Dzisiaj jest 28.03.2024 22:51

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19.05.2017 11:37 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 13.05.2017 21:12
Posty: 5
Pochwały: 0
Hej! Zrobiłam kolejne podejście, zakupiłam storczyka, jak na razie stoi tydzień (niewiele czasu by go zabić) ale oceniając moje zdolności za miesiąc go nie będzie.
Czy możecie mi pomóc, doradzić jak zająć się storczykiem już od pierwszego dnia zakupu?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.05.2017 12:17 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33373
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Witaj :sun:
Jaki to storczyk?
Jeżeli popularny falenopsis, to na początek przejrzyj ten wątek /Phalaenopsis ogólne informacje

Potem dopytuj o szczegóły.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.05.2017 14:59 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1574
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
helende pisze:
zakupiłam storczyka, jak na razie stoi tydzień (niewiele czasu by go zabić) ale oceniając moje zdolności za miesiąc go nie będzie.
Ja też miałam takie zdolności, dopóki nie poznałam podstaw uprawy danej rośliny. Zasada jest taka: najpierw czytamy podstawowe zasady uprawy storczyka (jest mnóstwo stron w necie), a potem idziemy do kwiaciarni i wybieramy sobie zdrowego storczyka. Postępujemy zgodnie z poradnikiem i obserwujemy roślinkę. Jak coś zauważymy niepokojącego, zaraz pytamy i naprawiamy błędy. Zapewne storczyk teraz kwitnie, więc na razie wystarczy go podlewać. Po przekwitnięciu należy przesadzić, wówczas będziemy mieli jasność co też siedzi w doniczce i jak wyglądają korzenie. To tyle na początek. Na forum mamy mnóstwo wątków na temat storczyków - poczytaj: TUTAJ

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.05.2017 08:58 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.01.2016 14:28
Posty: 45
Pochwały: 0
Potrzebuję pomocy - storczyk mi umiera! :help: A najgorsze jest to, że sama doprowadziłam go do takiego stanu (nieumyślnie , a jednak...)
Otóż zakwitł sobie, cały obsypał się kwiatami i nagle zaczeły mu żółknąć 3 liście na raz...nie były pomarszczone ani wiotkie, tylko robiły się żółte...zaniepokojona przeczytałam na innym forum poradę, żeby sprawdzić stan korzeni, gdyż może część zgniła i nie pobierają wody...
Wyjełam więc kwitnącego storczyka z podłoża i usunełam je by sprawdzić korzenie. Te w środku były żółte, ( nie srebrzysto-białe tylko żółte) więc je poucinałam...zasypałam cięcia cynamonem i posadziłam do nowego podłoża. Zaraz jakoś po tym przeczytałam, że żółte korzenie w środku doniczki to normalna sprawa, gdyż nie mają one dostępu do światła, jak te przy samych ściankach doniczki. O ile nie są one miękkie lub puste w środku, a sztywne i jędrne to wszystko z nimi ok. A te właśnie takie były! Jędrne i sztywne tylko żółte, a ja je poucinałam myśląc, że jak żółte to chore...głupia, głupia, głupia :wallbash: Wiem, że kwitnącego storczyka nie powinno się przesadzać, ale myślałam wtedy, przez te liście i korzenie, że coś się z nim złego dzieje i jak nic nie zrobię to go stracę...A teraz kwiaty zaczynają już się robić wiotkie jak pergamin a liście te co mu zostały zielone zrobiły się mocno pomarszczone i wiotkie.... Co mam teraz zrobić, żeby go uratować??? To było jakieś 2 tyg. temu te przesadzenie. Dopiero dziś go podlałam. Jest jakaś szansa , żeby go uratować? Strasznie jestem na siebie zła, bo on ma najwięcej kwiatów ze wszystkich moich storczyków. Ma tylko jeden pęd kwiatowy a powypuszczał kwiaty nie tylko na końcu pędu , ale też z każdego oczka wypuścił łodyżki z kwiatami -ma ich w sumie 23 sztuki kwiatów! Do tego są w moim ulubionym kolorze... A te liście które mu żółkły na początku przed przesadzeniem, to tak sobie myślę, że może poprostu od tego, że wysilił się z kwiatami i to dlatego... wystarczyło tylko je usunąć, a kolejne nie żółkły już....Bardzo proszę o poradę!


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.05.2017 10:26 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1574
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
@Gosia_28NDM
Po przesadzeniu na pewno kwiaty opadną, więc trzeba się z tym pogodzić. Skoro storczyk jest zdrowy to powinien sobie poradzić...trzeba tylko zapewnić mu wysoką wilgotność. Postaw doniczkę na keramzycie zalanym wodą i przecieraj liście mokrą gąbką. Ja ratowałam zalanego "marketowca". Po obcięciu zgniłych korzeni, zostały tylko dwa zdrowe. Posadziłam do nowego podłoża (dobrej jakości) i po zapewnieniu wilgotności odżył i wypuścił pęd, ale niestety roślinka była jeszcze za słaba i pąki opadły. Teraz kwitnie i ma 11 kwiatów, ale walka trwała 2 lata. Trzeba niestety czekać i obserwować, bo każda roślina jest inna.
Powodzenia :flower6:

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.05.2017 14:29 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.01.2016 14:28
Posty: 45
Pochwały: 0
Dzięki za odpowiedz- muszę się czym prędzej zaopatrzyć w keramzyt. Na tą chwilę nalałam trochę wody do osłonki.
Mam nadzieję, że mi on przeżyje...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.05.2017 12:12 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 13.05.2017 21:12
Posty: 5
Pochwały: 0
Dzięki za pomoc :D storczyk na razie żyje ;D


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl