallakus pisze:
a to trujak jakiś...może mam jakąś inną odmiane ?


:arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego
Toksyczność
Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletu[3], powodują oparzenia (fotodermatozę) II i III stopnia. Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Ponieważ zanim pojawią się objawy oparzeń, mija długi czas, przy nieświadomości ryzyka ofiary oparzeń nierzadko intensywnie i długo mają do czynienia z rośliną (narażone są zwłaszcza dzieci, pracownicy zajmujący się utrzymaniem zieleni, rolnicy)[12]. Na siłę reakcji wpływ ma osobista wrażliwość poszczególnych osób, a poza tym zwiększa się ona w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza, w tym także w przypadku silnego spocenia się[3]. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry (erythema) i pęcherzy z surowiczym płynem (oedema). Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją (następuje hiperpigmentacja) i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat[3]. Dodatkowo odkryto także działanie kancerogenne i teratogenne niektórych furanokumaryn wytwarzanych przez ten gatunek[3][12].
Roślina może powodować oparzenia także u zwierząt hodowlanych[19], np. wymion krów mlecznych[16]. Także spożycie przez zwierzęta zielonych roślin może spowodować stan zapalny przewodu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunkę[16]. Badania kliniczne dowiodły jednak wyraźnie mniejszej toksyczności furanokumaryn spożytych z pokarmem niż takich, które drażnią skórę bezpośrednio eksponowaną na słońce[12].
:arrow: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... 76&bih=859

_________________
Flora i Fauna to nasza przyszłość. Bez niej człowiek nie będzie istniał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31.05.2011 09:15 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 22.02.2011 13:58
Posty: 29
Pochwały: 0
Witam
Myślałam,że tylko mnie przytrafia się pielęgnowanie "chwasta". W tamtym roku pielęgnowałam aż zakwitł dopiero poznałam co wyrosło. Dobrze przyjrzałam sie temu olbrzymowi ze zdjęcia żeby trujaka u siebie nie wyhodować.Słyszałam,że to niebezpieczna roślina.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31.05.2011 22:21 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 20.05.2011 22:10
Posty: 10
Pochwały: 0
http://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Mantegazziego

mój, to była ta odmiana
dzisiaj został wykarczowany, zmasakrowany i w foliowym czarnym worku skończył swój żwywot na smietniku, nie ukrywam, że z zalem, bo na srodku trawnika był przepiekną dekoracją....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl