Dzisiaj jest 24.04.2024 10:19

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20.03.2022 11:43 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 20.03.2022 11:26
Posty: 5
Pochwały: 0
Dzień dobry,

Proszę o pomoc z identyfikacją rośliny doniczkowej (niestety moje googlowanie po opisie nic nie dało).
Roślina ma ciemno-zielone błyszczące liście z gładkimi krawędziami, dośc mięsiste o długości ok. 3cm i szerokości ok 1,5cm. Kiedy kwitnie ma dzwoneczkowate kwiaty w kolorze czerwono-brązowym przechodzące w żółty u końca płatków, z małymi ciemnymi plamkami u nasady płatków. Kwiat ma (o ile dobrze pamiętam) cztery płatki wywinięte lekko na zewnątrz a w środku ma jakby dzwoneczkowaty kielichowaty kształt zrobiony ze zrośniętych płatków. Kwiaty mają ok. 2 cm dlugości. Główna łodyga jest u nasady zdrewniała, a gałązki są w kolorze liści, albo leciutko ciemnofioletowawe. Z tego co pamiętam to roślina niespecjalnie rosła wzwyż, raczej się rozkładała gałązkami na boki.

Mam nadzieję, że ktoś skojarzy po tym opisie co to może być. Widziałam ją parę lat temu, zanotowałam nazwę, ale niestety mi zginęła.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 20.03.2022 12:36 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2020 12:00
Posty: 224
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwały: 1
Hmmmm... :mysli: Tak z przedstawionego opisu to najbardziej kojarzy mi sie aeschynanthus, ale pewna nie jestem :rotfl:

_________________
Zielone gagatki u Natki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.03.2022 14:31 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 20.03.2022 11:26
Posty: 5
Pochwały: 0
Natka225 pisze:
Hmmmm... :mysli: Tak z przedstawionego opisu to najbardziej kojarzy mi sie aeschynanthus, ale pewna nie jestem :rotfl:

Dziękuję za szybką odpowiedź:)
W natłoku codziennych obowiązków zapomniałam wczesniej na nią odpisać, zresztą próbowałam jeszcze zdobyć zdjęcie tej rosliny, niestety nieskutecznie.
Aeschynanthus jest podobna, ale są różnice - listki były pozbawione włosków i ciemniejsze. A kwiaty miały wewnętrzną część podobnej długości co płatki zewnętrzne i były znacznie bardziej żółte z bardziej widocznym ciemnym plamkowaniem u ich nasady.
I o ile dobrze pamiętam listki na łodygach rosły naprzemiennie, a nie podwójnie po każdej ze stron (ale nie jestem tego pewna).

Jeszcze raz dziękuję za próbę pomocy w moich poszukiwaniach - niestety, to nie ta roślina.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.03.2022 15:11 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 20.03.2022 11:26
Posty: 5
Pochwały: 0
Na szybko naszkicowałam to jak pamiętam wygląd kwiatów tej rośliny, może to pomoże.


Załączniki:
Komentarz: Na szybko naszkicowałam to jak pamiętam wygląd kwiatów tej rośliny, może to pomoże.
20220322_145958.jpg
20220322_145958.jpg [ 397.78 KiB | Przeglądany 1945 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.03.2022 17:44 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
A może to była nagarbia?

(Świetny rysunek, notabene!)

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.03.2022 17:48 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 20.03.2022 11:26
Posty: 5
Pochwały: 0
BasiaK pisze:
A może to była nagarbia?

(Świetny rysunek, notabene!)

B.


Dziękuję:)
Niestety, to też nie ta roslina, chociaz odcień zieleni i błyszczenie listków podobne.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.03.2022 18:12 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 20.03.2022 11:26
Posty: 5
Pochwały: 0
BasiaK pisze:
A może to była nagarbia?

(Świetny rysunek, notabene!)

B.


Pod tym hasłem (nagrabia) w google wyskoczyło mi zdjęcie bardzo podobnego kwiatka (jednak niezbyt dobrze go pamiętałam).
Jedyne różnice względem tego kwiatka ze zdjęcia to fakt, że tamten na pewno miał więcej czerwieni/brązu niż żółci (zewnętrzne płatki na pewno były czerwono/ciemno-brązowe).
Nie wiem czy to inna odmiana, czy ta sama tylko inna kolorystyka - nie jestem też pewna jaka jest prawidłowa nazwa tej rośliny, bo widzę w zdjęciach google, że różnie ją nazywają.

https://cdn.galleries.smcloud.net/t/gal ... nocrop.jpg

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc:)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl