Dzisiaj jest 28.04.2024 08:03

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
Post: 04.02.2013 22:01 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 02.02.2013 13:26
Posty: 43
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 0
Dwa lata temu wraz z żoną wpadliśmy na pomysł aby założyć swój własny ogródek. Miał on powstać przed domem babci gdzie rosła trawa do pasa i było kilkanaście drzew owocowych. W zeszłym roku zabraliśmy się ostro do pracy. Wszystko wycięliśmy, pożegnaliśmy krety, ziemia została przekopana i oczyszczona z kamieni, korzeni itp. Posialiśmy trawnik, posadziliśmy żywopłot, wytyczyliśmy rabaty i mamy ogólny zarys ogrodu, ale...
Tu zaczęły się pytania, co posadzić, jak nawozić itp.
Zdaję sobie sprawę, że błędy popełnione na starcie bardzo ciężko później wyprostować, więc chciałbym poznać Wasze opinie.
Wstawię rysunek, aby przedstawić Wam nad czym pracujemy.


Załączniki:
Ogród.JPG
Ogród.JPG [ 34.12 KiB | Przeglądany 953 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 04.02.2013 22:10 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Przydałyby się zdjęcia, np jak wysoki jest dom, gdzie są okna - to do planowania rabaty pod domem.
Warto też by było wiedzieć jakie krzewy posadzone są w żywopłocie, jakie drzewka w alejce - to np. kwestia cienia, jaki będą dawać drzewa.
A i jeszcze orientacyjne wymiary tych zaplanowanych rabat.
Jak ze słońcem, cieniem na działce.
No i jeszcze jakie macie upodobania - iglaste, liściaste, kwiaty, kwitnące krzewy, itp.....

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 04.02.2013 23:03 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Michał, jak byłaby możliwość wklejenia, choć jednego zdjęcia ogrodu, aby zobaczyć ogólny zarys na "żywo" , to wiele daje. Jak nie ma takiej możliwości, to odpowiedz chociaż w zarysie na pytania Krysi. Możliwości masz olbrzymie w aranżacji tego ogrodu :)

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.02.2013 19:15 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 02.02.2013 13:26
Posty: 43
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 0
Mam problem z dostępem do internetu, ponieważ "padł" nam laptop. Nowy dostaniemy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Na razie korzystam z życzliwości znajomych.

Wracając do tematu:

Jutro postaram się wkleić zdjęcie oraz podać dokładne wymiary, nie chcę podawać ich "na oko".
Pokrótce opiszę ten obrazek.

Żywopłot już jest, był też przycinany. A stworzyliśmy go z ligustru pospolitego.

Na środku, właz do studni wykonany jest z płyty betonowej ( ok 1,5m średnicy ) - docelowo ma tam stać drewniany wiatrak. Rabata wokół ma ok 30 - 40 cm i posadziliśmy tam tulipany, hiacynty i krokusy.

Idąc dalej, aleja drzewek dopiero powstanie. Jesienią wyciąłem rosnące tam świerki, ziemię przekopałem i zostawiłem aby mróz zrobił swoje. Myślałem żeby posadzić tam tuje ( przycięte - kula na pniu ) a między nimi solarne lampy. Jednak cena 100 - 120zł za drzewko dziś nieco mnie przeraża. Dlatego myślałem nad czymś tańszym, może liściastym ( migdałowiec?). Nie chcę jednak niczego wysokiego.

W miejscu gdzie wpisałem "pergola", zamierzam ją ustawić. Marzy mi się aby była opleciona pnączem. Wpadł mi w oko winobluszcz. A po bokach ustawimy niski płotek, za którym będą rosły niskie odmiany słoneczników.

Wąską rabatę okalającą dom od wschodu planujemy obsadzić aksamitkami i starcami ( podobnie jak rabatę wokół studni, gdy przekwitną kwiaty wiosenne ).

Na głównej rabacie przed domem. Wychodzą tam dwa okna na ogród. Tu nie mamy żadnych pomysłów. Funkia, barwinek, te nazwy często powtarzamy. Tylko nie wiemy jak całość połączyć. Chciałbym aby były to rośliny wieloletnie. Przynajmniej na początek. Nie chciałbym przesadzić z ilością. Lepiej skromnie, a schludnie.
Aha, nie ująłem tego na rysunku, ale między domem a rabatą jest jeszcze półmetrowy, betonowy chodnik (pewnie miał zabezpieczyć przed dostaniem się wody do piwnicy, dodam, że dom ma ok 50 lat).

Mam sporo pytań dotyczących nawożenia, ale może zawrę je w następnym poście. Obawiam się, że nikt nie wytrwa do końca tego postu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.02.2013 19:38 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Nie mam teraz, kiedy napisać, ale zaznaczam, że przeczytałem post do końca :lol: W wolnej chwili dodam coś od siebie :)

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.02.2013 22:17 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
:D też doczytałam do końca i czekam na zdjęcia - i moje pytania to jakie lubicie rośliny i ile macie czasu na pracę w ogrodzie? bo pod tym kątem trzeba planować nasadzenia ...żeby potem nie zarosnąć chwastem :lol:

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.02.2013 09:51 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Napisz koniecznie jaki jest cień/słońce na rabacie przy domu.

A co do nawożenia, póki nic nie rośnie pod domem zaplanuj przekopanie ziemi z dobrym kompostem. I chyba nie pisałeś nic jaką masz ziemię, piaszczystą, gliniastą?
No i muszę zapytać - jak duże były te świerki? Trzeba było je wyciąć?

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.02.2013 15:48 

Pochwały: 0
Moim zdaniem stawianie pergoli w granicy mija się z celem, można tam postawić kratownicę, a pergolę na wysokości domu, szkoda tego kawałka ziemi. Co do studni to jeśli jest użytkowana to OK jeśli idzie do zabudowy, to jak piszesz wiatrak, OK ale na podwyższeniu, a dookoła coś w stylu skalniaczka. Rabata przy domu /północna/ cis, bukszpan, rh, jakieś hosty, żurawki, prymule.
Przypuszczam że dom ma ok 10 m długości, a więc na boki nie pozostaje wiele miejsca.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.02.2013 15:49 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Odnośnie nawożenia, to kompost, kompost, kompost. Darmowy i najlepszy, nie przenawozisz, a i poprawisz strukturę podłoża. Oczywiście w razie potrzeby można nawożenie uzupełnić nawozami mineralnymi. Początkowo stosowałem Azofoskę, i sobie chwaliłem. Dla roślin preferujących kwaśne podłoże kupuję specjalistyczne nawozy.

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.02.2013 21:46 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.09.2011 08:21
Posty: 1844
Lokalizacja: Austria
Pochwały: 4
Skad ten pesymizm :?:
Przeczytalam caly post :!:
Jakies pomysly juz macie i to calkiem dobre ;)
Sama mam marne dosiwadczenie ale podpisuje sie pod poprzednikami ;)
Pozdrawiam

_________________
Moja klawiatura nie posiada polskich znakow.
Moje roślinki
W moim ogrodzie


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl