Dzisiaj jest 18.04.2024 14:48

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Truskawki
Post: 12.03.2011 13:15 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 12.03.2011 13:10
Posty: 1
Pochwały: 0
Filozofia jest taka ze na czas wegetacji wzmacnia się truskawki, kosząc naziemną część, która przecież wyjaławia ją. Ale skoro usunęliśmy tę część (liście), która też chroni rdzeń przed mrozem lub innymi warunkami zewnętrznymi należy ją w sposób sztuczny osłonić - właśnie za pomocą obornika. A wiosną truskawka się pięknie odradza.


Ostatnio zmieniony 08.03.2012 22:02 przez szczytrus, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Truskawki!!
Post: 28.06.2011 00:22 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.05.2010 13:16
Posty: 184
Pochwały: 0
A tak apropo truskawek,to jak ze zbiorami w tym roku? Pierwszy wysyp był u Was obfity? Bo ja nie mogę narzekać :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Truskawki -
Post: 23.02.2012 18:46 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 23.02.2012 18:41
Posty: 1
Pochwały: 0
Witam,
w tym roku planuje stworzyć nie wielka plantacje truskawek(Jak na razie na użytek własny, przetwory). Lecz w tym temacie jestem zielony, i teraz chce pokierować parę pytań do was.
Mam pole które nie było uprawiane przez około 5-6 lat, wiec chce je wykorzystać na swa plantacje truskawek, około 40-50m. Aktualnie jest to tylko laka na której rośnie tylko trawa, zielsko, czasem jakieś kwiatki i nic po za tym. Teren będę musiał przekopać ręcznie szpadlem wiem ze to się będzie wiązało z duża ilością chwastów dlatego zamierzam kupić agrotkanine i tutaj mam pierwsze pytanie, kiedy trzeba posadzić truskawki, bym zbiory miał dość szybko o ile to możliwe. Sadzonki które chce kopić to tylko 5 (Jakie polecacie?) sztuk ponieważ budżet mi na więcej niestety nie pozwala, ale dostane parę sadzonek (Wasy truskawki) - Je trzeba pierw w domu trzymać aby się ukorzeniły? Dopiero w kolejnym roku lub jesienią mogę posadzić ? Na spulchniona ziemie kładę agrotkanine, i co ile muszę kłaść sadzonki? I słyszałem ze truskawkę najlepiej sadzić po fasolce szparagowej. Czy to będzie dobry pomysł jeśli pomiędzy 2 rzędami truskawek posadzę 1 rządek fasoli to wpłynie dobrze na rozwój truskawki ponieważ fasola dostarczy cenne minerały dla truskawki. - Co o tym sadzicie? Truskawka musi zostać posadzona na miejscu fasoli czy może być obok ? Jak na razie mam tylko tyle pytań, resztę pytań zadam później podczas wykonywania prac i nie tylko. Proszę o podanie podstawowych informacji co do uprawy truskawek


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Truskawki -
Post: 24.02.2012 12:38 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 21.01.2010 15:07
Posty: 169
Lokalizacja: Okolice nad Dunajcem
Pochwały: 0
Witaj... napiszę tak, tyle dzisiaj wydziwiania jeśli chodzi o sadzenie prostych w uprawie roślin, że nie wiem czy mnie nie zlinczują, po tym co napiszę... Otóż, mam truskawki ponad 30 lat, wcześniej uprawiali rodzice, więc lat by się uzbierało więcej, niż drugie tyle, ale do rzeczy... Po przekopaniu ziemi, powybieraj chwasty, pograb ziemię i przykryj agrotkaniną na ok 2 tyg. Potem ją ściągnij, powybieraj chwasty, jeśli jeszcze zostały i jak masz jakiś łagodny biohumus, możesz polać ziemię... Lekko ją spulchnij, i sadź truskawki... I tu jak chcesz, albo połóż agrotkaninę i wsadzaj, albo wsadź truskawki i wytnij dziury, w potrzebnych miejscach... Co do fasolki, to owszem, użyźnia ziemię, ale dopiero po zbiorach zostawia się ją, żeby zgniła i użyźniła ziemię... Więc teraz byłbyś sezon do tyłu. Jak wsadzisz razem, to zabierze potrzebny do wzrostu azot i truskawki będą uboższe. A Tobie zależy na truskawkach, nie na fasolce... Tak na marginesie, powinno się je wsadzać w sierpniu... Ale, przesadzałam na wiosnę, marzec-kwiecień, przesadzałam na jesieni w listopadzie i zawsze rosły i owocowały... Powodzenia... ;)

_________________
Dorota

Roślinki domowe


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Truskawki
Post: 13.06.2013 11:17 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 13.06.2013 11:04
Posty: 2
Pochwały: 0
Oraz zależy też od nawodnienia, dlatego też w razie potrzeby należy podlać truskawki na przykład wężem ogrodowym lub konewką.

Proszę przestrzegać Regulaminu !

regulamin-forum-t10233.html

Z poważaniem
Ekipa Moderująca


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Truskawki
Post: 17.01.2014 10:49 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 17.11.2011 19:49
Posty: 116
Pochwały: 2
Dzieki waszym poradom jestem bogatsza o uprawe truskawet tak bardzo je lubie a nie wiedzialam jak sie nimi zajmoweac . Dziekuje


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Truskawki
Post: 31.01.2014 12:58 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 31.01.2014 12:37
Posty: 4
Pochwały: 0
a czy ktoś z was miał może taką odmianę truskawek, które rosną w doniczce i zwisają ich pędy w dół? Możecie powiedzieć coś na ten temat?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Truskawki
Post: 01.02.2014 16:47 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
ewusia83 pisze:
a czy ktoś z was miał może taką odmianę truskawek, które rosną w doniczce i zwisają ich pędy w dół? Możecie powiedzieć coś na ten temat?


Owszem w zeszłym roku posadziłam zwisające truskawki do doniczek, niestety zbyt późno schowałam je do domu i troszkę przemarzły ale póki co jakoś się trzymają ogólnie mam je w piwnicy w dużo chłodniejszym pomieszczeniu w temp. poniżej 5st i widnym.
Truskawki w doniczkach wymagają częstszego podlewania także i moje są podlewane tak by miały wilgotno ale nie mokro ( jakoś tak raz na dwa tygodnie). No i zobaczymy co z tego wyniknie na wiosnę, może przetrwają.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Truskawki
Post: 24.02.2014 08:56 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Dziś moje truskawki wiszące nie przypominają wiszących ale mam nadzieję że latem wszystko się zmieni ważne że przetrwały...


Załączniki:
Komentarz: Pierwsza truskawka
DSC01325.JPG
DSC01325.JPG [ 79.76 KiB | Przeglądany 2448 razy ]
Komentarz: Druga
DSC01326.JPG
DSC01326.JPG [ 98.08 KiB | Przeglądany 2448 razy ]
Komentarz: Trzecia najbardziej ucierpiała
DSC01327.JPG
DSC01327.JPG [ 105.83 KiB | Przeglądany 2448 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Truskawki
Post: 29.01.2015 00:17 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2008 10:12
Posty: 26
Pochwały: 0
Temat trochę zapomniany, ale z tego że bardzo lubię truskawki to wrące 3 grosze.
Odmiany zwisające z którymi mam odczynienie to Linosa i Albion . Linosa owoce jasne i b. smaczne Albion Duże czerwone smaczne ale mniej plenne . Co do uprawy truskawka nie powinna szybko przemarzać, ale zimą musimy chronić je przed silnymi mrozami. Przy uprawie należy pamiętać, że bardzo lubią wilgotne podłoże i bardzo zasobne w składniki pokarmowe .(ja używam dużo granulowanego obornika nie tylko do truskawek) a wtedy pięknie owocują i są smaczne .
W uprawie w domu pamiętajcie, że przędziorek może je zniszczyć.

_________________
Pozdrawiam Mbit


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl