Dzisiaj jest 25.04.2024 07:43

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 26.07.2010 16:32 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.07.2010 08:37
Posty: 40
Lokalizacja: Racibórz-Schoonhoven
Pochwały: 0
W poniższym poście chciałbym przedstawić podstawową obróbkę zdjęcia. Może się to komuś przyda, może i nie , mam nadzieję, że czasami będzie to pomocne.

Wiedząc, że większość osób fotografuje kompaktami i nie każdy interesuje się fotografią. Postaram się to opisać zrozumiałym dla wszystkich językiem, bez jakiś skrótów i dziwnych okresleń. Z tegoż też względu pozostajemy przy formacie zdjęcia JPEG. Pomijam zupełnie obróbkę zdjęć typu: RAW, sRAW, TIF, DNG itp .

Więc zaczynamy ;)



Mamy zdjęcia na komputerze, pora je troszkę obrobić. Skoro robimy amatorsko zdjęcia użyjemy także takich programów do obróbki,np: gimp, XnView, IrfanView. Ja użyłem darmowego XnView, można go legalnie ściągnąć tutaj: http://www.xnview.com/en/downloadwin32.html ( wersja "Multi-language" ). Osobiście obrabiam zdjęcia w innym programie lecz zdecydowałem się na ten program, gdyż nie każdy posiada płatne programy do obróbki zdjęć oraz grafiki .

Więc włączamy XnView i otwieramy interesujące nas zdjęcie . Ja będę to robił na przykładzie podesłanego mi zdjęcia (bardzo dziękuję za podesłanie go) :


Obrazek


Na początek przycinamy zdjęcie : Klikamy lewym przyciskiem myszy w rogu zdjęcia i przeciągamy myszką w celu zaznaczenia obszaru jaki ma pozostać po przycięci.Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy komendę "Przytnij".


Obrazek


Następnie zmniejszamy rozmiar . Na fora internetowe używamy najczęściej rozmiaru 800x600/600x800, gdzie 800 to wymiar dłuższego boku : obraz>zmień rozmiar . Wpisujemy 800 na dłuższym boku zdjęcia. Zależy czy zdjęcie jest w pionie czy poziomie. Pamiętajmy sprawdzić czy jest tam ustawiona wartość w pikselach.
.... drugi wymiar jest dodawany automatycznie .


Obrazek


Obrazek


Pora wyostrzyć troszkę nasze zdjęcie : filtr>efekty>wyostrzenie (polecam około 36-44 max ;) )
Proszę nie przedobrzyć z wyostrzaniem, bardzo brzydko to później wygląda.


Obrazek


Poprawmy troszkę niedociągnięcia obrazu : filtr>efekty>uwydatnianie szczegółów, krawędzi . w moim przypadku zostało ono ustawione na 20.


Obrazek


Nasycenie koloru : klikamy w ikonę zaznaczoną strzałką i dodajemy/odejmujemy dany kolor aby uzyskać odpowiednie nasycenie barw. Tutaj nie ma podanych "gotowców", wszystko zależy od zdjęcia jakie mamy. Troszkę trzeba się pobawić z tym.


Obrazek


Mamy już nasze zdjęcie obrobione.



Jeżeli ktoś chce je jeszcze dodatkowo podkreślić, warto dodać najprostszą ramkę.

Ramka : obraz>obszar roboczy (procentowo zwiększamy o 1-2 % i zaznaczamy kolor np:biały)


Obrazek


Następnie robimy to samo dając np: o 20% więcej i kolor np: czarny :


Obrazek


Jak ktoś chce to dorzucamy jeszcze podpis : obraz>dodaj tekst


Obrazek


Pamiętajmy,że dodanie ramki zwiększa rozmiar zdjęcia !!! Powinniśmy wtedy ponownie go pomniejszyć do wymiaru 800x600 !!! Po każdym pomniejszeniu trzeba go bardzo delikatnie wyostrzyć !

Dla przypomnienia zdjęcie przed oraz po całej operacji :


Obrazek

Obrazek



Kilka kompresji zrobiło ślad na jakości zdjęć, dodatkowo screeny zjadły ich jakość ale sądzę że różnica jest zauważalna. Mam nadzieję , że choć troszkę przybliżyłem Wam sprawę obróbki zdjęcia. Nie taki diabeł straszny jak go malują ;) .



ps. jeżeli gdzieś się pomyliłem lub nie dopisałem czegoś , to proszę dać mi znać ;)


Ostatnio zmieniony 26.12.2013 15:51 przez ahaed, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.07.2010 16:43 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.01.2010 13:22
Posty: 41
Lokalizacja: Podkarpacie
Pochwały: 0
Tak poczytałam o tym obrabianiu zdjęć i bardzo mi się spodobał ten program,ściągłam go sobie.Bardzo ciekawy jest no oczywiście jeszcze muszę poćwiczyć co i jak.Ale ze zwykłego zdjęcia można go na prawdę fajnie przerobic i poprawić jakościowo.Pozdrawiam serdecznie.

_________________
Wiesia:)
Pozdrawiam:)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.07.2010 21:01 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 31.07.2010 20:54
Posty: 1
Pochwały: 0
Dziękuję za informacje. też przeczytałam i ściągnęłam program, jednak chyba jestem bardziej przekonana i pewn ie przyzwyczajona do mojego faststone'a :)
Obydwa programy są darmowe i mają podobne możliwości :)
Przydałyby się też porady odrobinę bardziej zaawansowane jednak nadal pisane językiem prostym :)
pozdrawiam serdecznie


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.07.2010 22:41 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 31.07.2010 21:19
Posty: 11
Pochwały: 0
chyba dobrze wyszło?


Załączniki:
DSCF9720.JPG
DSCF9720.JPG [ 45.79 KiB | Przeglądany 11837 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.07.2010 22:51 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 31.07.2010 21:19
Posty: 11
Pochwały: 0
tulipanki mojego Pana ;)


Załączniki:
2e8a437643.jpg
2e8a437643.jpg [ 2.76 KiB | Przeglądany 11816 razy ]
2e8a437643.jpg
2e8a437643.jpg [ 2.76 KiB | Przeglądany 11820 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.08.2010 08:58 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.07.2010 08:37
Posty: 40
Lokalizacja: Racibórz-Schoonhoven
Pochwały: 0
madziakwiatki pisze:
... jednak chyba jestem bardziej przekonana i pewn ie przyzwyczajona do mojego faststone'a :)
Obydwa programy są darmowe i mają podobne możliwości :)
Przydałyby się też porady odrobinę bardziej zaawansowane jednak nadal pisane językiem prostym :)
pozdrawiam serdecznie


Ja wole swojego PS, no ale miało to być na darmowych i nieskomplikowanych programach ;).
Co konkretnie jeszcze byłoby potrzebne? Jeżeli kogoś jeszcze temat zainteresował to coś mogę dopisać. Za dużo nie ma co się rozpisywać, w końcu to nie forum foto a i temat "rzeka" ;).



lmlink pisze:
chyba dobrze wyszło?


Nie mi to oceniać ;). Ja tylko napisałem podstawy aby można było przedstawić swoje kwiaty w "lepszym świetle" w dziale galerię i nie tylko.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.08.2010 16:09 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.08.2010 15:37
Posty: 2
Pochwały: 0
Czy jest możliwość zrobić na zdjęciu gwiazdkę (taką jak na pierścionku z brylantem), żeby podkreślić, że coś się ładnie błyszczy?

Pozdrawiam
Magda


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.01.2011 20:25 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.06.2010 16:48
Posty: 1753
Lokalizacja: Gliwice
Pochwały: 6
Program ściągnęłam.STOP.
Jest super. STOP.
Dziękuję.STOP.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.01.2011 00:00 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 24.01.2011 08:06
Posty: 1
Lokalizacja: Kielce
Pochwały: 0
Niektórzy, z was drodzy użytkownicy wiedzą, że NIE wolno używać programów bez licencji np Photoshop. :)
Jeśli jednak trafi wam się trial i umiecie go obsłużyć, albo znacie grafika, który to potrafi i ma program polecam funkcję takie jak podciągnie poziomów na zdjęciu(levels) oraz ekspozycji(coś typu: exposure) Takie dwa małe zabiegi działają cuda.

Czasem przy tworzeniu stron www(np. w moim przypadku) wymienione powyższe działania są bezpłatne.


Załączniki:
Komentarz: przed obróbką.
pr.jpg [55.16 KiB]
Pobrany 1144 razy
Komentarz: kadrowanie z obróbką poziomów i ekspozycji, z dodaną mgła i ramką, wyostrzenie pośrodku.
z001.jpg [55.83 KiB]
Pobrany 1139 razy
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.10.2011 19:50 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 30.05.2011 17:24
Posty: 80
Lokalizacja: Dolnośląskie
Pochwały: 0
Witam udało się w końcu ściągnęłam ten program.Dziękuję i pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl