Dzisiaj jest 25.04.2024 06:50

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12.05.2012 16:38 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 10.02.2012 10:19
Posty: 9
Pochwały: 0
Witam. Zaobserwowałam u mojego storczyka malutkie pajęczynki przy ziemi oraz biały nalot na łodyżce. Co to może być za szkodnik i jak go zwalczyć? Dodam, że storczyk właśnie zaczął wypuszczać pęd kwiatowy, nie chcę, aby kwiaty szybko zwiędły albo w ogóle się nie rozwinęły. Proszę o pomoc


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.05.2012 16:59 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Nie ma zdjęcia, ale jak pąjęczynka to od razu na myśl przychodzą przędziorki.

Pozwolę sobie zacytować

"Bardzo częstym problemem w uprawie roślin doniczkowych są przędziorki. Czasami atakują storczyki (przędziorek chmielowiec, przędziorek szklarniowiec) i tak jak w przypadku innych roślin mogą doprowadzić do znaczących szkód i osłabienia zaatakowanej rośliny. Żerując na spodniej stronie liścia nakłuwają go po czym wysysają soki. Na liściach możemy zaobserwować mozaikowate, żółte przebarwienia, a na spodniej stronie delikatną przędzę. Z czasem liście ulegają całkowitemu zżółknięciu i usychają.

Przędziorki to niewielkie zielonkawe do czerwonych roztocza, których długość zazwyczaj nie przekracza jednego milimetra. Mało widoczne, dlatego też najczęściej o ich obecności dowiadujemy się, gdy pojawiają się pierwsze zmiany na roślinie. Stanowią zagrożenie w fazie larwalnej, a także w formie dorosłej. Są trudne w zwalczaniu, dlatego należy unikać towarzystwa roślin, które są podatne na te szkodniki np. bluszcz, difenbachia oraz palmy.

Pamiętajmy, że przędziorki preferują suche i ciepłe stanowiska, tak więc atakują rośliny uprawiane w pomieszczeniu, charakteryzującym się zbyt wysoką temperaturą, suchym powietrzem, niską wilgotnością. Osłabienie roślin sprzyja pojawieniu się tych niewielkich pajęczaków.

Walka ze szkodnikiem to przede wszystkim izolacja porażonej rośliny, dokładne wymycie liści, następnie zwiększenie wilgotności powietrza oraz obniżenie temperatury. Storczyka należy dobrze podlać, a następnie na dwa dni nakryć workiem foliowym. Naturalnym sprzymierzeńcem w walce z przędziorkami jest dobroczynek szklarniowy.

Przy masowym ataku przędziorków można zastosować środek o nazwie Provado Plus AE. Pamiętajmy, aby zabieg powtórzyć po około 10 dniach. Środek nadaje się do zwalczania szkodników na roślinach doniczkowych uprawianych także w mieszkaniu."


Magdalenko, bez zdjęcia, tak na teraz tyle jestem w stanie pomóc ;)

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.05.2012 18:16 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 10.02.2012 10:19
Posty: 9
Pochwały: 0
Oto ślady szkodnika:
1. Obrazek
2. Obrazek

A to podejrzewam, że nowy pęd kwiatowy, ale nie jestem pewna...
3.Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.05.2012 21:08 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 10.02.2012 10:19
Posty: 9
Pochwały: 0
Powiedzcie proszę, co mam zrobić. Czytałam już o zwiększeniu wilgotności powietrza przez położenie wilgotnego keramzytu na spód osłonki, przemywanie liści wodą z mydłem, ale mam wątpliwości, czy mogę to wszystko zrobić, kiedy rośnie pęd kwiatowy. Czy to mu nie zaszkodzi? No i nie mam pewności, czy to przędziorek... Bardzo proszę o pomoc, gdyż to mój pierwszy storczyk i bardzo długo czekałam na to, aż zakwitnie i nie chcę mu w tym przeszkodzić...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.10.2012 13:44 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Obecność przędziorka można sprawdzić przeciągając po liściu białą chusteczką higieniczną. Będą na niej najczęściej malutkie kropeczki barwy: czerwonawej, żółtej lub zielonkawej.
Pajęczynka jest słabo widoczna.

Do zwalczania można zastosować: Vertimec 018 EC, na przędziorki, miniarki, wciornastki...,Actellic 500 EC, na wciornastki, przędziorki itp. [ o działaniu kontaktowym, żołądkowym i gazowym, ] Można opryskać Provado Plus lub. Talstar 100 EC. Może to być inny preparat na bazie oleju parafinowego. [Zwalczający wszystkie stadia.]

Magus 200 SC . Jest podobno mniej szkodliwy a też skuteczny [zwalcza wszystkie stadia rozwoju szkodnika. Nie ma też zapachu]
Tych preparatów jest znacznie więcej.
Opryskujemy .2-, 3 razy w odstępach 7,- 10 dni.

Ważne też jest dodanie, np. kilku kropli płynu do mycia naczyń – ludwik.
[Opryskujemy delikatną mgłą wszystkie liście od wierzchu i od spodniej strony.]
Uwaga!
Środki te są toksyczne, więc proszę zachować szczególną ostrożność.

Należy znacznie zwiększyć wilgotność powietrza. [Można storczyka na kilka godzin po opryskaniu zamknąć w worku z tworzywa, uważając by worek nie dotykał liści. Chodzi o stworzenie wokół storczyka środowiska stężonego preparatu. Zagazowane szkodniki zginą.]

Roślina powinna być odizolowana od innych, bo przędziorek łatwo przemieszcza się i atakuje inne rośliny. Czasem jest konieczne opryskanie innych roślin. Ważne jest zwiększenie wilgotności powietrza wokół storczyka.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl