Dzisiaj jest 19.04.2024 16:39

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12.12.2014 18:25 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
RODZINA : ASCLEPIADACEAE
Rodzaj : Hoya

I. Występowanie i nazewnictwo.

Według różnych źródeł , istnieje od 150 do ponad 400 gatunków , podgatunków , odmian i krzyżówek hoi.
Występują one m.in. w Azji , na Filipinach , we wschodnich Indiach i na Borneo , w Japonii , Tajlandii , a także w Himalajach , Birmie Indochinach i Indonezji. Najwięcej gatunków występuje w Nowej Gwinei . Można je również spotkać w wapiennych górach , czy Australii . Wiele hoi spotkamy w nizinnych lasach tropikalnych , gdzie porastają drzewa wykorzystując dziuple i zagłębienia w korze . Nie są jednak pasożytami , jedynie wspinają się po drzewach .
Nazwa "hoya" wywodzi się od nazwiska Thomasa Hoya , który był ogrodnikiem księcia Northumberland z Syon w Middlesex , żył pod koniec XVIII wieku. Hoya jest znana również pod nazwą "woskownica" ze względu na woskowy wygląd liści , jak i kwiatów .

II. Charakterystyka i wygląd .

Hoye mają niezwykle zróżnicowane i ozdobne liście .Występują we wszystkich niemal odcieniach zieleni , że srebrnymi plamkami , kolorowym wypełnieniem , zielonym brzegiem a centrum różowym i białym . Różnobarwne krawędzie i wyraziste unerwienia tworzą na liściach niesamowicie piękne wzory . Oprócz pięknego ubarwienia liście mogą być błyszczące , matowe , skórzaste , aksamitne , szorstkie i gładkie , a ich wielkość może wahać się od 1cm długości i 1cm szerokości , do 20cm długości i 15-17cm
szerokości !
Liście i łodygi u większości odmian hoi są grube i mięsiste , dlatego w naturalnych warunkach bez problemu przetrzymują długo utrzymujące się okresy suszy (nawet do kilku lat) , magazynując wodę , oraz substancje odżywcze właśnie w łodygach i liściach.
Większość odmian hoi kwitnie kwiatami w kształcie gwiazdek , są też takie o kształcie dzwoneczków . Kwiaty zebrane są w baldachy od 20 , do nawet 60 kwiatów w takim "bukiecie" . Są jednak odmiany , które kwitną pojedynczymi kwiatuszkami . Kwiaty hoi wyglądają jakby były wykonane z wosku , lub delikatnej porcelany. Różnią się wielkością i kolorami . Większość kwiatów ma bardzo mocny zapach , dodatkowo wydzielają gęsty "nektar".

III. Uprawa i wymagania .

Hoye uprawiamy w małych doniczkach , gdyż mając "ciasno w nóżki" chętniej kwitną , wszak w naturze wystarcza im szczelina w skałach , lub drzewach . Przesadzamy dopiero wówczas , gdy nie mieszczą się w dotychczasowym lokum , gdy korzenie wychodzą przez otwory w dnie doniczki. Wystarczy to zrobić raz na 2 , 3 lata .
Zdecydowana większość hoi preferuje luźne , przepuszczalne podłoże , np. takie jak dla storczyków , lub sukulentów.Niektóre rosną świetnie w czystym wermikulicie , keramzycie , czy perlicie , a także w mieszance ziemi z perlitem , bądź keramzytem . Pamiętajmy o drenażu na spodzie doniczki . Sprawdza się również uprawa hydroponiczna.
To , w jaki sposób będziemy uprawiać nasze hoye , zależy od indywidualnego wyboru . Można spróbować wszystkich metod i po prostu wybrać tę , która nam najlepiej będzie odpowiadała i będzie skuteczna.
Hoye nawozimy raz na tydzień od połowy marca do początków grudnia.
Hoye wymagają jasnego stanowiska. Ilość i natężenie światła różnicujemy ze względu na poszczególne odmiany. W lecie można je uprawiać na powietrzu , np. podpięte w koszach pod drzewami (lubią takie rozproszone światło) , na tarasie , czy balkonie. Trzeba jednak je chronić przed silnymi wiatrami i nadmierną ilością wilgoci , zwłaszcza w połączeniu z niską temperaturą. W mieszkaniu będą będą dobrze się czuły na wschodnim oknie , zwłaszcza kiedy stoją za lekko rozpraszającą światło firanką .
Jeśli hoya stoją na oknie południowym trzeba szczególnie uważać w mocno słoneczne letnie dni i osłaniać je , aby nie uległy poparzeniu.
Hoye wypuszczają charakterystyczne długie gołe pędy. Nie należy ich usuwać , gdyż liście pojawią się w późniejszym czasie . Pamiętajmy , że takie pędy lepiej pozostawić w spokoju ( do czasu wytworzenia liści ) i zbyt szybko nie oplątać na drabince (jeśli w ten sposób prowadzona jest hoya) , gdyż może to spowodować ich zasuszanie . Co do prowadzenia hoi , to zależne jest to od poszczególnych gatunków . Są odmiany o formie krzewiastej , , zwisającej i tzw. pełzającej , przy czym nie każda
hoya zwisająca toleruje oplatanie na drabince .
Nie bójmy się cięcia hoi . Ono pobudza roślinę do wzrostu i kwitnienia . Pamiętajmy , aby nie usuwać szypułek po kwitnieniu , gdyż większość gatunków zakwita na starych kwiatostanach .

IV. Podlewanie i wilgotność .

Hoye uwielbiają wilgotne środowisko , dlatego co jakiś czas należy je spryskiwać , najlepiej letnią przegotowaną wodą , aby na liściach nie pozostawały nieładne białe plamy . Nie spryskujemy samych kwiatów , oraz hoi o liściach omszałych. W celu zapewnienia zwiększonej wilgotności , można doniczkę z hoyą ustawić na podstawce z kamykami i wodą. Pamiętać jednak należy , że łatwiej jest "uśmiercić" hoyę przez nadmierne jej przelanie , niż przez zasuszenie. Dlatego podlewamy dopiero , gdy ziemia
w doniczce przeschnie mniej więcej do połowy , ale starajmy się nie dopuścić do całkowitego wysuszenia (tu też istnieją różnice w zapotrzebowaniu na wodę u poszczególnych gatunków , czy odmian) , przy czym bardzo ważne jest przepuszczalne podłoże . Raz na jakiś czas do podlewania hoi możemy użyć wody mineralnej gazowanej , która dotleni system korzeniowy .
Ważna jest również pora podlewania . Hoye zdecydowanie lepiej jest podlewać z rana , co ma związek z fotosyntezą . Wówczas nasze hoye nie nabawią się m.in. skorkowaceń na liściach , a korzenie będą silne i zdrowe. Podlewając wieczorem niepotrzebnie obciążamy roślinę , co może powodować również choroby bryły korzeniowej , oraz atak zabójczych grzybów .

V. Ukorzenianie hoi.

Aby skutecznie ukorzenić szczepkę hoi potrzeba około 22 stopni ciepła .
Można ukorzeniać w wodzie z dodatkiem węgla drzewnego , w mchu sphagnum , w podłożu do kaktusów z dodatkiem żwirku w równych proporcjach , w keramzycie , po użyciu ukorzeniacza i posadzeniu szczepki do przepuszczalnego podłoża.
Jeśli cięta szczepka hoi jest zbyt przesuszona , można próbować ją uratować , wkładając ją na kilka godzin do letniej wody z dodatkiem odrobiny cukru .

VI. Inne informacje o hoyach.

Wśród hoi , których jest ogromna ilość odmian , są takie , które lubią mieć chłodniej , jak też takie , które wolą "ciepełko" . Są też odmiany wapniolubne . Te ostatnie podlewamy twardą wodą , zwykle "kranówką" , lub do podłoża dodajemy : dolomit , pumeks , lub wyparzone skorupki jajek , czy muszelki .

Do grupy hoi wapniolubnych należą m.in. calycina , cumingeana , paziae , mindorensis , curtisii , densifolia , imperialis .

Z najpopularniejszych hoi zimnolubnych należy wymienić : bella , calycina , globulosa , kerrii , linearis , pauciflora , serpens , sheperdii , obovata , polyneura , fungii .

Ciepłolubne odmiany to m.in. : cumingeana , dennisii , densifolia , waymaniae , mindorensis .

Są też takie , które lubią warunki pośrednie , czyli takie , jakie panują w większości naszych mieszkań . Są to m.in. : aldrichii , bhutanica , chlorantha , citrina , coriacea , flavida , incrassata , kentiana , limoniacea , lobby , multiflora , pachyclada , retusa , thomsonii , DS70 .

Często zadawanym prze hojomaniaków pytaniem jest : "dlaczego moja hoya nie kwitnie ? ". Są odmiany , które nie kwitną latami , inne zaś non stop obsypane są kwieciem , bez względu na porę roku , niejednokrotnie już jako małe sadzonki zawiązują pąki . Dbanie , chuchanie i nasza nadopiekuńczość niestety nie zawsze przynosi oczekiwany efekt w postaci pięknych kwiatów . Często bywa tak , że hoya , o której "zapomnimy" i nie dopieszczamy jej zbytnio , nagle zrobi nam niespodziankę i zakwita .
Wśród najczęstszych przyczyn braku kwitnienia hoi są np. utrzymywanie przez długi czas zbyt wilgotnego podłoża , częste przestawianie rośliny zbyt mało światła , ustawienie w przeciągu , czy też zbyt duża doniczka .
Kwiaty hoi , to najwyższa nagroda za właściwą opiekę nad nią , dlatego warto na nie czekać i dołożyć wszelkich starań , aby hoya zaszczyciła nas kwieciem .

Zebrałyśmy z Agą333 (wielkie podziękowania dla Ciebie , Agnieszko :majesty: ) tyle informacji, ile udało nam się znaleźć - mam teraz serdeczną prośbę do wszystkich zainteresowanych tymi roślinami aby przysyłali na mój adres e-mail albo na pw uwagi lub informacje, których nam nie udało się tu umieścić - opracowujemy informacje o poszczególnych odmianach i będą one umieszczane w kolejnych , osobnych tematach - z góry dziękuje za pomoc!

Pochwały przyznane za posta: 3

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl