Dzisiaj jest 25.04.2024 10:01

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 02.12.2012 14:32 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 02.12.2012 13:24
Posty: 1
Pochwały: 0
Witam!
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak prawidłowo zająć się uprawą tej roślinki.Mam od ok.2 miesięcy dwie średniej wielkości żyworódki - rosną ,wypuszczają nowe listki , lecz na niektórych pojawiają się plamy - czy tak może być , czy robię coś nie tak ?
Jak temu zaradzić - proszę o odpowiedzi :D


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zyworódka
Post: 02.12.2012 20:55 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Przydałoby się zdjęcie wtedy można by było ocenić lepiej czy to coś groźnego. Plama plamie nie równa.
Jeśli na liściach pojawiają się ciemne plamy o jasnych brzegach - mączniak - posypujemy siarką liście i kwiaty, trzeba przestawić roślinę w miejsce bardziej przewiewne. Nie należy zostawiać wody na liściach.

Żyworódka Pierzasta najlepiej rośnie w żyznej, ogrodniczej ziemi z dodatkiem piaszczystej ziemi kaktusowej. Mając na uwadze spożywanie liści, roślinę należy zasilać wyłącznie naturalnymi nawozami np. produktem hodowli dżdżownic, obornikiem. Jest to roślina, która lubi ciepło i pełne słońce. Podlewanie w zależności od nasłonecznienia - nie doprowadzać do przesuszenia (choć roślina wytrzymuje nawet ponad tygodniowy brak podlewania). Zimą roślina powinna odpocząć, spowolnić wzrost i zebrać siły przed wiosną. Nie należy nawozić jej już od jesieni, powinna stać w chłodniejszym miejscu (ale nie mniej niż 15 stopni C i nie w przeciągu otwartego zimą okna). Od wiosny ponownie zaczynamy nawożenie. Doniczka powinna być głęboka i szeroka - ze względu na spadające rozmnóżki. Nie lubi nadmiaru wody, gdyż powoduje to gnicie korzeni, podlewać należy ją więc umiarkowanie. W zimie powinna przebywać w dobrze oświetlonych miejscach (np. na parapetach okiennych). W lecie można ją wynieść na balkon.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.01.2013 15:12 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 24.06.2012 12:33
Posty: 6
Pochwały: 0
Wydaje mi się, że Wikipedia publikuje nieprawdziwe informacje na temat żyworódek.

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywor%C3%B3dka_pierzasta

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywor%C3%B3dka_Daigremonta

Do tej pory wydawało mi się, że żyworódka pierzasta wygląda tak, jak ta przedstawiona na tym zdjęciu Obrazek i nazywa się daigermontiana. Takie też stanowisko jest na wielu stronach internetowych. Co więcej - żyworódka pierzasta (daigermontiana) uznawana jest za roślinę leczniczą (a co najmniej nie trującą :) ) natomiast wikipedia zarówno nasza jak i np. angielska mówi że daigermontiana jest trująca. A więc nie dość że pomieszane są zdjęcia i opisy, to jeszcze treść też jest nieprawdziwa.

Czy mamy na forum kogoś kto mógłby fachowo wypowiedzieć się w tym temacie?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.01.2013 19:44 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) i żyworódka Daigremonta inaczej Kalanchoe Daigremonta synonim Kalanchoe daigremontiana nazwa łacińska Bryophyllum daigremontianum to są dwie różne roślinki. wyglądają inaczej i inaczej się rozmnażają.
Żyworódka pierzasta wytwarza rozmnóżki na brzegach liści, ale pomiędzy ich ząbkami zwykle po ich odłamaniu, gdy leżą na podłożu. Rozmnóżki wyrastając na soczystych liściach posiadają pewien zapas wody i mogą przez jakiś czas przetrwać niesprzyjające warunki (susza), a gdy tylko wilgotność gleby im na to pozwoli, szybko kiełkują. Roślina może ukorzeniać się także z łodygi i liści.
Ma właściwości lecznicze z tego co wiem to bakteriobójcze.
Żyworódka Daigremonta tworzy liczne rozmnóżki na brzegu liści i z całą pewnością jest trująca!
Pozdrawiam!

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 08.01.2013 07:44 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 24.06.2012 12:33
Posty: 6
Pochwały: 0
No to jeszcze większe zamieszanie u mnie się pojawiło :)

Patrzę na strony, które promują zdrowotne właściwości żyworódki, sprzedają ją i przetwory z niej i co strona, to inne stanowisko :)

Np tu: http://www.zyworodka-pierzasta.pl/
Kod:
Żyworódka pierzasta (łac. Kalanchoe daigremontiana) – roślina lecznicza często mylona z Kalanchoe Pinnata.

I jeszcze zdjęcie z wikipediowej daigermontiana a co najważniejsze - lecznicza a nie trująca.

Tu: http://www.kuzdrowiu.pl/index.php?pid=main_tresc.pl.76
Znowu - pierzasta to daigermontiana i też lecznicza, a nie trująca.
Tu za to piniata: http://www.kuzdrowiu.pl/index.php?pid=main_tresc.pl.110 która też ma być lecznicza.

Tu: http://zyworodka.npx.pl/viewpage.php?page_id=13
Pierzasta znów jest daigermontiana, jest lecznicza i wygląda jak daigermontiana z wikipedii.

Za to tutaj: http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_zyworodka_pierzasta.html
Żyworódka pierzasta określana jest jako tożsama z pinnata, ale wygląda jak daigermontiana z wiki.

Tutaj: http://www.zyworodka.sklepna5.pl/informacje/6/uprawa-zyworodki.html żyworódka pierzasta wygląda jak daigermontiana z wiki, jest też nazywana daigermontiana:
Kod:
Jaka jest poprawna łacińska nazwa Żyworódki Pierzastej prezentowanej na tej stronie?
Prawidłowa łacińska nazwa prezentowanej przez nas leczniczej rośliny to Kalanchoe daigremontiana.
Spolszczona nazwa rośliny to Żyworódka Pierzasta, jednak w niektórych źródłach występuje także pod nazwami: Briofilum, Żyworódka, Płodnolist, Bryophyllum, Madagaskarska roślina zielna lub krzew z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).
Żyworódka Pierzasta (łac. Kalanchoe daigremontiana) posiada podłużne zielone liście, lekko postrzępione na końcach  przypominające pióra - stąd polskie określenie "pierzasta". Na brzegach liści, w zagłębieniach "piór" tworzy małe rozmnóżki. Sok z liści Żyworódki Pierzastej (Kalnachoe daigremontiana) posiada właściwości lecznicze.
- czyli dokładnie odwrotnie niż napisałaś.
Pinnata za to wygląda i nazywa się jak pinnata z wiki: http://www.zyworodka.sklepna5.pl/towar/22/kalachoe-pinnata.html

A jakby tak wejść na znany portal aukcyjny na "A" to też co aukcja, to inna wizualizacja i nazewnictwo dla żyworódki.

Drążę temat właśnie dlatego, że jest on tak rozbieżnie opisany, a do tego pojawiają się przesłanki jakoby któraś z żyworódek miała być trująca - szkoda było by się przejechać i przez niewiedzę sprzedającego albo innego niedoinformowanego hodowcy kopnąć w kalendarz, odłożyć łyżkę, czy też gryźć żyworódkę od spodu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 08.01.2013 08:44 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Witaj! ogólnie rzecz biorąc z nazewnictwem jest bałagan - starając się pomóc Ci, opierałam się na i na leksykonach i na internecie, myślę, że warto pobuszować po literaturze i jeszcze raz "przekopać" się przez temat żyworódkowy :D . Bardziej wierzę książkom niż informacjom z internetu a więc poszukam i napiszę, jeśli coś ustalę podając Ci źródło, a może jeszcze ktoś z naszych "sukulentowiczów" się odezwie ?
W każdym razie, póki co nie będziemy konsumować żadnej żyworódki, prawda? :lol:
Pozdrawiam!

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 08.01.2013 20:28 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.11.2011 11:22
Posty: 5514
Lokalizacja: Pabianice
Pochwały: 5
A ja gdzieś widziałem taką żyworódkę, ale bardziej ozdobną tzn. była przebarwiona na czerwonawy kolor :D . Czy coś wiadomo wam na ten temat :!:

_________________
Pozdrawiam Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 08.01.2013 20:57 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Bogdanie, czy chodziło Ci może o Kalanchoe longiflora?
Odnośnie pierzastej, nic nie potrafię powiedzieć :( Widziałam kiedyś te wykluczające się opisy, ale nie drążyłam tematu.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.02.2013 20:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.10.2012 20:19
Posty: 1287
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 15
Czyli żyworódka na zdjęciu z pierwszego postu - ta wytwarzająca młode roślinki na brzegach liści to jest Kalanchoe daigremontiana, a pinnata - pierzasta to ta druga? Tak mi się wydawało, sprawdziłem teraz w Wikipedii, błędu nie widzę :!:

_________________
Pozdrawiam, Łukasz :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.02.2013 21:55 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Wiesz, z lekka się zaplątałam w tych żyworódkach :lol: bo różne źródła, różnie podają i najbardziej byłabym zadowolona gdybym dostała do jednej ręki żywą roślinę a do drugiej mój porządny leksykon i wtedy odważyłabym się powiedzieć: "tak , to jest pierzasta" - a tak, to nie jestem pewna ...

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl