Dzisiaj jest 25.04.2024 10:44

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 09.10.2014 09:01 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 09.10.2014 08:29
Posty: 5
Pochwały: 0
Witam, jestem nowa jeśli chodzi o forum i drugi raz w zyciu zdarzylo mi się dostać storczyka ;) pierwszy dość szybko mi zwiedl jak można to tak nazwac, teraz mam drugiego i nie chce dopuscic do takiej samej sytuacji.
Mam już go od ok 2-3 msc,jeden kwiatek mi odpadl na początku, ale pojawily się dwa nowe paki,ktore urosły jakiś msc temu i ...stoja w miejscu nie chcą dalej się rozwijać. Znalazlam pod liściem drugi ped rosliny który albo był złamany albo obcięty w każdym razie był strasznie suchy na końcu,wiec go przycielam ale niestety nic to chyba nie dalo,bo nie widze żeby tez cos się z tym dzialo nowego. Chcialabym zmienić mu podloze ale tez nie wiem czy to jest dobry pomysl teraz? chce tak zapobiegawczo nowe podloze mu zrobić bo w sumie nie wiem czy nic się nie czail w tym,w którym jest teraz;) podlewam go raz w tyg a raczej stosuje kapiel wodna z nawozem,teraz będę to robic raz na msc,stosujac się do wskazówek z ulotki nawozu. raz w tyg spryskuje tez liscie i podloze z wierzchu regeneratorem. czasem wycieram listki sciereczka do storczyka jak się troszkę zakurzy. Chce dodac zdjęcia ale na razie nie widze jak to zrobić ;) zaraz pewnie dojde. Aha i za bardzo nie wiem co to za odmiana ale pewnie everspring bo ma podobne kwiaty.


Załączniki:
CAM00390.jpg
CAM00390.jpg [ 102.24 KiB | Przeglądany 1036 razy ]
CAM00392.jpg
CAM00392.jpg [ 89.45 KiB | Przeglądany 1036 razy ]
CAM00393.jpg
CAM00393.jpg [ 185.22 KiB | Przeglądany 1036 razy ]
CAM00395.jpg
CAM00395.jpg [ 27.64 KiB | Przeglądany 1036 razy ]
CAM00394.jpg
CAM00394.jpg [ 111.65 KiB | Przeglądany 1036 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.10.2014 09:24 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 09.10.2014 08:29
Posty: 5
Pochwały: 0
Zapomnialam dodac,ze stoi na "polnocnym oknie". i miałam zapytać czy to,ze uchylam co jakiś czas okno to może mu zaszkodzić? czy to znaczy,ze lepiej tu już okna nie otwierac jak stoi przy nim?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.10.2014 17:20 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2009 11:48
Posty: 596
Pochwały: 4
Witam Cię iNsO :flower4:
To jest falenopsis. Okno od północy jest OK (o ile nie ma pod nim grzejnika) i nie jest zacienione np. wysokie drzewa, budynki. Storczyki nie lubią przeciągów, więc z uchylaniem okna ostrożnie, tym bardziej, że wiatr z północy jest zazwyczaj zimny. Kwitnącego storczyka nie należy przestawiać, powinien być ustawiony jednakowo przez cały okres kwitnienia, bo może zareagować zrzuceniem kwiatów (mój po przestawieniu zrzucił klika najbardziej rozwiniętych pąków). Częstotliwość podlewania ok, ale odżywka wystarczy co miesiąc, w okresie kwitnienia co dwa - trzy tygodnie. Jeśli stosujesz odżywkę doliścienną, to zrezygnuj z odżywki przy podlewaniu, za dużo szczęścia na raz. W czasie kwitnienia lepiej storczyka nie przesadzać, jeśli się zmieści to można dołożyć trochę ziemi do storczyków na wierzch (parę kawałków kory). Jest tu inny wątek na forum o storczykach i encyklopedia forumowa, o tu: http://www.swiatkwiatow.pl/falenopsis-- ... id499.html :flower5: , muszę poćwiczyć wstawanie url;). życzę sukcesów i pozdrawiam .

m.

_________________
pozdrawiam,

mag


Ostatnio zmieniony 13.10.2014 15:55 przez magi123, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.10.2014 15:39 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 09.10.2014 08:29
Posty: 5
Pochwały: 0
Witam :)
Grzejnik posiadam ale nie stoi bezpośrednio pod nim,w sumie nawet go nie wlaczam zima,nie potrzebuje ;) Mój nie jest przestawiany,bardziej powiedziałabym delikatnie przesuwany z boku na bok;) wlasnie dwa paki mi zaczely się chowac i podejrzewam,ze zaraz spadna:/ nie wiem czy oto normalne,ze gubi kwiaty już..
dziekuje za odp.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.10.2014 15:53 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2009 11:48
Posty: 596
Pochwały: 4
:idea: Storczyk prawidłowo uprawiany nie powinien gubić pąków. Miał za sucho lub za mokro, albo za zimno itp.
Przeczytałam jeszcze raz Twój post.
W czasie kwitnienia odżywka doliścienna co tydzień, lub razem z wodą -płynna-. Trzeba sprawdzać korzenie, jeśli są zielonkawe to OK, jeśli białe - należy podlać. Sorry, to jest takie ABC uprawy storczyków :sorry: . Co miesiąc można stosować odżywkę poza okresem kwitnienia, a podlewać co ok. 10 dni. Są storczyki, które podlewa się raz na mies., Twój do tej grupy nie należy :flower4: . Myślę, że będzie dobrze.

_________________
pozdrawiam,

mag


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.10.2014 13:59 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
witam,
Twój falek jest w całkiem dobrej kondycji liście sprężyste i bardzo dobrze wybarwione to znaczy że wszystko z nim ok. Łodyga owszem widać że ułamana ale to nic druga prezentuje się rewelacyjnie pełna kwiatów.
Co do opadania pąków czasem tak bywa ale najczęściej przyczyn jest kilka być może w Twoim przypadku spowodowane jest zmianą warunków otoczenia, (nawet po pewnym czasie występują takie objawy). Kolejnym powodem może być szok termiczny. Może wietrzyłaś nieostrożnie pokój i temperatura gwałtownie spadła? No i jeszcze związki etylenu w powietrzu mogą być podejrzane. Owoce cytrusowe, ich skórki, jabłka itd., to wszystko należy trzymać z dala od kwitnących kwiatów falka.
Przelanie jak i przenawożenie też może mieć wpływ na opadanie kwiatów i pąków chodź w tej chwili skłaniałabym się najbardziej do faktu że roślina stoi na północnym oknie i może mieć nie dostatecznie dużo światła tj. krótki i pochmurny dzień. W takim przypadku można spróbować doświetlać rośliny np. żarówkami energooszczędnymi lub zmienić stanowisko na jaśniejsze.
Jeśli bardzo chcesz zmienić podłoże to zaczekaj z tym faktem do momentu aż roślina przekwitnie bo przy okazji przesadzania twój kwiatuszek może się zbuntować i zrzucić wszystkie kwiaty a tego raczej byś nie chciała :whistling:
Piszesz że podlewasz go raz w tygodniu to zdecydowanie za często optymalny czas to raz na 2 tygodnie a nawet rzadziej i nie używaj za każdym razem nawozu bo do przenawożenia może dojść bardzo szybko. Najlepiej wlewać nawóz co 2 moczenie i zawsze odrobinę mniej niż zalecana dawka. Z doświadczenia wiem że im rzadziej podlewany (moczony) tym lepiej rośnie a poza tym lepiej przesuszyć niż zalać. Poza tym nadmierna opieka również im szkodzi także lepiej o nich czasem po prostu zapomnieć :hug4:

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.10.2014 14:49 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2014 12:57
Posty: 5961
Pochwały: 32
Bardzo cenne rady. Trochę mnie wystraszyłaś tymi cytrusami, bo u mnie w jednym pomieszczeniu i cytrusy i storczyki są.

_________________
Wiedźmowata


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 20.10.2014 09:29 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 09.10.2014 08:29
Posty: 5
Pochwały: 0
Dziekuje za cenne rady ale niestety mimo,ze nic nie robiłam,nawet nie podlalam,cos już wyszlo nie tak,bo zgubil wszystkie kwiaty:/ i paki dwa nowe tez odpadly,zostal jeden jakiś uparty kwiatek na końcu lodyzki. I teraz nie wiem co mam robic czy go przyciąć czy nie? czy zmienić te podloze czy nie?


Załączniki:
CAM00400.jpg
CAM00400.jpg [ 140.18 KiB | Przeglądany 913 razy ]
CAM00401.jpg
CAM00401.jpg [ 172.92 KiB | Przeglądany 913 razy ]
CAM00402.jpg
CAM00402.jpg [ 123.71 KiB | Przeglądany 913 razy ]
CAM00403.jpg
CAM00403.jpg [ 109.7 KiB | Przeglądany 913 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 20.10.2014 14:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.05.2012 14:50
Posty: 2608
Lokalizacja: gdańsk
Pochwały: 10
Iskiereczka wszystko napisała, myśle że za dużo opieki mu poświęcasz storczyk nie lubi nad opiekuńczości postaw go na parapecie i tylko podlewaj jak ma srebrne korzenie ja bym go nie cięła i nie przesadzała wygląda bardzo dobrze, a możesz mu zaszkodzić.

_________________
Moi zieloni domownicy
U mnie też zaczyna balkon nabierać uroku
Sprzedam roślinki domowe
Sprzedam mieczyki inne cebulki kwiatowe
Sprzedam sadzonki bylin,nasiona roślin wieloletnich i jednorocznych
Pozdrawiam Dorota


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 20.10.2014 15:43 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1581
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
@iNsO
Twój storczyk po prostu przekwitł i nie ma się czym martwić. Widzę, że jest w doskonałej formie. Możesz teraz obciąć pędy i go przesadzić do nowego podłoża. Podlać po ok.10-ciu dniach i czekać na nowy pęd. Trzeba go podlewać MIĘKKĄ WODĄ i na kwiatki nie będziesz czekała długo.
Powodzenia :flower3:

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl