Dzisiaj jest 24.04.2024 08:51

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06.06.2016 12:25 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 06.06.2016 12:17
Posty: 3
Pochwały: 0
Dzień dobry
Jestem totalnie początkujaca i zupełnie "zielona" jeśli chodzi o uprawę czegokolwiek stąd z góry przepraszam za być może głupie pytania. ;)
Bardzo marzy mi się uprawa choć kilku kwiatów na balkonie (na początek?), który zasługuje na odrobinę zieleni. Czytałam mnóstwo artykułów i mam już totalny mętlik w głowie, jest tyle zagadnień o których nie mam pojęcia.. Zacienienie, ph gleby, nawożenie, częstotliwość podlewania, sezonowość, kompozycje i do tego jeszcze masa innych uwarunkowań. Nie chciałabym uszkodzić żadnej rośliny i niepotrzebnie stresować się niepowodzeniami, których mogę uniknąć, myślę że lepiej zasięgnąć Waszej porady - i tak zapewne przyjdzie mi się z czymś zmierzyć. :D

Ale do rzeczy..
Mieszkam na ostatnim piętrze 5 piętrowego bloku (nic mnie od góry nie osłania poza okapem dachu;), mój balkon jest narożny (ekspozycja wschodnia i południowa), natomiast ze względu na aranżację balkonu (stolik, krzesła itd) chciałabym aby dwie donice, które zresztą już zakupiłam, zostały zamontowane od wewnątrz, od wschodniej strony. Od 12:00 panuje tu przyjemny półcień i jest przewiewnie.
Zakupiłam donice drewniane 80x15cm. Nie wiem czy dobrze myślę w każdym razie nie jestem zwolennikiem doniczek plastikowych (wolę naturalne materiały) stąd zastanawiam się czy mogłabym zakupić folię, wyłożyć nią donicę i dopiero wtedy sadzić kwiaty? Być może powinnam wrzucić na dół trochę keramzytu lub styropianu? Wolałabym coś lżejszego niż żwir - te donice będą przecież swoje ważyć.

Marzy mi się lawenda, znalazłam gdzieś informację, że musiałaby być to lawenda wąskolistna, która nie rośnie za bardzo w górę (?) i da radę przezimować. Do tego chciałabym posadzić jeszcze 2 inne rośliny - w doniczce razem z lawendą, które mogłabym na zimę zabezpieczyć w podobny sposób jak lawendę.
Pewnie to na wyrost, ale dodam, że preferuję raczej spokojne kompozycje - nie bardzo kolorowe i pstrokate, chciałbym też żeby kolorystycznie wyglądało to w porządku.
Czy mogłabym prosić o wskazówkę jakie rośliny będą odpowiednie? Czy dobrym pomysłem jest folia i keramzyt do donicy drewnianej?

Proszę o pomoc i cierpliwie czekam na wszelkie uwagi i rady.

Pozdrawiam ciepło!


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.06.2016 13:24 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Witaj :sun:
Lawenda na słonecznym balkonie to dobry pomysł. W kompozycji z nią widziałabym na przykład jednorocznego żeniszka, bakopę czy bluszcz...

Jeżeli rośliny sadziłabyś we własnych doniczkach traktując skrzynkę jako osłonkę, to można byłoby zrobić kompozycje składające się z roślin o różnych wymaganiach np z różami, które są żarłoczne, a lawenda raczej nie lub np. z wrzosami potrzebującymi kwaśnego podłoża...
Możesz taką skrzynkę wyłożyć folią o grubości ok 0,5 mm, pamiętając o zrobieniu otworów odpływowych pokrywających się z otworami w skrzynce. Skrzynka powinna być zaimpregnowana, przedłuży to znacznie jej żywotność.
Jaką masz głębokość? Keramzyt na dno to oczywiście dobre rozwiązanie.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.06.2016 14:34 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 06.06.2016 12:17
Posty: 3
Pochwały: 0
Dziękuję za szybką odpowiedź. :)
Bluszczu nie lubię, ale żeniszek i bakopa o których dotąd nie słyszałam mogłyby tu pasować. Chyba bardziej interesuje mnie jednak Twoja druga propozycja czyli połączenie lawendy z różą- trafiłam nawet na opinie, że bardzo dobrze się komponują razem wizualnie.

Skrzynki są już zaimpregnowane, planuję jeszcze przemalować je ze dwa razy drewnochronem. Skrzynka nie ma otworów więc chyba musiałabym najpierw włożyć do skrzynki podstawkę, potem folię na całość (+zrobić w niej otwory do podstawki), keramzyt i dalej ziemia z roślinami?

Głębokość skrzynki to 12cm, wystarczy?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.06.2016 14:36 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 06.06.2016 12:17
Posty: 3
Pochwały: 0
Ah i jeszcze jedno :)
Możesz polecić coś bardziej "zielonego", mało kwiatowego jako "wypełnienie" do lawendy i róży?
Czy powinnam zwrócić na konkretne gatunki żeby się potem nie okazało że róży jest zbyt ciasno bo to wyższa odmiana? Jest jakieś maximum jakie mogę osiągnąć przy takiej skrzynce?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.06.2016 17:26 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
aggraphica pisze:
Ah i jeszcze jedno :)
Możesz polecić coś bardziej "zielonego", mało kwiatowego jako "wypełnienie" do lawendy i róży?

Może jakąś niziutką zadarniającą ściśle macierzankę? Np. kwitnącą miniaturowymi kwiatkami na biało (bardzo subtelnie). Dodatkowy bonus - przejedzie się ręką po roślinie i uwalnia piękny zapach :)

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.06.2016 19:33 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
aggraphica pisze:
Głębokość skrzynki to 12cm, wystarczy?


Przy takiej głębokości skrzynki to raczej nie zaszalejesz - róża miniaturowa - bo inne mają zbyt duże systemy korzeniowe, lawenda (też nie ma najmniejszych korzeni ale jakiś czas wytrzyma - kup małą sadzonkę) macierzanka spokojnie będzie rosła...

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.06.2016 19:48 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
aggraphica pisze:

Skrzynka nie ma otworów więc chyba musiałabym najpierw włożyć do skrzynki podstawkę, potem folię na całość (+zrobić w niej otwory do podstawki), keramzyt i dalej ziemia z roślinami?


Ja jednak wywierciła bym otwory w skrzynce. Zawsze to bezpieczniej. Chyba, że oddzielne doniczki z roślinkami stały by we własnych podstawkach (na folii) i miałabyś możliwość kontroli. Wtedy w folii nie trzeba robić otworów.
Na część pytań już masz odpowiedzi więc nie będę powtarzać, moje zdanie jest podobne.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl