Dzisiaj jest 26.04.2024 19:42

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Choroba?
Post: 04.08.2013 08:04 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 04.08.2013 07:39
Posty: 2
Pochwały: 0
Witam.
Moje petunie chorują. Chyba? Jakiś czas temu wyjechałem na urlop i przez tydzień moje petunie siedziały w domu zasilane wodą z miednicy umieszczonej powyżej skrzyni, z której grawitacyjnie wolno spływała woda. Niestety kwiaty były przelane. Dotego brakowało im światła. Były w bardzo złym stanie. Prawie przestały kwitnąć, a liście utaciły żywą zieleń. Do tego cośewidentnie obładało kwiaty. Nie mogłem wytropić stwora, tóry zostawiał objedzone kwiaty i masę czarnych kuleczek na liściach. Kulki były twarde. Roślina jednak sięzebrała i pięknie odbiła. Teraz kwitnie na potęgę. Ale na płatkach kwiatów pojawiły się białe plamki. Zadziwiające jest to jak szybko się to stało - przed południem nie było nawet śladu, a wieczorem większość kwiatów była pokryta takimi plamami. Nie mam pojęcia co im jest i jak im pomóc. Może ktośmi doradzi, na co liczę :-)


Załączniki:
01.jpg
01.jpg [ 151.99 KiB | Przeglądany 439 razy ]
02.jpg
02.jpg [ 148.97 KiB | Przeglądany 439 razy ]
03.jpg
03.jpg [ 133.28 KiB | Przeglądany 439 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Choroba?
Post: 05.08.2013 22:40 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Witam Cię serdecznie.
Owady przenoszą na rośliny różne choroby, w tym wirusowe ale w takim przypadku objawy choroby byłyby widoczne też na liściach. Natomiast Twoje petunie to okaz zdrowia. Plamy na kwiatach wyglądają raczej jak powstałe na skutek spryskania środkiem chemicznym albo wodą i następnie wypalone przez słońce. Może w ciągu dnia pokropił deszcz a potem prażyło słońce, albo sąsiedzi z wyższego piętra podlewali kwiatki, o ile masz wyżej sąsiadów. Oczywiście, mogę się mylić. Obserwuj rozkwitające nowe kwiaty.
Twoje petunie są piękne i mam nadzieję, że przetrwają w dobrej kondycji do końca sezonu.

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Choroba?
Post: 06.08.2013 08:54 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 04.08.2013 07:39
Posty: 2
Pochwały: 0
Dziękuję!
Właśnie dziś rano przyjrzałem się nowym kwiatom i rzeczywiście nie na nich śladu plamek. Obok petunii mam też pelargonie i na ich kwiatach również były te plamki. Nowe są już czyste.
Przypomniałem sobie, że jakiś czas temu używałem środka na komary przed wyjściem do lasu. Nie chciałem nim pryskać w domu więc spryskałem się na balkonie. I to pewnie winowajca!
Ale to wielka ulga. A petunie są jeszcze piękniejsze i jeszcze bardziej obficie kwitną.
Jeszcze raz dziękuję za podpowiedź.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl