Dzisiaj jest 19.03.2024 07:23

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 17.01.2013 12:36 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Kokornak jest pnączem szybko i silnie rosnącym, ma ogromne sercowate liście o średnicy powyżej 30 cm. Liście są nagie, połyskujące, z wierzchu zielone, zaś pod spodem szarobiałe. Młode liście są od spodu owłosione, a starsze - nagie.
Liście przebarwiają się jesienią na żółto i opadają dopiero po przymrozkach.
Kwiaty mają oryginalny kształt wydłużonej fajki długości 20-30 cm, niestety zwykle schowane są wśród liści. Kwiaty są zielonożółte lub fioletowobrązowe z fioletowymi kropkami, rozwijają się w maju i zwisają na długich szypułkach.
(na podstawie Encyklopedii pnączy, http://www.pnacza.info/).
Załącznik:
Kokornak powojnikowy.jpg
Kokornak powojnikowy.jpg [ 27.08 KiB | Przeglądany 5584 razy ]

(zdjęcie http://pl.wikipedia.org/wiki/Kokornak)

Kto ma, jak zwykle proszę o zdjęcia i co więcej Wasze doświadczenia w uprawie, bo wcale łatwy do wyhodowania nie jest :D

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.01.2015 08:20 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.11.2014 09:06
Posty: 4235
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 7
Witam :sun:
I ja się podłącze bo bardzo mnie intryguje to pnącze Napiszcie o swoich doświadczeniach Pozdrawiam

_________________
Marzenie przez pół wieku cz I,
Moje-marzenie-czII

(HE) NIULA Pozdrawia
Moje domowe towarzystwo
Nad programowe
...Nie uronię za nich ani jednej łzy...

Pozostajesz w naszej pamięci... Heniu, dziękujemy


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.01.2015 11:19 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Moim zdaniem to pnącze bardzo łatwe w uprawie. Nie lubi zdecydowanie ostrego słońca i jeśli jest bardzo sucho, to może być problem z przędziorkami. Ładne liście szczególnie wiosną, świeża zieleń, jesienią trochę przebarwień, ale nie jakichś szczególnie rewelacyjnych - brązy i żółcie. Jest może nie tyle ekspansywne, co silne - początkowo miałam je przy płocie z siatki, potem zostało przesadzone i puszczone na świerka. No i od parunastu lat tak się pęta po tym świerku, obecnie gdzieś chyba na 8, może i 10 metrach wysokości. Jak "przeskoczy" na rosnącą obok sosnę wejmutkę to będę je musiała jakoś u dołu ciachnąć, ale póki co rośnie bez ingerencji. Kwitnie obficie co roku, ale faktycznie kwitnienie jest nieciekawe i niewidoczne, natomiast świetne są owoce. Co roku dzieciaki z sąsiedztwa przychodzą i mówią, że na tej roślinie wiszą ogórki :) Natomiast co ciekawe, sieje się u mnie obficie, ale nie potrafię jakoś siewek przesadzać - co wykopię z gruntu i dam do doniczki, to pada. Pędy są bardzo mocne, od dołu drewnieją. No i co roku mam coraz więcej liści, dużych (może nie 30 cm średnicy o których była mowa, ale 20 spokojnie, a rośliny nie nawożę). Nie jest to jakaś szczególna gwiazda ogrodu i jeśli ktoś szuka czegoś rzucającego się w oczy to raczej powinien myśleć o powojnikach, ale za to wytrzymały "koń roboczy".

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.01.2015 17:06 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.11.2014 09:06
Posty: 4235
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 7
WITAM CIĘ :sun:
Jaką wystawę światła ma u Ciebie? Jakie ma tempo wzrostu rocznie? Jakiej ziemi potrzebuje? Pozdrawiam :bye:

_________________
Marzenie przez pół wieku cz I,
Moje-marzenie-czII

(HE) NIULA Pozdrawia
Moje domowe towarzystwo
Nad programowe
...Nie uronię za nich ani jednej łzy...

Pozostajesz w naszej pamięci... Heniu, dziękujemy


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.01.2015 17:18 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
niula pisze:
WITAM CIĘ :sun:
Jaką wystawę światła ma u Ciebie? Jakie ma tempo wzrostu rocznie? Jakiej ziemi potrzebuje? Pozdrawiam :bye:

Znalazłam jedno zdjęcie (jesienne, z zeszłego roku), na którym widać fragment kokornaku przedzierający się przez świerka. Przy okazji przebarwienia.

Załącznik:
Widoczek3.jpg
Widoczek3.jpg [ 826 KiB | Przeglądany 5335 razy ]


Wystawa: hm, właściwie plecy ma na północ a front na południe, ale przed nim rosną już inne krzewy. Dół rośliny jest więc w cieniu praktycznie przez cały dzień. Góra, czyli to, co lezie po świerkach - wystawa wschodnio-południowa.
Ziemia: powinna być niezbyt przesychająca i niezbyt lekka. Ponieważ mam roślinę niedaleko płotu i ponieważ wokół jest sporo krzewów, więc za bardzo opadłych liści nie sprzątam i tworzy się naturalna ściółka.
Tempo wzrostu: to jest już b. stara roślina i jeśli wypuszcza młody pęd, to przyrost jest parumetrowy. Za bardzo nie pamiętam, jak było, gdy roślina była młoda, ale chyba też szybko rosła.

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl