Dzisiaj jest 19.04.2024 04:00

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07.03.2015 17:49 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 29.01.2015 04:05
Posty: 43
Pochwały: 0
Znalazłam na śmietniku wykopaną tuję z korzeniami, ok 140 cm. Chciałabym ją odratować. Wsadzić ją do ziemi, czy może do dużej donicy? Jakie będą dla niej najlepsze warunki?

Zostawić na dworze, czy może postawić donice w domu?


Mam jeszcze jedną tuję - miniaturkę, ok. 15 cm, też kiedyś znalazłam. Była w małej doniczce, usychała powoli. Przesadziłam ją do większej doniczki i stoi w domu, ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo chyba jej to nie służy.
Może wynieść ją na dwór?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.03.2015 19:10 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
Na dobry początek trzeba roślinie zamoczyć korzenie na co najmniej 12 godzin i polewać całą tuję wodą, aby nie doszło do przesuszenia, a po posadzeniu cieniować przez co najmniej tydzień. Czas pokaże czy sadzonka się ukorzeni.
:sun:

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.03.2015 23:25 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 29.01.2015 04:05
Posty: 43
Pochwały: 0
Dziękuję za odpowiedź. Cieniować , czyli trzymać w miejscu gdzie nie ma światła tak? W piwnicy na przykład?

Nie wiem właśnie czy lepiej w cieplejszym będzie jej jak na razie (czyli w domu) , czy od razu do ziemi na dworze ? Temperatura u mnie rzadko już do zera spada, w dzień jest od 5 do 9 stopni, ale wiadomo to jeszcze nie tak ciepło


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.03.2015 23:30 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
paulinamaja pisze:
Dziękuję za odpowiedź. Cieniować , czyli trzymać w miejscu gdzie nie ma światła tak? W piwnicy na przykład?

Nie, po prostu ją wysadź do ogrodu. Cieniowanie - np. poprzez rozpięcie przed rośliną parawanu z prześcieradła czy jakiejś tkaniny po to, by ją zasłonić od ewentualnego mocnego słońca, które wysuszyłoby roślinę.

I jeszcze odnośnie miniaturowej tui, o której pisałaś - jeśli masz możliwość wystawienia jej na powietrze (balkon, ganek, ogród), to zrób to natychmiast. Pokoje czy piwnica to bardzo złe miejsce do uprawy ogrodowych roślin - za sucho, za ciepło, za mało światła, czasami jeszcze dym albo wyziewy gazu.

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 08.03.2015 05:30 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
Nic nie wspomniałaś o korzeniach w jakim są stanie. ale należało by też przyciąć tuję aby zredukować zieloną masę szczególnie jeśli ma rosnąć na balkonie. To pomoże roślinie szybciej się ukorzenić.
:sun:

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.03.2015 20:49 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 29.01.2015 04:05
Posty: 43
Pochwały: 0
Tuja została wsadzona do ziemi, w ogrodzie, na razie jakoś się trzyma. Jakoś specjalnie nie wysycha. Korzenie możliwe, że miała niektóre przycięte, ale nie wszystkie. Niektóre nawet dość długie.


Tuja miniaturka została wystawiona na zewnątrz i chyba umrze śmiercią naturalną. Korzenie ma, ale powyżej podłoża, to już nie ma nic zielonego. Ale nie wyrzucam jej, może stanie się cud i odżyje. Na razie stoi w donicy na dworze.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.03.2015 21:14 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
Czasami, a nawet często tak bywa że podczas przesadzania przycięcie, a nawet mocne przycięcie części nadziemnej ratuje roślinę przed unicestwieniem.
:sun:

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.03.2015 21:32 

Pochwały: 0
paulinamaja pisze:
(...)

Tuja miniaturka została wystawiona na zewnątrz i chyba umrze śmiercią naturalną. Korzenie ma, ale powyżej podłoża, to już nie ma nic zielonego. Ale nie wyrzucam jej, może stanie się cud i odżyje. Na razie stoi w donicy na dworze.

Jeśli "na dworze" to ja bym ją raczej wsadził do ziemi i przykrył do ustania przymrozków lub przesadził w doniczce ze zmianą podłoża i pozostawił w widnym miejscu gdzieś na korytarzu lub w piwnicy.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl