Dzisiaj jest 26.04.2024 18:03

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13.01.2016 00:55 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.01.2016 14:28
Posty: 45
Pochwały: 0
Witam. :flower1: :flower2: :flower6:

W sierpniu ub. roku kupiłam sobie pierwszego storczyka jednopędowego o różowych kwiatach. Po rozwinięciu wszystkich pąków miał w sumie 9 kwiatków. Po przekwitnięciu ucięłam mu pęd kwiatowy, szybko wypuścił nowy liść, a potem ku mojemu ogromnemu zdziwieniu i uciesze znalazłam u niego nowy pęd kwiatowy, który miał już długość z 10 cm-był schowany pod innym liściem i go wcześniej nie widziałam. Rozwinął kwiaty na tym pędzie z początkiem stycznia tego roku. Jednak mam małe wątpliwości czy oby nie jest za mały ten pęd kwiatowy? - ma tylko 5 kwiatów i jest sporo niższy od poprzedniego pędu - praktycznie o połowę. Myślałam, że z każdym kolejnym kwitnieniem będzie miał więcej kwiatków. Czy to, że ma mniej kwiatów i jest mniejszy może być spowodowane tym iż "wysilił się" poprzednim razem i po przekwitnięciu szybko ponownie zakwitł? A może to kwestia pory roku - w zimie nie ma tyle oświetlenia słonecznego co latem...?? Słyszałam od kogoś, że storczyki drugi raz już nie wypuszczą tak długiego pędu jak za pierwszym razem gdy kwitną przy zakupie - hodowane w szklarniach, ściśnięte jeden obok drugiego wypuszczają długie pędy im wyżej do światła...Pomiędzy ostatnim a przedostatnim kwiatem na pędzie jest mała "wypustka" - czy możliwe że w trakcie tego kwitnienia storczyk wypuści z niej kolejne pączki? Może te moje rozważania wydają się śmieszne ale chciałabym tylko wiedzieć czy wszystko z nim ok.

Trzymam go na wschodnim oknie, podlewam raz na tydzień od spodu wodą przegotowaną, odstaną (wstawiam go do miski z tą wodą na godzinę) ostatnio nawóz podałam mu chyba na początku listopada taki gotowy w pałeczkach (jedna pałeczka działa przez 2 m-ce) Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję. :flower4:

Zamieszczam zdjęcia tego storczyka i porównanie jego wysokości przy innym moim wyższym białym storczyku, którego dostałam w październiku ub. roku. (Nadal kwitnie!) W porównaniu z nim, to ten różowy jest malutki, a przy zakupie, gdy kwitł pierwszy raz był podobnego wzrostu...dlatego teraz wydaję mi się, że jest za mały...


Załączniki:
Komentarz: Storczyk w sierpniu ub. roku z 9 kwiatami.
CAM00143.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
CAM00143.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg [ 30.46 KiB | Przeglądany 2011 razy ]
Komentarz: Storczyk w styczniu tego roku.
CAM00509.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
CAM00509.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg [ 33.58 KiB | Przeglądany 2011 razy ]
Komentarz: Storczyk obecnie z już rozwiniętymi kwiatami.
IMG_0129.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
IMG_0129.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg [ 34.66 KiB | Przeglądany 2011 razy ]
Komentarz: Porównanie wysokości.
IMG_0131.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
IMG_0131.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg [ 37.77 KiB | Przeglądany 2011 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 15.01.2016 08:20 

Pochwały: 0
To, że jest mniejszy niż był, to może wynik obecnych, zimowych warunków!?
Daj do osłonki trochę wody i nawieź go w/g dawkowania. Stanowisko o stopień jaśniejsze chociaż moje stoją na północnym parapecie i trzymają się db chociaż swoje przyrosty też mają różne, raczej krótsze od tych wcześniejszych.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 15.01.2016 13:54 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.01.2016 14:28
Posty: 45
Pochwały: 0
Też tak pomyślałam, że to może przez to że mamy zimę teraz...stanowiska jaśniejszego już mu nie znajdę - stoi na wschodnim oknie. W osłonce zawsze jest trochę wody - po podlewaniu.
Z nawozem mam problem - w moim pierwszym poście napisałam, że wsadziłam mu pałeczkę nawozową na początku listopada, ale teraz to już nie wiem czy to był listopad, czy grudzień... te pałeczki działają przez 2 m-c to jeśli to było w grudniu, to ten nawóz powinien jeszcze działać do końca stycznia mniej więcej....Czy mogę mu już teraz podać następną pałeczkę - nie zaszkodzę mu tym? Nie przenawożę go???
Proszę o odpowiedź :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 15.01.2016 15:27 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33395
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Kupowane storczyki są uprawiane w optymalnych dla nich warunkach i dlatego pędy są mocne. W domu zazwyczaj nie jesteśmy w stanie zapewnić im idealnych warunków i dlatego zazwyczaj są nieco drobniejsze. Ja bym się tym nie przejmowała.
Jeśli chodzi o nawożenie, osobiście wolę dawać odżywkę razem z wodą, jakoś wydaje mi się, że lepiej kontroluję... Jeżeli nie jesteś pewna kiedy dałaś pałeczkę, to ja bym się jeszcze wstrzymała. Wychodzę z założenia, że mniej zaszkodzę nie dokarmiając niż przekarmiając. Zwłaszcza w zimie, przy niedostatku światła jest to możliwe.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.01.2016 17:21 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.01.2016 14:28
Posty: 45
Pochwały: 0
Ok, dzięki za odpowiedź :flower4: Wstrzymam się z pałeczką nawozową jeszcze do końca miesiąca. Mam jeszcze pytanie - czytałam w jakimś artykule, że storczyki lubią wilgotność powietrza na poziomie 50-70% i żeby ją zwiększyć można np. ustawić doniczki na keramzycie lub ustawić obok roślin nawilżacz powietrza-ja mam nawilżacz parowy. Czy mogę go ustawić pezpośrednio na parapecie przy storczykach, czy lepiej niech będzie od nich oddalony? I jeszcze jedno pytanie ile lat "mniej-więcej" żyją storczyki? Jestem początkująca w ich uprawie i poprostu jestem ciekawwa ile taki doniczkowy okaz pożyje mi na parapecie (oczywiśście w sprzyjających dla niego warunkach) :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.01.2016 17:50 

Pochwały: 0
Najlepiej jak nawilżacz będzie trochę oddalony od roślin, powoduje on równomierne nawilżenie całego pomieszczenia.
Storczyki w naszych warunkach żyją przeważnie 5-6 lat, lecz w warunkach idealnych mogą pożyć dużo, dużo dłużej.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.01.2016 18:15 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.01.2016 14:28
Posty: 45
Pochwały: 0
Dzięki za odpowiedź - zaciekawiło mnie to ile żyją storczyki dlatego bo na doniczce mojego trzeciego storczyka zobaczyłam wydrukowaną datę 01.10.14, a kupiłam go w lostopadzie ub. roku. Mam obecnie właśnie 3 okazy i 2 z nich wypuszczają nowy listek i jestem ciekawa czy po urośnięciu im tych listków odrazu wypuszczą nowe pędy kwiatowe tak jak mój pierwszy storczyk, czy raczej zrobią sobie przerwę:-)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl