Dzisiaj jest 19.04.2024 09:16

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11.06.2010 06:27 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 28.04.2010 16:57
Posty: 6
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 0
Witam, proszę o pomoc.
Na parapecie okiennym na zewnątrz, nam dużą drewnianą doniczkę w której przez cały sezon rosną kwiaty. Przez dwa lata wszystko było ok, żadnych większych inwazji (mieszkam na 1wszym piętrze).
W tym roku, na wilcach zaobserwowałam mszyce, pojawiły się mrówki, a na dodatek Conica została zaatakowana przez drobne pajączki (przędziorek?). Najgorzej jest z mrówkami, okna nie mogę uchylić bo już wchodzą do mieszkania.
Czy jest jakiś środek który pozwoliłby na zwalczenie wszystkiego za jednym zamachem?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.06.2010 08:36 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.04.2009 07:43
Posty: 661
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 0
Jeśli nie masz dużo tego robactwa to spróbuj najpierw metodami naturalnymi je przegonić. Na mszyce i przędziorki zastosuj wyciąg z pokrzywy zwyczajnej tj.: 1 kg świeżych nie kwitnących roślin, zalać 10 l gorącej wody, stosować po 24 godzinach, bez rozcieńczenia na górną i dolną stronę roślin. Jeśli chodzi o mrówki to wysyp w miejsca gdzie chadzają proszek do pieczenia. Mam nadzieję, że pomoże. Chemię stosuję zawsze jako taką ostateczną broń. Nie możemy przyczyniać się do mocnych wahań równowagi ekologicznej.

_________________
Flora i Fauna to nasza przyszłość. Bez niej człowiek nie będzie istniał.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.06.2010 09:42 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 29.11.2009 11:07
Posty: 5187
Lokalizacja: Sopot
Pochwały: 10
Najbardziej mi żal świerka. Skoro zaatakowały go przędziorki to znaczy, że był zaniedbany. Ten świerk lubi wilgotne powietrze a przędziorki akurat odwrotnie : zraszaj go kilka razy dziennie /szczególnie w takie upały/ a przędziorki się same wyniosą.

Mszyce na wilcu to normalny obrazek - zniszczysz te, nalecą następne i tak w kółko. Ja stosuję Pirimor w spray'u - ten preparat jest nieszkodliwy dla innych owadów /np. biedronek/ i bardzo szybko się rozkłada /już na drugi dzień/.


Mrówki to osobny problem : zależy czy założyły u Ciebie gniazda = mrowiska.
Jeśli masz mrowiska w swoich donicach, to niestety trzeba rośliny przesadzić do nowej ziemi.
Jeśli przychodzą z zewnątrz, to nie musisz nic robić, bo same przestaną przychodzić, gdy tylko pozbędziesz się mszyc.

bez

_________________
Pozdrowienia z Sopotu !

bez


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.06.2010 10:12 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 28.04.2010 16:57
Posty: 6
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 0
Dziękuję za odpowiedzi. Wyciąg z pokrywy, stosowałam już wcześniej i na mszyce jest rzeczywiście dobry :)
Świerk miał piękne, soczystozielone przyrosty na wiosnę i w zasadzie od 1,5-2 tyg zaczyna mi chorować :/ dodatkowo lekko żółknie. Spróbuję go zraszać :)

Co do mrówek jest trochę bardziej skomplikowana sytuacja.
Mieszkam w bloku. Właściwie, głównym terenem moich "ogrodowych" działań, jest parapet okienny, na którym są donice drewniane o wymiarach: 70cm x 35 cm x 21cm, a druga szerokości 100 cm. - robione na zamówienie, ocieplane.
Wszyscy którzy mieszkają w blokach wiedza jak dużym problemem są mrówki. A już absurdem jest niemożność otworzenia okna w wakacje. Kiedy rozszczelniam je na noc, budzę się pogryziona! Ekologia ekologią ale mrowiska muszę się w 100% pozbyć. Dodatkowo niedawno blok był ocieplany, słyszałam, zaś że one lubią zakładać gniazda i wygryzać styropian. Więc nie mogę pozwolić aby weszły pod parapet.
Mam gniazdo w donicy to pewne. Niestety musiałam je przynieść z jakąś roślinką:/ ponieważ nigdy wcześniej nie miałam tego problemu.
Donice są za duże i zbyt ciężkie abym mogła ją wyciągnąć i wymienić całkowicie ziemię. Wydaje mi się, że musiałabym też wtedy wymienić rośliny, a tego nie chcę.
Jak skutecznie wyeliminować mrówki i nie zniszczyć roślin?
Słyszałam o przenoszeniu w odwróconej doniczce, ale to nie daje mi gwarancji że pozbędę sie wszystkich mrówek.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.06.2010 11:01 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.04.2009 07:43
Posty: 661
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 0
To może przysypać ziemię cynamonem i ułożyć świeże liście pomidora?? Tego mrówy nie lubią ;).

_________________
Flora i Fauna to nasza przyszłość. Bez niej człowiek nie będzie istniał.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.04.2018 08:20 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Tej zimy walczę z mszycami na chińskiej róży. Nigdy ich na niej nie miałam, a teraz ciągle są.
Juz wyciagnełam Emulpar i mam nadzieję, że poskutkuje...

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl