Dzisiaj jest 29.03.2024 01:48

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16.11.2016 19:20 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.06.2016 18:18
Posty: 178
Pochwały: 0
hej :bye:
Zacznę od końca.
Passiflory są łatwe, wciągną Cię zapewne, zaczniesz poszukiwać innych, ciekawych odmian.
Manuka i storczykowiec z kolei są bardzo trudne. Manuka u nas pada zimą, co zresztą już zostało napisane, z kolei ze storczykowcem trzeba się przygotować na, chyba nieuniknioną, inwazję przędziorków. Będę z zapałem śledzić Twoją uprawę.

Piękne zmiany u Ciebie dało się zaobserwować, te wszystkie zmagania i postępy - jak przyjemnie było oglądać gdy wszystko zakwitło i nagle nabrało barw, niesamowite kolory w jednym miejscu.

Pożar makabra. Ale z takich strasznych przeżyć zawsze wyciąga się wiele wniosków. W przyszłości mając już pewne doświadczenia możesz np. czemuś zapobiec.
Biedne psiaki, a ludzie potrafią być naprawdę beznadziejni... :smutny:
Ja żyję w mieście i akcje pt. psy, są tu na porządku dziennym, nieraz byłam wyrzucana z tramwaju czy autobusu bo ktoś zaczął się sadzić o obecność psów (a moje psy ważą 6 kg i siedzą spokojnie na kolanach lub trzymam je na rękach).
Raz doszło nawet do rękoczynów pod sklepem, bo broniłam swoich psów, raz grożono mi w parku nożem, raz dostałam łańcuchem (taką smyczą łańcuszkową) po plecach od jakiegoś gnoja. Również mam dwie sunie. Z każdym wyjściem na spacer liczę się niestety z jakimś atakiem słownym i w ciągu wielu lat, zaczęłam na takie zaczepki reagować agresją.
Także wiem jak to jest i jak jeden komentarz potrafi człowieka wyprowadzić z równowagi psychicznej.

Za serce chwyciły mnie wróbelki oraz bociany. Wspaniały widok :) i ekologiczna deratyzacja. Czy doczekały się młodych?

Masz piękny, ogromny teren z mnóstwem starych drzew, które są na wagę złota. :kisshug: :hug4: Będę często tu gościć.

_________________
Pozdrawiam :flower6:
Hańa

_______________________________
Zielony bałagan :flower2:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.11.2016 10:03 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.11.2012 08:12
Posty: 33340
Lokalizacja: Dolnośląskie okolice Zgorzelca
Pochwały: 51
Coś ominęłam te cudne jesienne obrazki. :hi:
Jak ja kocham ozdobne z liści, zawsze piękne. :clapping2:
I jak tam się aster sprawował, pokazał biel ?

_________________
:papa2:Ogród Kasi część X filmiki Ogród na żywo
Moja nadwyżka zobacz 2017
Kasi parapety cz VI
Moja Gunnera


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.12.2016 09:21 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 11.04.2016 08:29
Posty: 163
Pochwały: 0
Kochani... nie było mnie sporo, bo i też pracy było sporo ale już nadrabiam.
Zacznę od najszczęśliwszej wiadomości- szopko-garaż nowy prawie już zbudowany. Nie było łatwo, bo pogoda W OGÓLE nie chciała nam pomóc. W dodatku szybko zapadający zmrok sprawiał ,że pracowaliśmy w tygodniu po 1-2 godziny a resztę nadrabialiśmy w niedzielę. To znowu przestój ze względu na czekanie na kolejne deski czy też okrycie dachowe.
Tak więc po lewej będzie garaż, po prawej szopka i narzędzia , a na górze wzmocniona podłoga na której urządzą się gołębie męża :rotfl2:
W przerwie w budowie szopki sukcesywnie, powoli i ostrożnie przekopywaliśmy zgliszcza. Drzewo, które nadawało się do spalenia już pocięte, resztki eternitu z węglem spakowane w worki i wywiezione przez śmieciarkę . Pozostał już tylko złom i usunięcie fundamentu - ale to już na wiosnę.
Na wiosnę też pomalujemy nową budowlę i zamierzam obsadzić ją pnączem - rozważam przesadzenie milinu jeśli dobrze przezimuje lub posadzenie powojnika tanguckiego - oba żółte kwiaty będą pięknie prezentować się z ciemnym brązem na jaki chcę pomalować , by wszystko pasowało do huśtawki, domku i mebli na działce. Te straszydło obok- obecny gołębnik- zostanie również na wiosnę zburzony.
Poza tym zawitała u mnie na chwilę ( aż tydzień) zima. Jakież zdziwienie było mojego dwuletniego synka, który nie pamięta śniegu z ubiegłego roku :rotfl2: Śmiechy śmiechami , ale to jest tak rzadki widok,że niedługo będziemy widzieć go na starych fotografiach i filmach jedynie. Nawet jak na ironię ostatnio oglądałam z córką odcinek jej ulubionej bajki i tam bohaterowie-zwierzęta oczekiwały na zimę. Próbowały ją przywołać w wspomnieniach i położyły się na ziemi i robiły na piasku orzełki. Córka śmiała się w najlepsze a ja do mniej ,że jeszcze trochę i też tak będziemy tylko w wyobraźni bawić się w śniegu :rotfl2:

kasia17071981 pisze:
:
I jak tam się aster sprawował, pokazał biel ?


Pokazał pokazał :clap: jednak nie zdążył w pełni pokazał swoich możliwości bo deszcz i deszcz i deszcz stale zniechęcał go do rozwinięcia a potem nagle przyszedł mróz (-10) niżej najnowsze zdjęcie :-) jak widac jeszcze by powalczył :dance:

Zachciało się też w listopadzie trytomie kwitnąć :whistling: jednak wspomniany mróz wybił jej tą myśl z pióropusza :rotfl2: I nie zobaczyłam na żywo pierwszego kwiata :wallbash:

helga pisze:

Raz doszło nawet do rękoczynów pod sklepem, bo broniłam swoich psów, raz grożono mi w parku nożem, raz dostałam łańcuchem (taką smyczą łańcuszkową) po plecach od jakiegoś gnoja.
(...)
Za serce chwyciły mnie wróbelki oraz bociany. Wspaniały widok :) i ekologiczna deratyzacja. Czy doczekały się młodych?

.


Nie wiem co powiedzieć... to jest straszne. :hug4: Niektórzy ludzie to sami powinni być prowadzeni na smyczy i w kagańcach do tego :wallbash:

Co do boćków- niestety mój bociek do końca walczył o swoje miejsce ale nie znalazł tej jedynej. Mam nadzieję,że w przyszłym roku do nas wróci i będzie dużo szybciej bo raczej zaspał w tym roku :whistling:


Załączniki:
Komentarz: Trochę mojej zimy jeszcze widocznej przedwczoraj
SAM_1009.JPG
SAM_1009.JPG [ 146.62 KiB | Przeglądany 398 razy ]
Komentarz: Kasiu- aster specjalnie dla Ciebie :-)
SAM_1078.JPG
SAM_1078.JPG [ 245.52 KiB | Przeglądany 398 razy ]
Komentarz: Trytoma
SAM_1079.JPG
SAM_1079.JPG [ 225.19 KiB | Przeglądany 398 razy ]
Komentarz: Szopko-garażo-gołębnik
15240292_1743217482667780_440827457_n.jpg
15240292_1743217482667780_440827457_n.jpg [ 124.42 KiB | Przeglądany 395 razy ]
15281153_1743217592667769_1919367737_n.jpg
15281153_1743217592667769_1919367737_n.jpg [ 105.37 KiB | Przeglądany 395 razy ]

_________________
Pozdrawiam

Patrycja :flower4:
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.12.2016 10:27 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 11.04.2016 08:29
Posty: 163
Pochwały: 0
Żeby to miało ręce i nogi osobno rozpisze się na temat wysiewów :wallbash:
Otóż zakupiłam jak wspomniałam wcześniej trochę nasion z różnych źródeł. Zacznę od egzotyki:
1. Perukowiec podolski
2. Storczykowiec purpurowy,
3. Pssiflora
4. Manuka
Dostałam gratisek u Pana- tulipanowiec.
Perukowiec według instrukcji umieściłam w piasku i ziemi w stosunku 1:1 w lodówce 11.10 . Tydzień temu zobaczyłam też pierwszy kiełek i umieściłam go w ziemi- pierwsze zdjęcie to właśnie on po tygodniu- proszę o identyfikację czy prezentuje się jak siewka perukowca?? Woreczek z resztą nasion chłodzi się dalej- było ich 8.
Nie byłabym sobą gdybym nie sprawdziła , czy konieczne jest to chłodzenie nasion- niestety nic nie wykiełkowało :whistling:
Manuka- nasion było ... duuuuużo. Siewek mam 6 - przedstawia je zdjęcie 2 . Wydaje mi się ,że się zatrzymały.
Pozostałe nasiona... porażka. Strorczykowce zgniły, passiflora wyparowała a tulipanowiec... nie obiecywałam sobie wiele.


Drugi sprzedawca- Allegro. Również nasiona w woreczkach.
1. Rozwar różowy
2. Rozplenica japońska
3. Zawciąg biały
4. Przetacznik niebieski
5. Szałwia omszona
7. Gratis werbena patagońska

Rozwar wykiełkował szybko- po tygodniu. Już przepikowany jednak od momentu pikowania stoi- ok 3 tygodnie :mysli: ( zdjęcie 3)
Przetacznik z wieeeelu nasion wykiełkowało kilka , siewek zostało 3
Zawciąg wykiełkował aż jeden i jeszcze został wyrwany przez mojego synka :sorry:
Szałwia wygląda najlepiej mam nadzieję,że tak się utrzyma- również kilka siewek.
Najdłużej kiełkowała werbena. Nie wiem czy da sobie na rozsadniku rade bo siewki są naprawdę delikatne :whistling:
Rozplenica, moje największe chciejstwo- porażka :wallbash:

Kolejny dostawca- wymiana nasionkowa na grupie fb:
1. Rozplenica perłowa
2. Firletka smółka
3. Łubin
4. Mydlnica bazyliowata
5. Szałwia fioletowa
6. Szałwia różowa
7. Orlik pojedynczy
8. Orlik pełny
9. Miecznica

Szałwie i łubin dałam w tym wypadku od razu do gruntu.
Rozplenica i firletki mi padły :sorry: Mydlnica ... hmm tu ma wielkie wątpliwości co to wyszło czy to jest na pewno to. Orlik pojedyńczy i pełny niczym się nie różnią :mysli: Miecznica, niestety nie udała się ale tu nie robiłam sobie nadziei.


Kolejny dostawca- nasionka ,, markowe" ( nazw chyba nie mogę podawać :mysli: )
1. Albicja
2. Powojnik tangucki
3. Begonia bulwiasta
4. Ostróżka ( kolejne podejście)
5. Goryczka ( mix)
6. Zawciąg bialy ( kolejne podejście)

Zawciąg biały okazał się być różowym. Reklamacja złożona koło 10 grudnia mam dostać prawidłowy. Pan powiedział ,że obecnie jest na teście kiełkowania stąd otrzymałam różowy- czemu ma go jednak w ofercie i zamienił kolor bez konsultacji nie wyjaśnił. Czekamy
Begonia bulwiasta wykiełkowała po 2 tygodniach. Jednak już na starcie część padła a pozostałe są tak małe ,że nie widać ich na zdjęciu. Wzięłam z ciekawości. Albicja wykiełkowała po tygodniu niemal równo, nasiona moczyłam dobę w ciepłej wodzie jak zaleca sprzedawca. Na 6 nasion 3 rośliny. Nie wrzucałam całego opakowania od razu. Powojnik to też 50% skuteczności. Również nasiona pktowo na rozsadnik od razu - kiełki po 2 tygodniach. Wykiełkowała również ostróżka i to po dwóch tygodniach :dance: :-)
Na goryczkę czekam - 3 tygodnie i nic.


Podsumowując. Nie zwalam niepowodzeń na dostawców. Po pierwsze dlatego,że mam za małe doświadczenie ,żeby od razu taką łatkę przypiąć. Po 2. Część z tych nasion jest trudna jeśli chodzi o kiełkowanie- np. miecznica czy rozplenica, a także wspomniany egzotyczny tulipanowiec.
A po najważniejsze- nie mogę wykluczyć ,że przyczyną porażek jest moje odkrycie z przed kilku dni. ZIEMIÓRKI. Odkryłam je całkiem niedawno przy okazji opróżniania doniczek z tych niepowodzeń.Co dziwne, nie widziałam muszek. Od larw z kolei się roi. Nie wiem kiedy i do czego i od której doniczki się zaczęło.
Jestem już po zastosowaniu wody utlenionej. Białe ślady w doniczkach widoczne na zdjęciu to czosnek granulowany. Stosuję pułapki lepowe i potrząsam delikatnie doniczkami udaje mi się raptem kilka sztuk wybić. I spryskałam agricolle - bo nie mam pojęcia co mogę jeszcze zwłaszcza,że chodzi o parapety u dzieci w pokoju m.in. :sorry: :sorry: :sorry: :wallbash: :help:


Załączniki:
Komentarz: Perukowiec
SAM_1063.JPG
SAM_1063.JPG [ 132.46 KiB | Przeglądany 392 razy ]
Komentarz: Manuka
SAM_1069.JPG
SAM_1069.JPG [ 157.24 KiB | Przeglądany 392 razy ]
Komentarz: Rozwar
SAM_1048.JPG
SAM_1048.JPG [ 221.89 KiB | Przeglądany 392 razy ]
Komentarz: Szałwia omszona
SAM_1050.JPG
SAM_1050.JPG [ 149.93 KiB | Przeglądany 392 razy ]
Komentarz: Przetacznik
SAM_1075.JPG
SAM_1075.JPG [ 214.89 KiB | Przeglądany 392 razy ]
Komentarz: Werbena
SAM_1057.JPG
SAM_1057.JPG [ 240.27 KiB | Przeglądany 392 razy ]
Komentarz: Mydlnica bazyliowata
SAM_1068.JPG
SAM_1068.JPG [ 102.88 KiB | Przeglądany 392 razy ]
Komentarz: Albicja
SAM_1066.JPG
SAM_1066.JPG [ 109.48 KiB | Przeglądany 392 razy ]
Komentarz: Orlik pełny
SAM_1076.JPG
SAM_1076.JPG [ 157.12 KiB | Przeglądany 392 razy ]
Komentarz: Orlik pojedyńczy
SAM_1077.JPG
SAM_1077.JPG [ 229.96 KiB | Przeglądany 392 razy ]

_________________
Pozdrawiam

Patrycja :flower4:
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.12.2016 17:45 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Co do rozplenicy. Mam w ogrodzie różne odmiany, w tej chwili 11 czy 12)- jedna odmiana daje spory samosiew. Przyniesione do domu suszki, wyłuskane nasiona, z ciekawości po prostu wrzuciłam na dno pojemnika, w którym trzymałam doniczki ukorzeniającymi się hojkami. Troszkę wody na dnie było, skiełkowały znakomicie. Może dostałaś po prostu stare nasiona.
Z miecznicą (wąskolistną, kwiaty niebieskie) też mam doświadczenie, kiełkuje jak chwast.

Natomiast szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem, czemu wysiewasz np. perukowca (to może być jego siewka - takie dość okrągłe liścienie, miałam też samosiejki w ogrodzie). W tej chwili rośliny niewielkie sadzonki nie są drogie, a jednak o parę lat skraca się czekanie na wyrośnięcie rośliny.

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.12.2016 18:20 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 11.04.2016 08:29
Posty: 163
Pochwały: 0
BasiaK pisze:

Natomiast szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem, czemu wysiewasz np. perukowca (to może być jego siewka - takie dość okrągłe liścienie, miałam też samosiejki w ogrodzie). W tej chwili rośliny niewielkie sadzonki nie są drogie, a jednak o parę lat skraca się czekanie na wyrośnięcie rośliny.

B.


No właśnie niekoniecznie- obeszłam moje okoliczne centra z roślinkami i nie znalazłam go. Z kolei próby ukorzenienia nie powiodły mi się- rośnie pokaźny okaz przy szkole mojej córki . Tam właśnie go zobaczyłam i tylko tam go widziałam. Nie wiem czy jest to roślina niezbyt chciana czy jeszcze mało popularna. W każdym razie podoba mi się. Nie ma wielkiego pokroju, całorocznie zdobi ogród. Poza tym nie ma większych wymagań. W ulubionych sklepach tych sprawdzonych internetowych z roślinkami go nie ma , kupując u kogoś innego niesprawdzonego dochodzi przesyłka i już tak tanio nie jest.

_________________
Pozdrawiam

Patrycja :flower4:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.12.2016 18:49 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.11.2012 08:12
Posty: 33340
Lokalizacja: Dolnośląskie okolice Zgorzelca
Pochwały: 51
Agnieszko pierwsze co to zawsze wyparzaj ziemię w piekarniku, to w niej sa jaja ziemiórek.. Teraz tak, wynieś teraz byliny zimujące do jasnego chłodnego nawet na ogród w dzień i w nocy jak będą plusy, je siejemy w ogrodzie wiec jak coś zostało z nasion bylin powysiewaj je bezpośrednio w gruncie

_________________
:papa2:Ogród Kasi część X filmiki Ogród na żywo
Moja nadwyżka zobacz 2017
Kasi parapety cz VI
Moja Gunnera


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.12.2016 21:36 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.02.2013 21:23
Posty: 7857
Pochwały: 24
:clapping2: Patrycja. Budowla wyszła Wam super. Przy okazji gołąbki zyskały nowe lokum. Wyobrażam sobie efekt finalny, będzie pięknie :thumbsup:
A co do siewów, oświećcie mnie. Czy nie lepiej było poczekać z nimi przynajmniej do stycznia? Teraz przy bardzo krótkim dniu i niedoborach światła nawet jak rośliny wykiełkują to będą wyciągnięte i słabe. Chyba , że je doświetlasz. I te orliki na parapecie o tej porze? Jak je dotrzymasz w dobrej kondycji do wiosny? Niech się wypowiedzą specjaliści od siewów co zrobić z takimi sieweczkami żeby całkiem nie zmarniały. Kasia trochę doradziła, posłuchaj jej bo wie co mówi. Czy wszystkie te kupione nasiona wysiałaś czy też masz coś na potem? Życzę powodzenia Twoim roślinkom, rozważ doświetlanie. Informacje na ten temat znajdziesz w internecie, a masz męża złotą rączkę to może ci tanim kosztem zamontuje.

_________________
:flower4:
Pozdrawiam
Parapety Jagi cz.II
Ogród Jagi cz.I,Ogród Jagi cz.II, Ogród Jagi cz.III,Ogród Jagi cz. IV


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 08.12.2016 05:53 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 11.04.2016 08:29
Posty: 163
Pochwały: 0
Nie sprecyzowałam :-) Wszystkie wysiałam tylko egzotyki. Co do pozostałych część wrzuciłam w listopadzie wprost do gruntu - jednak u nas na Mazurach bardzo szybko przyszły w tym roku przymrozki więc stąd eksperymenty parapetowe.
Kasiu - dziękuje za rady, tak zrobię. Tak się obawiałam ,że to może być wina ziemi .
Wiadomo człowiek uczy się przez całe życie.

_________________
Pozdrawiam

Patrycja :flower4:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 08.12.2016 07:33 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.11.2012 08:12
Posty: 33340
Lokalizacja: Dolnośląskie okolice Zgorzelca
Pochwały: 51
No to w gruncie sobie poradzą :clapping2: Jak się rośliny wyciągają, dajemy je do jasnego chłodnego nawet 4-5C stoją wtedy w miejscu ale hartują się i robią się gruberze ..
Pierwsze objawy ataku ziemiórek widać- latające muszki, drugi to młode siewki kładą się i zauważamy brak korzonków, podnosimy je bez problemu, system korzeniowy zjadają larwy :sorry:..
Miałam tak przy wysiewach teraz ich brak :clapping2: jak na razie.
Egzotyki doświetlaj lub wynoś na noc do chłodnego :kisshug: te co już wysiałaś z bylin daj do ogrodu, teraz niech sobie postoją w zimnym.

_________________
:papa2:Ogród Kasi część X filmiki Ogród na żywo
Moja nadwyżka zobacz 2017
Kasi parapety cz VI
Moja Gunnera


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl