Dzisiaj jest 23.04.2024 19:17

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20.01.2013 17:40 

Pochwały: 0
A przecież równie dobrze można taką palisadę wkopać głębiej i będzie na wysokości ziemi :lol: i nie będzie wcale widoczna a lepiej spełni swoje zadanie niż inne rozwiązania.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2013 09:00 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Idea takiej palisady jest chyba taka, by nie tylko oddzielała rabatę, ale też optycznie porządkowała ogród. Jak ją wkopiemy to ten drugi ważny aspekt zniknie. Tak sądzę :D

Poza tym jak już coś wkopywać, to raczej właśnie te plastikowe ograniczniki, o których pisał Wacław. Po wkopaniu są praktycznie niewidoczne, kosiarka może po nich jeździć.

Na tym zdjęciu taki przykładowy ogranicznik, ale jest ich bardzo wiele rodzajów. Też na lata :D
Załącznik:
Obrzeża trawnika.jpg
Obrzeża trawnika.jpg [ 403.95 KiB | Przeglądany 2382 razy ]

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2013 21:36 

Pochwały: 0
Plastik w ogrodzie przecież to totalna wiocha :cry: kamień, drewno, metal to rozumiem.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.01.2013 21:42 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Jacusiu, ja tego u siebie nie zastosuję, podobnie jak betonu :lol: , ale dla porządku opisuję różne możliwości dostępne na rynku.
Poza tym każdy w swoim ogródeczku orze jak może :lol:, a ja nie oceniam czy to dobrze, czy źle :)

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.01.2013 04:26 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
Debra pisze:
Na tym zdjęciu taki przykładowy ogranicznik, ale jest ich bardzo wiele rodzajów. Też na lata :D


Dodam tylko ze po obróceniu go o 180 stopni staje się niewidoczny, ale dalej spełnia swoje zadanie. :P

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.01.2013 09:40 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Wacławie, można i tak, ale po wypełnieniu rabaty ziemią (chociaż na tym zdjęciu to raczej przygotowana jest powierzchnia na żwirową ścieżkę - leży agro) ogranicznika nie widać. Jego górna krawędź jest nawet nieco niżej trawnika.
Opisujcie proszę, co robicie z tą granicą trawnik - rabata, bo na pewno jest wiele innych rozwiązań.
Ja widziałam kiedyś tę granicę wytyczoną przy pomocy starej, grubej liny okrętowej. Niestety nie mam zdjęcia. Świetnie to wyglądało.

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.05.2013 15:22 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 25.05.2013 15:09
Posty: 1
Pochwały: 0
Witam,
jestem pod wrażeniem tych samodzielnie wykonanych obrzeży. Mam jednak pytanie jeśli chodzi o ich trwałość. Mam wspomnienie z dzieciństwa samodzielnych odlewów betonowych i one niestety charakteryzowały się ograniczoną trwałością - po kilku zimach zaczynały się kruszyć :(
Czy Twoje doświadczenia sięgają już kilku lat?
Czy nie obserwujesz "biodegadacji"?
A może stosujesz jakieś dodatki do betonu?

_________________
Mój pomysł na pokoik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 04.07.2013 11:32 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 12.06.2013 18:25
Posty: 6
Pochwały: 0
Świetnie wyglądają te krawędzie, ciekawe jak na żywo takie wstawki komponują się z całością ogrodu :) ja właśnie mam kupioną nową kosiarkę (model boscha, bo jednak wolę te zaufane firmy) ;) podetnę u siebie brzegi i też będę instalować takie cuda :)

Link został usunięty, naruszenie regulaminu

Z pozdrowieniami
Ekipa Moderująca


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.08.2013 18:49 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 06.08.2013 17:01
Posty: 6
Pochwały: 0
Każdy materiał użyty z głową może być ciekawy - wrzucanie plastiku do "wiochy", a drewna, metalu czy kamienia do rozwiązań "stylowych" to raczej niepotrzebne kategoryzowanie. To co podoba się jednemu, dla innego może być słabe, ale robię ogród dla siebie, nie dla kogoś:-)

Osobiście nie przepadam za wszelkiego rodzaju palisadami czy to z tworzywa czy z betonu, ale to kwestia mojego gustu. Jeśli chodzi o jakiekolwiek obrzegowania czy opory - kamień naturalny jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem, granit rządzi:-), ale i kosztuje swoje.

Z punktu widzenia elegancji polecam wykonanie wzniesionych rabat z bloków granitu łupanego - wygląda świetnie, nie porażą ceną (w stosunku do ciętego). Jeśli chodzi o problem z wciskającą się w każdy kąt trawą - łatwo ją ujarzmić dokładając do każdego wzniesienia terenu (podmurówka ogrodzenia, palisady, rolbordery etc.) obrzegowanie np z kostki betonowej czy granitowej, drewno też jest świetne, ale wymaga regularnej pielęgnacji. Takie obrzegowanie ma kilka cm szerokości, nie rzuca się w oczy a pozwala najechać kołem kosiarki i już nie trzeba biegać z nożycami czy podkaszarką po koszeniu trawy, a potem jeszcze z grabiami - same zalety:-).

Taką samą funkcję spełni obrzegowanie typu ekobord (ta listwa z tworzywa), łatwiejsze w montażu i tańsze od kostki. Jak dobrze obsadzicie listwę na odpowiedniej wysokości w stosunku do poziomu darni, trawa nie przerośnie na rabatę, koszenie jest bardzo łatwe i kosiarka nie wciągnie kory z rabaty.

A do kształtowania terenu jest mnóstwo świetnych materiałów, można rozważyć je zamiast palisad.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 28.05.2014 12:04 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 28.05.2014 12:00
Posty: 1
Pochwały: 0
Debra pisze:
Wiele jest metod utrzymania krawędzi trawnika, dla mnie ideałem, do którego zamierzam dążyć jest takie rozwiązanie
Do tego muszę zakupić taki szpadelek
Odpada podkaszanie trawy, a cały ogród wygląda tak czyściutko.


Na allegro można wiele takich obrzeży znaleźć - bardzo ładnie wyglądają tzw. geobordery, które mocuje się kotwami.

Ja akurat na działce i na balkonie jako przesłonę mam te krawężniki faliste, bo z tym trochę mniej zachodu jest i cenowo tańsze...:)

Link został usunięty, naruszenie regulaminu

Z pozdrowieniami
Ekipa Moderująca


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl