Dzisiaj jest 25.04.2024 20:41

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30.08.2020 08:26 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 29.08.2020 05:34
Posty: 3
Pochwały: 0
Cześć,

mniej więcej półtora roku temu, dostałem szczepkę sukulenta. Wsadziłem do wody i postawiłem na parapecie, dość szybko puścił korzenie - takie cieniutkie białe niteczki. Ukorzenioną szczepkę zasadziłem do niewielkiej doniczki, z ziemią do kaktusów.

Po jakiś 8-10 miesiącach, ten sukulent niesamowicie mi się rozrósł. Poszedł w górę, na poniższych zdjęciach to jest ten z drewnianymi podpórkami. Ta łodyga wtedy nie była jeszcze tak mocno zdrzewiała, sukulent opierał się na szybie, bez tego raczej by się połamał, bo te odnogi są dość ciężkie i było ich coraz więcej. Żeby go uratować przed połamaniem, oderwałem kilka większych odnóg i wsadziłem do wody, tym samym powiększając swoją kolekcję. To co się ukorzeniło wsadziłem do większych doniczek i wyrosła mi z tego dość duża kolekcja (czarna doniczka). Jest to mój ulubiony sukulent, który jest dość prosty w utrzymaniu (chyba, że o czymś nie wiem), przede wszystkim potrafi długo wytrzymać bez wody, w razie czego pobiera ją z liści które pojedynczo potrafią raz na jakiś czas odpaść (jeśli dobrze to interpretuje). Jego wygląd, też bardzo mi się podoba, do tego po jakiś 12 miesiącach łodyga zaczyna być taka zdrzewiała.

Ok w każdym razie, wracając do naszego bohatera, po paru miesiącach jeszcze raz wykonałem zabieg "przycięcia" i rozmnożyłem kolekcję, tym razem do takich mniejszych doniczek, byłem ciekaw czy uda mi się uzyskać trochę inny efekt - konkretnie chodziło mi o sposób wyrastania liści, żeby były takie bardziej podłużne to wsadziłem łodygę dość głęboko do ziemi. Póki co faktycznie wygląda to trochę inaczej niż ich kuzyni, ale za wcześnie jeszcze na wnioski.

To mój pierwszy post na forum, więc jestem otwarty na wszelkie uwagi.

Natomiast główny problem z moimi sukulentami jest taki, że chciał bym poznać ich nazwę - czy ktoś może w tym temacie pomóc?!

No i druga sprawa to ewentualne porady na temat pielęgnacji, utrzymania, przesadzania itp.

Aha i jeszcze jedno mi się przypomniało! Zauważyłem, że on rośnie w stronę słońca, tzn te łodygi i "kwiatki" wyginają się i kierują w stronę słońca. Czy mogę go raz na jakiś czas obracać, żeby słońce padało z drugiej strony? Czy to nie zaburzy w jakiś sposób jego rozwoju?!?!

Z góry dziękuje za pomoc, fotki poniżej!

Pozdrawiam,
Sebastian



Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.08.2020 12:09 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1581
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
:hi:
To jest Eszeweria, ale jaka odmiana to sobie poczytaj: TUTAJ.
Podam kilka podstawowych zasad przy ich uprawie:
- ziemia do sukulentów wymieszana ze żwirkiem (3:2)
- doniczka bardzo mała - szeroka, płaska;
- wystawa południowa - najlepiej na zewnątrz;
- podlewanie umiarkowane po przeschnięciu ziemi.
Widzę u Ciebie zbyt żyzną ziemię, wyciągniętą roślinę i za duże doniczki.
Powodzenia. :flower3:

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.08.2020 14:14 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 29.08.2020 05:34
Posty: 3
Pochwały: 0
wiera pisze:
:hi:
To jest Eszeweria, ale jaka odmiana to sobie poczytaj: TUTAJ.
Podam kilka podstawowych zasad przy ich uprawie:
- ziemia do sukulentów wymieszana ze żwirkiem (3:2)
- doniczka bardzo mała - szeroka, płaska;
- wystawa południowa - najlepiej na zewnątrz;
- podlewanie umiarkowane po przeschnięciu ziemi.
Widzę u Ciebie zbyt żyzną ziemię, wyciągniętą roślinę i za duże doniczki.
Powodzenia. :flower3:


A jak to się konkretnie miesza z tym żwirkiem, normalnie sypie wszystko do donicy i mieszam jak w garnku ?! I co to za żwirek :)

Ja tam wszędzie zastosowałem standardową ziemię do kaktusów, na dole zawsze robię warstwę z kermazytu. Ziemia jest żyzna bo wczoraj podlewałem, wieczorem.

A z tymi doniczkami to czemu nie mogą być za duże, czy to szkodzi w jakiś sposób tym konkretnym roślinką?

Doniczki stoją na parapecie, gdzie słońce jest w godzinach 12-18, to takie moje optymalne miejsce dla kwiatków, nigdzie w mieszkaniu tak dobrze nie rosną jak tam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.08.2020 15:19 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1581
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
Doniczkę dajemy na miarę korzeni. Jeżeli roślina ma za dużą doniczkę, wówczas tworzy korzenie i nie zakwitnie dopóty, dopóki nie wypełni doniczki korzeniami. Podłoże wówczas dłużej przesycha, bo małe korzenie nie pobiorą całej wody i łatwo wtedy roślinę przelać. Ziemia do sukulentów powinna być rozluźniona i oddychać, nie może się zbrylać. Dlatego ziemię mieszamy (jak w garnku) z rozruźniaczami takimi jak: gruby piasek, żwirek, wermikulit lub seramis. Sukulenty rosną nawet w samym piasku, bo potrzebują raczej ubogiej ziemi - nie żyznej.
Rozluźniacze dostaniesz w sklepie ogrodniczym lub zoologicznym.
W zasadzie w linku, który Ci zapodałam masz wszelkie wiadomości.

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.09.2020 17:56 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 29.08.2020 05:34
Posty: 3
Pochwały: 0
wiera pisze:
To jest Eszeweria, ale jaka odmiana to sobie poczytaj



Niestety to nie jest Echeveria, nie mogłem znaleźć jego odpowiednika. Poszedłem innym śladem i bardziej pasowała tutaj Pachyveria czyli hybryda Echeverii i Pachyphytum, ale przejrzałem różne gatunki i to też nie było to.

Finalnie natrafiłem na inny ślad i wyszło mi, że mój sukulent to jest Sedum clavatum.

A jeśli chodzi o utrzymanie, to to ma właśnie tak wyglądać. Z ziemią raczej wszystko ok, kwiatek nie jest wyciągnięty on po prostu taki jest. Z Echeverią to on nie ma nic wspólnego


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl