Dzisiaj jest 28.03.2024 10:56

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Następna
Autor Wiadomość
Post: 13.02.2013 23:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.10.2012 20:19
Posty: 1287
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 15
Zwana także płomieniem Afryki. Roślina tropikalna z rodziny bobowatych, poważny kandydat do miana najpiękniejszego drzewa na świecie :)

"W stanie naturalnym występuje w lasach Madagaskaru, gdzie jest gatunkiem zagrożonym. Ze względu na swoje duże walory dekoracyjne jest powszechnie uprawiany w wielu rejonach świata o tropikalnym klimacie. W warunkach naturalnych jest to drzewo o wysokości do 9 m z szeroką, kopulastą koroną o średnicy do 18 m. Ma ciemnozielone, podwójnie pierzastodzielne liście. Bardzo obficie zakwita pomarańczowoczerwonymi kwiatami. Jeden płatek w tych kwiatach jest biały z żółtą lub czerwoną plamką. Kwiaty są duże (mają średnicę do 15 cm), a roślina kwitnie od wiosny do lata. Owocem jest ciemnobrązowy strąk o długości do 30 cm. W okresie suszy traci liście.
Uprawa: rozmnaża się ją z nasion lub sadzonek. Nasiona wymagają skaryfikacji. Latem przetrzymuje się ją na zewnątrz, w pełnym słońcu. Należy jej zapewnić systematyczne podlewanie, by nie utraciła liści. Zimą należy ją przetrzymywać w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5-15 °C. i ograniczyć podlewanie. Traci wówczas liście i przechodzi w stan spoczynku. Wiosną, gdy pojawi się więcej słońca rozwija nowe liście. Należy wówczas wzmóc podlewanie i rozpocząć zasilanie nawozami." (Źródło i obrazki - Wikipedia).
Ciekawe, czy przy uprawie tarasowej i odpowiednim zimowaniu da się ją u nas doprowadzić do kwitnienia? :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Łukasz :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.02.2013 23:51 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
A rzeczywistość jest nieco mniej barwna :)
Załącznik:
GARDEN (7).jpg
GARDEN (7).jpg [ 127.16 KiB | Przeglądany 5080 razy ]

W afrykańskim, a ściśle nigeryjskim laterycie, Flame tree wygląda właśnie tak. Ten mały biały człowieczek to mój syn :D dawno temu.
Oczywiście z nastaniem pory deszczowej, kiedy przez noc drzewa pokrywają się masą kwiatów, stają się piękne.

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.02.2013 09:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.10.2012 20:19
Posty: 1287
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 15
Ale trafiłem, Krysiu, chyba nie ma miejsc, gdzie nie byłaś :) Syn na zdjęciu bardzo podobny do mamy! :)
Jeśli chodzi drzewko, to nawet o dużo mniejszym rozmiarze można sobie pomarzyć, ale może da się uświadczyć kwiatów, a poprzez umiejętne cięcie uzyskać jakąś ciekawą mniejszą formę. Nasiona i sadzonki dostępne w sprzedaży. Nie mam warunków do zimowania, bo piwnica za ciepła, ale w przyszłości, gdyby rzuciło mnie gdzie indziej, na pewno spróbuję. Gdyby ktoś się zainteresował i próbował wcześniej ;) to zapraszam do udzielania się w temacie :)

_________________
Pozdrawiam, Łukasz :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.02.2013 09:57 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Mało jest takich miejsc :)
Nigeryjski klimat jest w przewadze suchy. Rosliny są bardziej karłowe, poza baobabami i eukliptusami, ale te mają niezwykle głęboki system korzeniowy.
Typowy pokrój Flame tree
Załącznik:
GARDEN (5).jpg
GARDEN (5).jpg [ 190.16 KiB | Przeglądany 5062 razy ]

Zdjęcia są stare, skany ze zdjęć robionych na ORWO, stąd ten kolor, ale i czerwona ziemia robi swoje.
Myslę, że wyhodowanie małego drzewka w donicy jest jak najbardziej możliwe. Araliowiec, ktory od wczoraj jest u mnie w domu, to w naturze drzewo lasów tropikalnych, dorastające do 8 metrów.

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.02.2013 15:18 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.11.2011 11:22
Posty: 5514
Lokalizacja: Pabianice
Pochwały: 5
Ja ziarenko delonix wsadziłem do ziemi i latem tak wyglądało :D
Teraz jeszcze śpi i wygląda nie za ciekawie :mrgreen:


Załączniki:
Obraz 279.jpg
Obraz 279.jpg [ 80.96 KiB | Przeglądany 5048 razy ]

_________________
Pozdrawiam Bogdan
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.02.2013 15:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.10.2012 20:19
Posty: 1287
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 15
Ładna, piękna! :) Teraz pytania: Jak ją zimujesz? Ile ma lat? Bo pieniek spory i drzewko wcale nie wygląda na jakąś świeżynkę - jakie ma tempo wzrostu? :lol:. Spodziewasz się kwitnienia? Ładny pokrój! Ciąłeś ją w jakiś sposób? Dużo słońca miała na balkonie? ;)

Debra pisze:
Myslę, że wyhodowanie małego drzewka w donicy jest jak najbardziej możliwe. Araliowiec, ktory od wczoraj jest u mnie w domu, to w naturze drzewo lasów tropikalnych, dorastające do 8 metrów.


Oj, coś czuję, że ryzyko spania na korytarzu jest coraz bardziej realne :lol:

_________________
Pozdrawiam, Łukasz :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.02.2013 16:04 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
No i jak widać Flame tree na balkonie sobie rośnie :lol:
Afryka u Bogdana. No i fakt wygląda na parę latek.

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.02.2013 16:29 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
joozwa pisze:
Oj, coś czuję, że ryzyko spania na korytarzu jest coraz bardziej realne :lol:


:lol: Nie przejmuj się , damy radę na korytarzu, ważne, żeby naszym roślinkom było ciepło i wygodnie! :lol:

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.02.2013 16:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.10.2012 20:19
Posty: 1287
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 15
Zgadza się, dopóki i na korytarzu nie zacznie brakować miejsca :lol: Chodzą mi po głowie kilkupoziomowe parapety :D
Bardzo czekam, co napisze Bogdan o swoim egzemplarzu, jak udało się taki ładny wyhodować ;)

_________________
Pozdrawiam, Łukasz :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 15.02.2013 20:00 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.11.2011 11:22
Posty: 5514
Lokalizacja: Pabianice
Pochwały: 5
joozwa pisze:
Ładna, piękna! :) Teraz pytania: Jak ją zimujesz? Ile ma lat? Bo pieniek spory i drzewko wcale nie wygląda na jakąś świeżynkę - jakie ma tempo wzrostu? :lol:. Spodziewasz się kwitnienia? Ładny pokrój! Ciąłeś ją w jakiś sposób? Dużo słońca miała na balkonie? ;)

Ta roślina 20 lutego tego roku będzie miała 1 rok :D . Kwitnienia można się spodziewać za może 5lat :| . Teraz przyciąłem, bo czubek usechł. Podobno jest to normalne zjawisko :mrgreen: . Balkon mam od zachodu :)

_________________
Pozdrawiam Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl