Dzisiaj jest 28.03.2024 20:02

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Keik
Post: 10.10.2013 22:05 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
Także sabotki mogą mieć cętkowane liście, ale je znam tylko ze zdjęć, nie mam żadnego, jakoś do mnie nie przemawiają (sabotki to też storczyki!).
Charakteryzują się sympoidalnym typem wzrostu, chociaż nie mają najczęściej spotykanych pseudobulw tylko rozety, podobne do popularnych Phalków. Myślę, że korowe podłoże może sugerować, że jest to storczyk, także korzenie mogą Ci wiele powiedzieć. Jeśli uznasz, że to storczyk to zastosowanie, że tak powiem ogólnych zasad ich uprawy powinno za jakiś czas uraczyć Cię kwiatem i to rozwieje większość wątpliwości, a także pozwoli lepiej dopasować warunki do roślinki.

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Keik
Post: 11.10.2013 06:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.07.2013 07:16
Posty: 3068
Pochwały: 9
Kingo dziekuje za podpowiedzi. Nastawilam sie na cierpliwosc i bede czekac. Roslinka sama pokaze kto zacz. Teraz, kiedy nowy listeczek jest juz polowe wielkosci tamtych pierwszych, to chyba cala rzecz rozegra sie juz w miare szybko. Na pewno pokaze co z tego wyroslo...

_________________
Kwiatowe eksperymenty
Kwiatkowe eksperymenty II
Kwiatkowe eksperymenty III
Niezwykłe opowieści

''Jest tylko jeden kraj - ziemia, tylko jedna rasa - ludzkosc i tylko jedna religia - milosc ''
Renata
Nie mam polskich znakow w komputerze


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Keik
Post: 13.10.2013 15:54 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33373
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Z ciekawością obejrzymy :flower2:

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Keik
Post: 25.10.2013 21:13 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.07.2013 00:34
Posty: 57
Lokalizacja: Milanówek
Pochwały: 0
Jestem całkowitą ignorantką jeśli chodzi o storczyki, parę dni temu pisałam o moim w wątku "co ten storczyk wyprawia" i dowiedziałam się o istnieniu jakiś keików (sorry). Pomału wczytuję się w temat i mam wrażenie, że moja roślinka ma basal keiki. Tego storczyka dostała córka ponad 1o lat temu, po przekwitnięciu on sobie był po prostu. Mam miękkie serce, szkoda mi go było wyrzucić. Jakieś trzy lata temu puścił pęd, ale pęd zmarniał i nie zakwitł. Rok temu jesienią zobaczyłam dwa pędy i zdziwiłam się, bo nie wiem kiedy pojawiła się odnóżka obok rośliny macierzystej. Pierwszy kwiat rozwinął się w Wigilię, kwitły obie roślinki ok. 3-4 miesiące. Teraz wiem, że to krótko, ale nie nawoziłam go do tej pory, podlewałam resztkami wody mineralnej. Zdałam sobie sprawę, że ten storczyk jest z żelaza, skoro na moim wikcie przeżył tyle lat i zaczął kwitnąć. Na zdjęciach są przekwitłe drugie już kwiaty na głównym pędzie (właśnie je obcięłam), obok idzie następny, a z odnóżki wyrasta nowy pęd kwiatowy. Proszę o ocenę, czy to właśnie ten keik, czy zwykła odnóżka? Zapoznaję się w tym temacie i zaczynam o niego dbać tak jak normy przewidują. Pozdrawiam serdecznie Maryla A.


Załączniki:
DSC04226ab.JPG
DSC04226ab.JPG [ 44.94 KiB | Przeglądany 1782 razy ]
DSC04229ab.JPG
DSC04229ab.JPG [ 36.02 KiB | Przeglądany 1782 razy ]
DSC04230ab.JPG
DSC04230ab.JPG [ 44.16 KiB | Przeglądany 1782 razy ]
Komentarz: a to odnóżka z pędem kwiatowym-mam wrażenie,że zakwitnie z nowym pędem na głównej roślince
DSC04227ab.JPG
DSC04227ab.JPG [ 50.06 KiB | Przeglądany 1782 razy ]

_________________
Pozdrawiam serdecznie Maryla A.
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Keik
Post: 26.10.2013 05:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.07.2013 07:16
Posty: 3068
Pochwały: 9
Witaj Zuzik
To co pokazujesz na zdjeciu, to nie keik, tylko zwykly ped kwiatowy.
Kinga pokazala keik na wczesniejszych fotkach, obejrzyj. Uwazam, choc specjalista nie jestem, ze ped kwiatowy poszedl z boku, bo po przekwitnieciu nie przycielas przekwitnietego pedu. Korzonki twoj storczyk ma super piekne i napewno bedziesz miala z niego duzo radosci i kwiatow,

_________________
Kwiatowe eksperymenty
Kwiatkowe eksperymenty II
Kwiatkowe eksperymenty III
Niezwykłe opowieści

''Jest tylko jeden kraj - ziemia, tylko jedna rasa - ludzkosc i tylko jedna religia - milosc ''
Renata
Nie mam polskich znakow w komputerze


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Keik
Post: 26.10.2013 12:28 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1574
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
@zuzik Jeżeli od wielu lat go nie przesadzałaś, to natychmiast trzeba to zrobić zanim zakwitnie - jeżeli oczywiście to pęd kwiatowy (zdjęcie 4). Ponieważ nie widzę końcówki pędu, ani miejsca skąd wyrasta - to nie wiem w 100 % czy to rzeczywiście pęd. Dla zobrazowania wstawiam fotkę.
Załącznik:
Komentarz: Z lewej korzonek powietrzny, z prawej pęd kwiatowy.
1.jpg
1.jpg [ 114.74 KiB | Przeglądany 1776 razy ]

Powodzenia :bye:

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Keik
Post: 27.10.2013 20:31 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.07.2013 00:34
Posty: 57
Lokalizacja: Milanówek
Pochwały: 0
Witam! Na trzecim zdjęciu zaznaczyłam boczny pędzik, stąd to zamieszanie. Ale na zdjęciach widać dwie osobne roślinki z pędami kwiatowymi. Przeczytałam jeszcze raz wypowiedź Kingi i nadal sądzę, że mam basal keiki. Ta odnóżka, sprawdziłam, wyrasta z trzonu rośliny macierzystej. Co do przesadzania boję się ruszyć teraz, żeby nie popsuć, ponieważ storczyk dobrze się ma i kwitnie, może później, muszę jeszcze poczytać o podłożu itd. Pozdrawiam serdecznie Maryla A.


Załączniki:
Komentarz: Odnóżka z pędem kwiatowym
DSC04252ab.JPG
DSC04252ab.JPG [ 36.29 KiB | Przeglądany 1771 razy ]
Komentarz: Tu widać roślinę macierzystą z głównym pędem kwiatowym i wyrastającą z niej odnóżkę z młodym pędem,na lewo resztki przyciętego przekwitłego już
DSC04253ab.JPG
DSC04253ab.JPG [ 52.49 KiB | Przeglądany 1771 razy ]
Komentarz: tu lepiej widać,że odnóżka wyrasta z rośliny głównej
DSC04254ab.JPG
DSC04254ab.JPG [ 35.98 KiB | Przeglądany 1771 razy ]

_________________
Pozdrawiam serdecznie Maryla A.
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Keik
Post: 27.10.2013 20:49 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33373
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Marylko, myślę, że masz rację. To wygląda na basal-keiki. Nie bardzo widzę czy mateczna roślina ma stożek wzrostu. Być może obumrze, a ratowała się wydając dziecko. Na pewno wszelkie działania z rozdzieleniem podjęłabym dopiero po kwitnieniu, nie w tej chwili. Jedynie w przypadku gdyby pojawiła się jakaś choroba trzeba by działać szybko. Teraz zadbaj o odpowiednią wilgotność i ciesz się kwiatami :flower4: .

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Keik
Post: 27.10.2013 23:14 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.07.2013 00:34
Posty: 57
Lokalizacja: Milanówek
Pochwały: 0
Dziękuję Elu! Nie wiem co to jest ten stożek wzrostu u storczyka, ale póki co roślina mateczna ma młody liść i pęd kwiatowy, a na tym pędzie jakiś malutki kiełek, zobaczymy co z niego wyrośnie, pozdrawiam cieplutko. Maryla A.

_________________
Pozdrawiam serdecznie Maryla A.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Keik
Post: 19.11.2013 10:48 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
Kochana, stożek wzrostu to miejsce w zagłębieniu najmłodszego liścia, tam głęboko w środku, często nazywa się go sercem rośliny. To stamtąd wyrośnie kolejny liść i jeśli coś tam się wydarzy niepożądanego, roślina skazana jest na śmierć. Stożek wzrostu można stracić zalewając go wodą (wtedy gnije), uszkadzając mechanicznie poprzez obcięcie, albo jak roślina upadnie i się połamie. Może też wyrosnąć stamtąd pęd kwiatowy. Często jeśli roślina jest zdrowa to stara się ratować poprzez wydanie keiki (nie pamiętam w jakim języku, ale oznacza to dziecko). Dlatego wielu hodowców martwi się, że coś z ich roślinami jest nie tak, gdy keiki się pojawia. Moim zdaniem niesłusznie. Rośliny, jak wszystkie organizmy żywe dążą do przedłużenia gatunku. Jak to mówią: jak drzwi zamknięte to pchaj się oknem. 99% naszych storczyków nie rozmnaża się generatywnie (czyli poprzez zapylenie) dlatego nie dziwię im się, że po pewnym czasie chwytają się rozmnażania wegetatywnego. Zawsze lepsze coś niż nic.

Na zdjęciu ewidentnie widać dwie rośliny, skoro miałaś jedną, a teraz są dwie to jedna musi być mamą drugiej, chyba, że Ci krasnoludki podrzuciły ;p. Jeśli jedna wyrosła na pędzie kwiatowym drugiej, to jest to keiki. Jeśli wyrastała z pędu, ale pędu rośliny (nie kwiatowego!), jej głównej części, tam gdzie liście u podstaw zachodzą na siebie to jest to basal keiki. Korzeni rzeczywiście masz full, rośliny wyglądają na zdrowe, zwłaszcza, że jak mówisz jesteś ignorantką storczykową, a one Ci kwitną. Sprawdź czy ze stożkiem wzrostu w porządku, jeśli tak to tylko się cieszyć ;)

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl