Dzisiaj jest 28.03.2024 22:13

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
Post: 22.03.2009 12:35 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
To ja napiszę jak było u mnie, gdyż obecnie oczko, tudzież stawik jest w przeróbce. Na początek dziękuję za miłe słowa a wracając do tematu, to stawik w nasłonecznionym miejscu jest ok, moje też w takim miejscu było, a glony oczywiście się pojawią, to normalne, choć przyznam, że miałem tylko fontannę, żadnego filtru i było ok. Stosowałem kwaśny torf, na początku wystarczało, ale jak wpuściłem rybki w ilości hurtowej, woda zmętniała. Im więcej ryb, tym taki efekt bardziej widoczny, oczywiście karmimy w ilościach jakich tego ryby wymagają, nadmiar się rozkłada i też ma wpływ na zmętnienie wody. Nawoziłaś rośliny wodne, ja tego nie czyniłem, dla mnie to zbędny zabieg, bo jak się zaczną rozrastać, to któż za nimi nadąży. Najlepszym filtrem jest duża ilość roślin wodnych, one najlepiej pobierają składniki, które odpowiadają za rozrost glonów. Im więcej roślin tym lepiej. Ja swoje lilie miałem w pojemnikach, dlatego, że mogę wówczas ograniczyć ich ekspansywność, a wiedz, że one mają taką cechę:)

Czekam na fotografie :)

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.03.2009 14:59 

Pochwały: 0
nogros pisze:
Jacek aż trudno uwierzyć, iż przedstawione przez Ciebie fotografie przedstawiają te samo oczko :shock:


Jak już coś robić to z rozmachem, przyznam że wierzby mandżurskie ukorzeniałem już duże ok 1,5 m gałęzie, i wypaliło, na 5 puściły korzonki 4. Po wsadzeniu do ziemi szybko puściły listki, sumaki też szybko rosną, od maja do końca października ponad metr przyrostu :) To otoczenie przecież tworzy klimat, cebulowe i byliny to żaden problem :) Fakt że trzeba koło tego trochę pochodzić, ale jeśli widać efekty to i człowiek się cieszy :) Zimę przeżyło bez widocznych strat, a tego się najbardziej obawiałem :( Teraz to już z górki, pałka wodna puszcza już pędy, wkoło oczka wyłażą i kwitną cebulowe, ryby zaczynają się już kręcić za pokarmem, aż chce się żyć :) Tylko aura robi nam psikusa :(

A to lutowy widok z okna :) zaraz po zdjęciu zimowych zabezpieczeń :)


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.03.2009 19:29 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
To twierdzę, że dobrą rękę masz do ogrodniczych zajęć, a na dodatek wielką pasję czuć w tych słowach. Pasja i przekonanie do tego co się robi ma największe znaczenie, więc na efekty nie trzeba czekać długo. Wykonałeś kawał bardzo dobrej roboty, teraz będzie tylko lepiej, całość będzie nabierać wyrazu, a aura za moment będzie już w pełni wiosenna i na pewno nadrobi te opóźnienie, czego życzę :)

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.03.2009 02:05 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 22.03.2009 02:47
Posty: 4
Pochwały: 0
Serdeczne dzięki za informacje. W tym roku na pewno postaram się zwiększyć ilość roślin w moim stawiku, wiec fakt, że lilie rozmnażają się intensywnie, nawet mnie cieszy, mam nadzieję, że będzie tak w moim przypadku. W zeszłym roku miałam tylko 4. Nie wiem jeszcze czy inne rośliny przetrwały zimę, która w tym roku była dość surowa. Mieszkam w Kanadzie. Jeśli chodzi o rybki to karmiłam je dość często, one przecież zawsze są głodne. Poza tym to taka frajda. Spróbuję ograniczyć im posiłki w tym roku.
A co robisz z kwaśnym torfem i skąd to wziąć?

Załączam kilka zdjęć z mojego oczka

Pozdrawiam,

Dorota


Załączniki:
staw_03.jpg
staw_03.jpg [ 96.9 KiB | Przeglądany 2605 razy ]
Komentarz: Poczatek lata - w nocy
staw_02.jpg
staw_02.jpg [ 60.87 KiB | Przeglądany 2627 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.03.2009 20:04 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.09.2008 19:16
Posty: 341
Lokalizacja: opolskie
Pochwały: 0
Patrzę na te zdjęcia, podziwiam Wasze oczka wodne i wpadam w coraz to większe kompleksy!
A tak na serio, to bardzo mi się podobają.

_________________
Serdecznie pozdrawiam. Teresa

W barwach jesieni i nie tylko


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.03.2009 21:41 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Dorota, masz fantastyczne oczko, coś w tym stylu mam zrobić u siebie, oczywiście nie będzie tak znakomicie zrobione, ale cóż nie można mieć wszystkiego. Wspaniale jest to zrobione, to Twoje dzieło :?: Bardzo mi się podoba kształt, linia brzegowa, nasadzenia, jednym słowem pięknie :). Jaką ma ono głębokość, bo wydaje się, że nie jest zbyt głębokie, a może to tylko zakłamanie fotografii. Widzę, że rybek masz sporo, a woda jest całkiem całkiem, nie jest aż tak zielona a kamienie cóż, glony w 100% raczej nie zginą. Sprawdź pH wody, jak będzie powyżej 7,8, to warto spróbować z torfem kwaśnym tzw wysokim, którego kwaśność jest na poziomie 3,2 -4,5, ja brałem go w pończochę i na dno. Tak może leżeć 2-4 tygodnie, potem zacznie gnić, a to już nie jest wskazane. Najlepiej zastosować go wczesną wiosną :). Ponadto najlepszym filtrem są rośliny, lilie wodne jak się rozrosną zacienią wodę, nie będzie się tak nagrzewać, co też ma wpływ, ponadto duże możliwości filtracyjne ma sit, moczarka kanadyjska, wywłócznik, pałki, tatarak zwyczajny, kosaciec żółty, rogatek, manna mielec. Pamiętaj, że one są ekspansywne :)

Wciąż nie mogę wyjść z podziwu :shock:

Ta kaskada jest robiona na zaprawę :?:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.03.2009 23:29 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 22.03.2009 02:47
Posty: 4
Pochwały: 0
Dziekuje serdecznie za mily komentarz i za informacje o torfie. Slyszalam tez, ze sloma gryczana tez dobrze dziala na ograniczenie glonow.

Musze przyznac, ze projekt jest moj. Oczywiscie do ciezszej pracy - tzn, kopanie dolu, wykladanie folia i ukladanie glazow na wodospadzik - wynajelam ludzi. Ale reszta tzn wylozenie kamieni naokolo, zwiezienie ziemi , wysadzenie roslin itp to juz moja praca. Zajelo mi to prawie dwa miesiace maj/czerwiec 2008 - bardzo ciezkiej pracy. Oczywiscie kilka razy zmienialam ulozenie kamieni. Nabralam przy okazji miesni i stracilam pare kilogramow. Chcialam jak najszybciej skonczyc, bo widok gory kamieni w ogrodzie bardzo mnie draznil.
Jesli chodzi o glebokosc, to rzeczywiscie w szerszej czesci nie jest zbyt gleboko ( 40-70 cm) ale w miejscu pod wodospadem jest znacznie glebiej (mysle, ze 100-140cm). Wystarczajaco, aby rybki mialy sie gdzie schowac w zimie. Moge powiedziec, ze zdalo to egzamin, wyglada na to ze rybki przezyly mrozna w tym roku zime. Orginalnie kupilam 200 rybek, malych (5-7cm), wiele z nich zdechlo i przed zima zostalo ok 80. Pewnie dokupie w tym roku. Mialam tez sporo moich ulubionych zab wodnych, ktore zadomowily sie w moim oczku zupelnie dobrowolnie. Mam nadzieje, ze w tym roku beda sie rozmnazac. No i jak widac na zdjeciach mialam tez kilku gosci, kaczki i czaple.
Kaskada jest tylko ulozona z ciezkich glazow, i zabezpieczona z tylu (czego nie widac na zdjeciach) scianka z pustakow i gora ciezkiej ziemi. Jak narazie to sie wszystko trzyma.

Zycze powodzenia w przebudowie Oczka, ktore jest imponujace i czekam na zdjecia.

Pozdrowienia,

Dorota
Mieszkam w Kanadzie


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.03.2009 11:06 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 25.03.2009 10:50
Posty: 16
Pochwały: 0
Moje oczko wodne wykopałem w 1996r, oczywiście nie mając doświadczenia wyścieliłem dno folią do tuneli, wypełniłem wodą ze studni i po tygodniu wpuściłem kolorowe karaski. Posadziłem w donicach glinianych starych wykopane ze stawu pałki irysy wodne i z domu papirusa, oczko około 5mx3m głębokość 135cm z dwoma stopniami głębokości,do oczka wlewałem preparat na zwalczanie alg kupiony w specjalistycznym sklepie ogrodniczym. Żadnych filtrów i fontanny, co drugi dzień wodą z oczka podlewałem kwiaty i krzaki w ogrodzie i uzupełniałem ze studni,w ten sposób co dwa lata wymieniałem folię bo pękała i woda uchodziła, od trzech lat mam folię do oczek i jest spokojnie, w kolo oczka posadzone miedzy kamieniami (brukowce) begonie, tawułki, paprotniki.W ubiegłe lato zaczęło mi ubywać ryb z oczka i okazało się że przychodził kot siadał na kamieniu i potrafił wyłapać kilkanaście sztuk, w zimie po pierwszych mrozach wycinam przerębel i wkładam związaną wiązkę słomy. Ryby mam od kilkunastu lat i rozmnażają się właśnie zimą pod lodem czego nie rozumiem bo nie znam się na rybach. W późniejszym terminie zamieszczę zdjęcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.01.2011 14:49 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 17.01.2011 14:34
Posty: 1
Pochwały: 0
Śliczne te oczka. Ja swoje już tworzę :) Na początku nie wiedziałam jak się do tego zabrać ale jak to kobieta znalazłam fachowców :) Wszystko co potrzebne znalazłam na [...] . I już prawie gotowe :)

Proszę zapoznać się z regulaminem

Moderator
nogros


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 28.03.2011 15:03 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 28.03.2011 14:57
Posty: 4
Pochwały: 0
Gratuluję oczka :)
Kamienie ładnie wyglądają, niestety są z roku na rok coraz to droższe.
Kto zakładał oczko dobre kilka lat temu mógł sobie pozwolić na naprawdę ozdobne okazy za przystępną cenę.

PS ryby nie robią tego zimą pod lodem :) To Ty wiosną widzisz rybki, których nie widziałeś późnym latem (zależy od oczka bo może być i z początkiem wakacji)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl