Dzisiaj jest 24.04.2024 12:10

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26.04.2013 12:41 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 04.06.2012 09:19
Posty: 17
Pochwały: 0
Mam drugi rok ogródek, ale w zeszłym roku nie zdążyłam nic już wysiać, bo było za późno. W tym roku chciałam zrobić sobie wcześniej rozsadę roślin, dlatego wysiałam nasiona w doniczkach i trzymałam w domu. Niestety, większość roślin nie wzeszła, część doniczek ma tylko po jednej, dwie roślinki, a tam, gdzie wyszło więcej, to większość słaniała się i w końcu padła. Mają światło i nie mają sucho, więc nie wiem, co źle zrobiłam. Jest jakiś magiczny sposób na to, żeby wysiane rośliny wzeszły ładnie? Mam jeszcze nasiona roślin, które wysiewa się do gruntu, chcę to teraz zrobić, ale boje się, że znów coś spapram. Podlewać więcej czy nie podlewać? Jak głęboko się sieje kwiatki jednoroczne, które mają nasionka jak mak albo mniejsze?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.04.2013 15:11 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Najlepiej wysiewać w sprawdzonym podłożu do wysiewu, lub samodzielnie przygotować podłoże przepuszczalne z dużą zawartością piasku - takie dobrze jest wyprażyć by zniszczyć ewentualne grzyby czy szkodniki. Na torebkach zazwyczaj jest podane na jaką głębokość siejemy. Nasionka bardzo małe wysiewam na powierzchnię i dociskam, to zazwyczaj wystarcza, chyba, że jest informacja by przykryć ziemią. Sieję w plastikowym pojemniku z otworami w dnie i drenażem (albo dobrze pilnuję by nie przelać). Podlewam delikatnie opryskiwaczem. Stawiam w ciepłym i jasnym miejscu. Przykrywam folią lub przezroczystym pojemnikiem. Codziennie wietrzę. Gdy nasionka wykiełkują odsłaniam coraz bardziej, po 2 -3 dniach zdejmuję osłonę.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 28.04.2013 00:26 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Nasiona sieję od wielu lat, a o sukcesie decyduje m.in. przepuszczalność podłoża, zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża, a więc nie można ani przesuszyć, ani przelać, bo siewki padną, jeżeli nasiona w ogóle wykiełkują. Nasiona muszą być dobrej jakości. Dziś wysiałem kolejne rośliny. Pojemnik po marchewce, plastikowy, podziurawiłem, uzupełniłem podłożem (ziemia uniwersalna, wymieszana z piaskiem), rozsypałem nasiona i lekko uklepałem podłoże z nasionami. Następnie lekkie podlewanie ( ja to robię łyżeczką), następnie nakrywam workiem, w kolejnych dniach nie zapominamy o wietrzeniu i oczekujemy siewek :dance:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 08.05.2013 10:44 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 04.06.2012 09:19
Posty: 17
Pochwały: 0
Popełniłam dwa błędy. Posiałam za głęboko i przedobrzyłam z podlewaniem. Drugą partię, którą posiałam, tylko wcisnęłam w ziemię i nie zalewam wodą :) i jest dobry efekt. Roślinki wyszły i mają się już całkiem dobrze. Dzięki za rady.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.05.2013 15:16 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Tak więc gratuluję :clapping2: Niech maluszki zdrowo rosną ;)

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.08.2013 15:42 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 23.04.2013 18:38
Posty: 96
Pochwały: 0
W takim razie już wiesz czego unikać oraz jakich błędów nie popełniać na przyszłość, to bardzo ważna sprawa. Człowiek cały czas się uczy, ważne aby wyciągać wnioski, daj też koniecznie znać za jakiś czas jak tam mają się roślinki.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.08.2013 15:54 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 26.07.2013 20:27
Posty: 120
Pochwały: 1
Prawdą jest niestety też i to, że w handlu napotyka się na stare nasiona /mimo dat na opakowaniu/ - bo jak to inaczej rozumieć - z 7 wysianych torebek ostróżki nie wzeszła ani jedna sztuka - a moje nasiona zebrane z ostróżek jesienią dały prawie 100% siewek?
Tak się cieszyłam na te z torebek, bo z różnych firm , nadzieję miałam na różne kolory.. i co... i klapa...
Chociaż susza i szybko mają pył w doniczkach - to coś tam jednak będzie - zostawiłam tylko większe... Nie mam miejsca w cieniu - byłyby ładniejsze - a tak, to słonko je męczy - ale już niedługo wsadzę do ziemi to będzie im lepiej wśród wyższych roślin... :wink:

Załącznik:
siewki ostróżki i orlika.jpg
siewki ostróżki i orlika.jpg [ 76.74 KiB | Przeglądany 965 razy ]

_________________
Pozdrawiam- Ela...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl