Dzisiaj jest 18.04.2024 08:09

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26.02.2018 13:53 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.07.2014 19:51
Posty: 1043
Lokalizacja: okolice Ełku
Pochwały: 3
Witajcie! Mam zamiar na wiosnę sadzić las więc będę potrzebować sporo drzewek. Wiem że można je tanio kupić na wiosnę ale czasem komuś się wysieje jakiś dziki olbrzym na małej działce i nie wiadomo co z tym zrobić.
Zacznę od tego co mam.
Niewyczerpane pokłady sadzonek sosny, klonu pospolitego, brzozy, modrzewia, bzu czarnego, lilaka i olchy. Dostanę też dęby. Chcę maksymalnie zróżnicować las dla naturalnego efektu. Nie zostanie on wycięty, przynajmniej nie za mojego życia :rotfl2: . Szukam lipy, trzmieliny ( krzew ) i czegoś ciekawego. Wschodzi mi glediczja. Przyjmę też nasiona klonów w odmianach. Może ktoś ma drzewa i krzewy do odratowania Zwracam koszty wysyłki :) o i szukam aeonium schwarzkorpf. Ktoś coś ma?

_________________
tuje-mazury-i-podlasie-t13542.html pomocy. Mam krowy za siatką
zapraszam do mnie


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.11.2018 22:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2013 12:48
Posty: 3660
Lokalizacja: Lublin/Szczecin
Pochwały: 31
Pewnie jestem mocno spóźniona z moją radą, ale jeżeli rzeczywiście zależy ci na lesie możliwie zbliżonym do naturalnego, to nie sadź na oślep wszystkiego co ci wpadnie w rękę tylko po to, by zrobić jak największą różnorodność. W szczególności zaś nie sadź gatunków inwazyjnych i obcych, jak wspominane przez ciebie glediczja i lilak! W takim "naturalnym" lesie gatunki powinny być przemyślanie dobrane po pierwsze pod kątem ich naturalnego występowania w regionie, a po drugie pod kątem siedliska, jakie jest w danym miejscu. Np. sosna i olcha to są gatunki całkiem odmiennych siedlisk, w naturze nie rosną razem i nawet jak je razem posadzisz to albo jedna albo druga zmarnieje, w zależności od tego, dla której siedlisko było odpowiedniejsze (albo zmarnieją obie, jeśli wciśniesz je w miejsce dla obu niewłaściwe). Jeżeli zależy ci na tym, by utworzony las był możliwie jak najnaturalniejszy i jak najmniej wymagający ludzkiej ingerencji, to musisz go uważniej zaplanować. :bye:

_________________
Pozdrawiam, Karolina

Działka pod Gramofonem: rok pierwszy, rok drugi
Działka pod Magnetofonem (aktualny wątek)
Siewki roślin flory Polski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.11.2018 22:10 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Warto też poszperać u leśników - nie dość, że mają siewki za grosze, to jeszcze gatunków właściwych na danym terenie.

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.11.2018 22:20 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.07.2014 19:51
Posty: 1043
Lokalizacja: okolice Ełku
Pochwały: 3
Remedios44 pisze:
Pewnie jestem mocno spóźniona z moją radą, ale jeżeli rzeczywiście zależy ci na lesie możliwie zbliżonym do naturalnego, to nie sadź na oślep wszystkiego co ci wpadnie w rękę tylko po to, by zrobić jak największą różnorodność. W szczególności zaś nie sadź gatunków inwazyjnych i obcych, jak wspominane przez ciebie glediczja i lilak! W takim "naturalnym" lesie gatunki powinny być przemyślanie dobrane po pierwsze pod kątem ich naturalnego występowania w regionie, a po drugie pod kątem siedliska, jakie jest w danym miejscu. Np. sosna i olcha to są gatunki całkiem odmiennych siedlisk, w naturze nie rosną razem i nawet jak je razem posadzisz to albo jedna albo druga zmarnieje, w zależności od tego, dla której siedlisko było odpowiedniejsze (albo zmarnieją obie, jeśli wciśniesz je w miejsce dla obu niewłaściwe). Jeżeli zależy ci na tym, by utworzony las był możliwie jak najnaturalniejszy i jak najmniej wymagający ludzkiej ingerencji, to musisz go uważniej zaplanować. :bye:

Bardzo spóźniona. Po pierwsze mam bardzo zróżnicowane siedlisko. Znajdzie się naturalne bagno z naturalnym samosiewiem olchowym, wzniesienie z ziemią gliniastą z samosiewem olch i modrzewi. Mam 3 ogromne sosny sadzone dawno temu zaraz obok. Przyniesione z tego bagna siewki. W okolicy występuje też bez czarny bo są to tereny dawnych sadów, a nawet miejsca gdzie stoją domy. Sadzę las tak sobie, a nie robię rezerwat przyrody. Glediczię mam tylko jedną i raczej nie zaszkodzi, po prostu by rosła. Ostatecznie zostanie bliżej domu bo jest ładna. Las nie jest formą planowania, a przypadku. Nie da się go zaplanować. Posadziłam 5 lip i tylko dwie znalazły swoje miejsce. Jak coś nie chce gdzieś rosnąć to trudno. Przyjmuję to. Źle zrozumiałaś gdy pisałam co już mam. To bardziej co natura chciała. Muszę coś zrobić bo moje bagno to bardziej rowy melioracyjne i w końcu przyjdą robotnicy i mi wszystko wytną i zabiorą. Rowy sąsiadów już wyczyścili. Nie zatrzymam ich. Mogę jedynie pozwolić naturze zająć pole uprawne z którego nie chcę korzystać, a jak coś dosadzę i rośnie to w sumie fajnie. Przecież nie pisałam, że chcę posadzić gatunki ozdobne. Co do sadzenia obok siebie roślin z innymi wymaganiami. Ja nie mam działeczki przy domu i chcę mieć tam parę drzew i wszystko napakowane obok siebie - tu chodzi o parę hektarów. Ełckie nadleśnictwo jest niewarte zaufania.

_________________
tuje-mazury-i-podlasie-t13542.html pomocy. Mam krowy za siatką
zapraszam do mnie


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.11.2018 22:31 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.07.2014 19:51
Posty: 1043
Lokalizacja: okolice Ełku
Pochwały: 3
U leśników dostaniesz 7 gatunków max. Las sosnowy- uprawa i choinki na święta. Resztę mogę pozyskać z siewek wyrastających na rabatach bo to rośnie tu wszędzie i wszystko co jest w okolicy posadzone było z ręki człowieka.
Masz tu pare zdjęć. Dodam że już naturalnie pojawiły się grzybnie i mam mnustwo grzybów jadalnych i trujących. Terenu nie grodziłam. Niektóre drzewa walczą o przetrwanie z sarnami i dzikami. Można tu spotkać też łosie, zające, lisy, a po bagnach bobry. Spotykam tu wiele ptaków, nawet bażanty
Ps aeonium nieaktualne


Załączniki:
0A51AC28-6D97-4AC1-840C-F1E9A7D92DC8.jpeg
0A51AC28-6D97-4AC1-840C-F1E9A7D92DC8.jpeg [ 137 KiB | Przeglądany 1014 razy ]
83CD5217-77BB-42B2-B5EA-D9CA1B056113.jpeg
83CD5217-77BB-42B2-B5EA-D9CA1B056113.jpeg [ 137 KiB | Przeglądany 1014 razy ]

_________________
tuje-mazury-i-podlasie-t13542.html pomocy. Mam krowy za siatką
zapraszam do mnie
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.11.2018 22:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2013 12:48
Posty: 3660
Lokalizacja: Lublin/Szczecin
Pochwały: 31
To zapowiada się spory kawałek lasu :clapping2: Nie chciałam cię urazić, po prostu z twojego pierwszego postu nie do końca można było wywnioskować, co masz i co zamierzasz. :hug4:

_________________
Pozdrawiam, Karolina

Działka pod Gramofonem: rok pierwszy, rok drugi
Działka pod Magnetofonem (aktualny wątek)
Siewki roślin flory Polski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl