Dzisiaj jest 19.04.2024 18:45

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
Post: 01.01.2013 21:07 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Muszę powiedzieć, że to wspaniale zaczynać Nowy Rok zdobywając wiedzę o tym, jak chronić nasze ogrody i to w dodatku nie szkodząc przyrodzie.

Elu, Maju, widzę, że z Was wielkie znawczynie naturalnych metod. Dziękuję za to co już mamy, proszę o więcej i Wszystkich zachęcam do dzielenia się swoimi sposobami na piękne naturalne ogrody.

Żeby jeszcze tylko te gnojówki ładniej pachniały :lol:

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.01.2013 12:16 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.11.2011 11:22
Posty: 5514
Lokalizacja: Pabianice
Pochwały: 5
Można z tych przepisów złożyć całkiem ciekawą książkę :lol: .Podoba mi się ten dział :D .

_________________
Pozdrawiam Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.01.2013 17:48 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Liście spadające z drzew to coroczny problem właścicieli ogrodów. Opadające liście to element naturalnego funkcjonowania roślin i ogrodu. Nie zgrabione liście rozkładają się tworząc próchnicę i użyźniając glebę. W liściach lęgną się owady, które są naturalnymi sprzymierzeńcami w ogrodzie, np. w walce z mszycami. Pozostawiony kopczyk liści i gałązek może przyciągnąć jeże, które są niezwykle pożyteczne.
Co zrobić z zagrabionymi liśćmi? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że są one bardzo pożyteczne. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest przeznaczenie liści ma kompost.
Kompost można przygotować w przeznaczonym do tego celu pojemniku – z tworzywa sztucznego, siatki albo drewna. Jego spód trzeba wyłożyć gałęziami, tak, aby zapewnić przepływ powietrza, a warstwy liści przesypywać ziemią. Kompost najlepiej umiejscowić w narożniku ogrodu, w miejscu osłoniętym od bezpośredniego działania słońca i wiatru (wilgoć przyspiesza rozkład). Kompost powstaje z resztek kuchennych, liści, chwastów (trzeba je wyrywać, zanim wydadzą nasiona), skoszonej trawy itp. Dobrze rozłożonym kompostem możemy ściółkować glebę wokół roślin co roku, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, albo mieszać go z górną warstwą podłoża.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Ostatnio zmieniony 02.01.2013 18:07 przez iskra_86, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.01.2013 17:55 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.09.2011 08:21
Posty: 1844
Lokalizacja: Austria
Pochwały: 4
Bardzo dobry pomysl z tym tematem !
Sama jestem zainteresowana. Doswiadczen nie mam, w tamtym roku za sprawa Elki robilam pierwszy raz w zyciu gnojowke z pokrzyw :!:
Skutki byly niemal natychmiast widoczne :lol:
Pierwszy kompost tez w trakcie ;)
Bardzo jestem ciekawa co tu jeszcze podpowiecie :D
Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku :D

_________________
Moja klawiatura nie posiada polskich znakow.
Moje roślinki
W moim ogrodzie


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.01.2013 21:15 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Bez czarny
Rodzaj preparatu: wyciąg
Jak przygotować: 1 kg świeżych lub 200 g suszonych liści i kwiatów moczyć w 10 l wody przez 24 godziny, rozcieńczyć wodą 1/10,
Kiedy stosować:gdy zauważymy szkodniki,
Miejsce zastosowania:gleba i bezpośrednio na rośliny,
Działanie: zwalcza rolnice, bielinka kapustnika, mszyce,
Rodzaj preparatu: gnojówka,
Jak przygotować: 1 kg świeżych lub 200 g suszonych liści, kwiatów i pędów zalać 10 litrów wody i odstawić na 4 do 5 dni,
Kiedy stosować: gdy występują szkodniki,
Miejsce zastosowania: wlewać do nor,
Działanie: odstrasza krety i norniki,

Bylica piołun
Rodzaj preparatu: wyciąg,
Jak przygotować: 300g świeżego ziela lub 30g suszu na 10 litrów wody, moczyć 12 godzin, nie rozcieńczać,
Kiedy stosować: zapobiegawczo i przy porażeniu,
Miejsce zastosowania: cała roślina i ścieżki mrówek,
Działanie: zwalcza mszyce, mrówki, bielinka kapustnika, przędziorki, rdzę wejmutkowo-porzeczkową,
Rodzaj preparatu: napar,
Jak przygotować: 300g świeżego ziela lub 30g suszu na 10 litrów wody, gotować przez 30 minut,
Kiedy stosować: zapobiegawczo oraz w czasie porażenia,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: zwalcza połyśnicę marchwiankę, śmietkę cebulankę, owocówkę jabłkóweczkę, różne choroby grzybowe,

Cebula jadalna

Rodzaj preparatu: wyciąg,
Jak przygotować: 200g łusek cebuli zalać 10 litrów wody, gotować przez 35 min., nie rozcieńczać,
Kiedy stosować: zapobiegawczo lub przy porażeniu, opryskać 3 razy co 5 dni,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: zwalcza mszyce, miodówki, skoczki, przędziorki,
Rodzaj preparatu: wywar,
Jak przygotować: 75g cebuli lub 500g łusek na 10 litrów wody, gotować przez 10 min., nie rozcieńczać,
Kiedy stosować: zapobiegawczo oraz przy porażeniu,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: zapobiega występowaniu chorób grzybowych, pomaga zwalczać roztocza i mszyce,

Krwawnik pospolity
Rodzaj preparatu: wyciąg,
Jak przygotować: 1 kg świeżych lub 100 g suszonych roślin zalać 10 L wody i odstawić na 24 godz., rozcieńczyć 1:10,
Kiedy stosować: zapobiegawczo w okresie kwitnienia drzew i krzewów,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: pomaga zapobiegać takim chorobom jak mączniak prawdziwy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, plamistość liści drzew pestkowych, monilioza i kędzierzawość liści brzoskwini,
Rodzaj preparatu: wywar,
Jak przygotować: 1 kg świeżych lub 100 g suszonych roślin zalać 10 L wody i odstawić na 24 godz., następnie gotować przez 30 min., nie rozcieńczać,
Kiedy stosować: zapobiegawczo i przy porażeniu,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: mszyce, miodówki, larwy pluskwiaków, liściożerne gąsienice motyli,

Pomidor
Rodzaj preparatu: wywar,
Jak przygotować: 1 kg świeżych pomidorów gotować w 10 L wody przez około 30 min., przed zastosowaniem rozcieńczyć wodą 1:3,
Kiedy stosować: gdy występują szkodniki, zapobiegawczo przed ich wylotem,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: pomaga zwalczać mszyce, przędziorki, młode gąsienice zwójkówek, bielinków i tantnisia krzyżowiaczka, owocówki i pchełki,

Tytoń
Rodzaj preparatu: wyciąg,
Jak przygotować: 1 kg odpadków tytoniu zalać 10 l wrzącej wody, pozostawić na 24 godz. i rozcieńczyć wodą w stosunku 1:2,
Kiedy stosować: gdy występują szkodniki,
Miejsce zastosowania: rośliny,
Działanie: pomaga walczyć ze szkodnikami o aparacie gębowym kłująco-ssącym, takimi jak mszyce, przędziorki, miodówki, mączlik, wciorniastki, uwaga - w roślinach opryskiwanych wyciągiem z tytoniu mogą pozostać szkodliwe pochodne nikotyny, dlatego też rośliny traktowane tym preparatem należy dokladnie umyć i nie spożywać wcześniej niż po upływie 7 dni,

Wrotycz
Rodzaj preparatu: wywar,
Jak przygotować: 500 g rozdrobnionego ziela lub 75 g suszu moczyć w 10 L wody przez pół godziny,
Kiedy stosować: zapobiegawczo i przy porażeniu,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: pomaga zwalczać takie szkodniki jak pchełki, rośliniarki, mączlik szklarniowy, opuchlak truskawkowiec, kwieciaki, roztocz truskawkowy, mrówki.

Paproć narecznica samcza
wyciąg przeciwko uciążliwym tarcznikom, wełnowcom i pluskwiakom oraz dla uzupełnienia potasu w glebie. W tym celu 1,5 kg drobno pociętej paproci zalewamy 3 litrami wody, mieszamy i odstawiamy na 24 godziny, po czym na wolnym ogniu gotujemy ok. 20 minut. Stosujemy 10-krotnie rozcieńczony.

a tu link do podobnych informacji:
http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... C5%9Blinne

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 03.01.2013 11:49 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Cieszę się bardzo, że temat jest popularny.

Bogdanie, mamy u nas znawców tematu, więc myślę, że rzeczywiście zbierzemy tu trochę super wiedzy, z której, ku uciesze naszych roslin, będziemy intensywnie korzystać w naszych ogrodach i na działkach.

iskra_86 - jak najbardziej liście na kompost. Czasem jednak trzeba uważać. Np liście z chorujących drzew owocowych raczej na kompost się nie nadają. Jest też kilka rodzajów drzew, z których liście też nie nadaja się na kompost.
Nie nadają się na kompost: liscie kasztanowca, orzecha włoskiego, topoli, platanu oraz igły świerka.
Liście dębu też nie za bardzo, są natomiast używane do tworzenia podłoża torfowego.

Agnieszko, ja też się uczę, ale jestem już całkowicie po stronie naturalnych środków.

Elu, wielkie dzięki za dzielenie się Twoją wiedzą. Mamy tu w jednym miejscu wielki wybór metod i środków, by bez chemii zwalczyć wszelkie ogrodowe zło :D

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 03.01.2013 14:18 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Debra pisze:
Elu, wielkie dzięki za dzielenie się Twoją wiedzą.

To raczej zebrane materiały, a nie wiedza :lol:
To prawda, że korzystam już z niektórych porad, ale pozostałe to tylko zapisane kiedyś "na wszelki wypadek"
Ułatwiam też sobie sprawę, choć nie wiem co na to znawcy tematu by powiedzieli. Gdy robię gnojówkę z pokrzyw, wrzucam także zbierane wcześniej łuski z cebuli i czosnku.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 03.01.2013 16:10 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Elu, w każdej drodze do nowych odkryć najpierw zbiera się materiały i to jest połowa sukcesu :D
Moim skromnym zdaniem najważniejsze jest, by zebrać tu właśnie takie materiały, to nas zachęci do podejmowania prób, a jak efekty okażą sie rewelacyjne, będziemy się cieszyć i dzielić dalszymi doświadczeniami, budując wspólnie dobry zestaw metod naturalnego uprawiania ogrodu.

Myślę też, że bardzo ważne będzie opisywanie tego, co i jak robimy, jakie są tego efekty.
Bo wiadomo, teoria to jedno, a praktyka czyni Mistrza :D

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.01.2013 12:14 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Temat ten znalazł się w ogólnym dziale o nawożeniu i ochronie roślin, bowiem ważne jest, by pamiętać że obok stosowania środków chemicznych, można uprawiać ogród stosując niemal wyłącznie rózne 'babcine metody' :D

To jest trochę tak, jak z medykamentami - po latach stosowania nowoczesnych środków farmakologicznych, coraz częściej sięgamy po stare, naturalne preparaty. Oczywiście z medycyną - wiadomo - trzeba ostrożnie, a ja lekarzem nie jestem :lol:

Jakby jednak interesował Was temat naturalnych sposobów w ogrodzie, dużo więcej informacji znajdziecie tutaj
ogrod-w-zgodzie-z-natura-f61.html

Polecam zarówno nasz dział, jak i same metody.
Chemia pomaga, czasem jest nieunikniona (np. kędzierzawość liści u brzoskwiń - chyba tylko Syllit i Miedzian), ale czasem też szkodzi.

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.05.2013 12:26 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 29.04.2013 13:35
Posty: 5
Pochwały: 0
Ja stosuję ten miedzian http://www.... i jestem mega zadowolona :-)

Link został usunięty, naruszenie regulaminu
regulamin-t863.html

Z pozdrowieniami
Ekipa Moderująca


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl