Dzisiaj jest 16.04.2024 05:52

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rododendron
Post: 04.04.2011 09:28 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.01.2010 13:22
Posty: 41
Lokalizacja: Podkarpacie
Pochwały: 0
Witam serdecznie:).Czy ktoś mógłby mi pomóc ponieważ nie wiem co się dzieje z moim rododendronem ma brązowe kropeczki na liściach i też duże plamy tego samego koloru liście się zwijają w rulonik.Jaka jest tego przyczyna?
Dzisiaj poobrywałam te listki aby uchronić nowe listki które się pojawią.
Proszę o poradę z góry dziękuję i pozdrawiam.


Załączniki:
P1060244.JPG
P1060244.JPG [ 79.47 KiB | Przeglądany 4690 razy ]
P1060245.JPG
P1060245.JPG [ 81.92 KiB | Przeglądany 4688 razy ]

_________________
Wiesia:)
Pozdrawiam:)
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rododendron
Post: 04.04.2011 13:48 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.04.2011 13:38
Posty: 16
Pochwały: 0
Witam! na wstępie....bardzo się cieszę, że trafiłam tutaj. A wracając do tematu. Mój rododendron, który ma dla mnie wyjątkową wartość- sentymentalną - zamiast budzić się do życia to nie mam pewności, czy nie "umiera"? Podobnie jak u mojej Przedmówczyni- Wiesi, niektóre liście są obżarte, ale tłumaczę sobie to faktem, ze w ubiegłym roku żerowały na potęgę ślimaki. Natomiast liście zwijają się w rurki a barwa liści nie przypomina budzącej się wiosny. Tak jakby brakowało roślinie chlorofilu. Kwiat stał całą zimę na zewnątrz. Pytałam w minioną sobotę w sklepie ogrodniczym, gdzie niektóre egzemplarze rododendronów również miały liście "rurki", ale fachowiec powiedział mi, że to zbyt wcześnie, aby stwierdzić, co dolega roślinie. Tak więc nic innego nie pozostało jak czekać, choć serce boli, gdyby miał się zmarnować, bo gdy kwitnie jest cudowny. Czy Ktoś tutaj obecny jest w stanie podzielić się doświadczeniem? poradą? POZDRAWIAM i czekam na cud :-)
Załącznik:
DSCF1042-małyAAA.jpg [129.85 KiB]
Pobrany 1083 razy


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rododendron
Post: 04.04.2011 15:12 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Czy w zimie rododendrony nie miały zbyt sucho? Warto w takim wypadku teraz je mocno podlać. Osłabione roślinki mogły też zaatakować grzyby, tu już konieczny byłby oprysk.
Samo zwijanie liści zimą to ochrona rośliny przed mrozem.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rododendron
Post: 04.04.2011 18:50 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.04.2011 13:38
Posty: 16
Pochwały: 0
Dziękuję ....Elko :-) uważam, że nie miały za sucho, śniegu było pod dostatkiem. Zabieg solidnego podlania juz jest poza mną, nawet dodałam nawozu do rododendronów. No cóż....muszę poczekać na słoneczne, ciepłe dni. Gdy tylko jego uratuję, niezwłocznie się pochwalę.
Pozdrawiam
V.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rododendron
Post: 04.04.2011 19:44 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.01.2010 13:22
Posty: 41
Lokalizacja: Podkarpacie
Pochwały: 0
Elu dziękuję bardzo za odpowiedź.W zimie myślę,że nie miały za sucho były okryte gałązkami choinek ale to pewnie im nie zapewniło odpowiedniej ochrony.Jutro je podleję i postaram się im pomóc.
Dziękuję bardzo.Pozdrawiam.

_________________
Wiesia:)
Pozdrawiam:)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rododendron
Post: 04.04.2011 22:45 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 23.03.2011 21:49
Posty: 14
Lokalizacja: Tuchola
Pochwały: 0
Witam ;) co do pierwszego zdjęcia to różanecznika dopadła jakaś plamistość może i po troszku liście ocierpiały podczas zimy (czy były owinięte przed mrozem?) Na wiosne proponowałbym zbadać ph podłoża i o ile będzie konieczność to zakwasić glebę- przy zbyt wysokim ph różaneczniki często chorują. O tej porze roku roślinki te powinny mieć dużo wody i zasilane nawozem do roślin kwasolubnych. Dobrze byłoby także opryskać roślinki Topsinem co najmniej 2 razy w odstępie 10-14 dni. Co do 2 postu to zgadzam się z poprzedniczką, że roślinka ma chyba po prostu za sucho.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rododendron
Post: 05.04.2011 14:38 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.01.2010 13:22
Posty: 41
Lokalizacja: Podkarpacie
Pochwały: 0
Może faktycznie w zimie przymrozek zaszkodził liścią bo był słabo ochroniony.
A jak zbadać pH podłoża bo nie wiem :oops: .
Co roku mam nawóz do roślin kwaśnolubnych i nawożę,tylko ten jeden taki pechowy bo drugi ładnie mi rośnie i kwitnie.Ale zastosuję również oprysk.
Dziękuję bardzo za chęć pomocy.

_________________
Wiesia:)
Pozdrawiam:)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rododendron
Post: 05.04.2011 15:39 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Są pehametry w sklepach ogrodniczych:) Nie jest to bardzo duży koszt, a czasem się przydaje. Kiedyś miałam z płynem wskaźnikowym, od kilku lat mam z bezpośrednim odczytem na skali (wbijamy w ziemię i po chwili mamy odczyt). Kosztuje chyba 20 -30 zł.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rododendron
Post: 17.05.2015 11:16 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 17.05.2015 10:59
Posty: 1
Pochwały: 0
Witam! Miesiąc temu zakupiłam rododendron odmiana roseum elegans. Miał wiele pąków ale nie kwiatowych tylko liści. Nowe przyrosty z listkami wyrosły i nic mu nie dolegało do momentu jak zaczęły się pokazywać brązowe plamy na brzegach liści. Młode przyrosty zaczęły więdnięć i zwisają w dół. Dodam, że wymieniłam ziemię na kwaśną typową do rododendronów zakupioną w sklepie. Przedtem była próchnicza wymieszana z torfem i piaskiem. Trzymam go na razie w domu w doniczce (doniczkę też wymieniłam na większą) bo jeszcze nie mogę go wkopać do ogrodu. Jaka może być przyczyna tego stanu?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rododendron
Post: 17.05.2015 20:25 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
myszek21014 pisze:
Witam! Miesiąc temu zakupiłam rododendrona odmiana roseum elegans. Miał wiele pąków ale nie kwiatowych tylko liści. Nowe przyrosty z listkami wyrosły i nic mu nie dolegało do momentu jak zaczęły się pokazywać brązowe plamy na brzegach liści. Młode przyrosty zaczęły więdnieć i zwisają w dół. Dodam że wymieniłam ziemie na kwaśną typową do rododendronów zakupioną w sklepie. Przedtem była pruchnicza wymieszana z torfem i piaskiem. Trzymam go narazie w domu w doniczce (doniczkę też wymieniłam na większa )bo jeszcze nie mogę go wkopać do ogrodu. Jaka może być przyczyna tego stanu?

Możliwe, że ma za mokro? wyjmij z doniczki, obejrzyj korzenie. "Typowa" ziemia dla rododendronów zawiera głównie torf, to poprzednie podłoże moim zdaniem byłoby lepsze, bardziej przepuszczalne.

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl