Dzisiaj jest 24.04.2024 11:37

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11.03.2015 17:56 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.07.2011 18:38
Posty: 5022
Lokalizacja: Podkarpacie
Pochwały: 20
Potwierdzam , w doniczce powinna znajdować się tylko jedna rozetka fiołkowa , wtedy ładniej kwitną . Doniczka nie powinna być zbyt duża.

_________________
Pozdrawiam

Mój zielony raj
Mój raj na ziemi cz.1
Mój raj na ziemi cz.2

Na zawsze w naszej pamięci. Agnieszko, spoczywaj w spokoju [*][*][*]


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.03.2015 18:46 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 14.02.2015 16:36
Posty: 5
Pochwały: 0
Ilość rozetek niekoniecznie wpływa na kwitnienie. Mam fiołka, który jako jedyny nie został podzielony na osobne sadzonki po ukorzenieniu z listka, i tak sobie został od zeszłej jesieni z trzema rozetkami, trochę przez zapomnienie :)
Jak wariat zakwitł jako pierwszy jeszcze w lutym, na północnym oknie. Gdy zauważyłam pąki, oberwałam sporo liści dolnych na każdej z rozetek, by rozetki miały luźniej i kwiaty mogły się przecisnąć. Kwiaty są spore - nawet 5 cm srednicy. To chyba potwierdza, że im ciaśniej fiołkowi, tym bardziej kwitnie ;) Doniczka optymalnie powinna stanowić 1/3 poprawnej, regularnej rozety fiołka. Uważam, że Twoje mają wciąż za duże doniczki w stosunku do wielkości fiołków. Ciekawe w ogóle jak kwitną Twoje fiołaski :) Zauważyłam też - chyba - zwiędnięte stare łodygi kwiatowe - koniecznie trzeba je usuwać!

Myślę, że masz dwie możliwości - zadbać o ładny rozwój rozet Twoich fiołków lub przyspieszyć kwitnienie za pomocą odpowiedniego nawozu. Nawóz z przewagą azotu (np. NPK 30-10-10, gdzie N to azot, P - fosfor, K-potas) sprawi, że roślina 'pójdzie' w zielone części - listki będą rosły szybciej i będą miały dłuższe łodyżki, rozetka stanie się bardziej rozłożysta, zamiast ściśnięta w środku. Natomiast nawóz z przewagą fosforu (np NPK 10-30-20) przyspieszy zawiązywanie pąków. Możesz stosować je w okresach przemiennych, np ten na kwiaty po tym, gdy zauważysz satysfakcjonujące przyrosty liściowe. Trzeba tylko uważać, by nie przenawozić, dawki nawet mniejsze niż zalecane.
Ale się rozpisałam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.03.2015 19:36 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 11.12.2014 11:32
Posty: 131
Pochwały: 0
Ja też co jakiś czas obrywam dolne liście z rozetek, jest tego sporo, a fiołki ładniej kwitną.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.05.2015 08:19 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 11.12.2014 11:32
Posty: 131
Pochwały: 0
Mój fiołek pięknie kwitnie, ale na brzegach kwiaty dostają półprzezroczyste plamy. Na słońcu nie stoją. Może za dużo wody, lub przenawożony ?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.05.2015 09:41 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.11.2012 08:12
Posty: 33364
Lokalizacja: Dolnośląskie okolice Zgorzelca
Pochwały: 51
Ja miałam piękne fiołki ale przez zime skarłowaciały i dostały plam,,,Zaczęły żyć, mają zdrowe zielone liście a nie blade jak przedtem a to wszystko za sprawą że zaczęłam je pryskać na przędziorka preparatem, ponoć roztocza powodują karłowacenie rozety i plamy na liściach.Warto spróbować. :bye:

_________________
:papa2:Ogród Kasi część X filmiki Ogród na żywo
Moja nadwyżka zobacz 2017
Kasi parapety cz VI
Moja Gunnera


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.05.2015 09:49 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 11.12.2014 11:32
Posty: 131
Pochwały: 0
Kasiu, z liśćmi wszystko ok, są jak ta lala, tylko kwiaty na brzegach płatków dostają takie jakieś zanikowe plamy......


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.05.2015 12:05 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2009 11:48
Posty: 596
Pochwały: 4
Tulsi, za dużo wody prawdopodobnie.

_________________
pozdrawiam,

mag


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.05.2015 14:50 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 11.12.2014 11:32
Posty: 131
Pochwały: 0
Dzięki, tak podejrzewałam :(


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 20.09.2015 19:39 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 08.07.2010 13:54
Posty: 33
Pochwały: 0
Niestety od marcowego przesadzania, moje fiołki nie zakwitły ani razu. Nie mam już pomysłu co dalej zrobić :sorry:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 21.09.2015 14:32 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1581
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
@dooro
Przygotuj mieszankę ziemi uniwersalnej, ziemi do paproci i perlitu w stosunku 3:2:2. Wyjmij fiołka z doniczki, dokładnie oberwij wszystkie liście - zostawiając tylko stożek wzrostu (ok.6 liści). Obetnij tyle korzeni, ile ma "szyja" powstała po oberwaniu liści i posadź do doniczki nie większej jak Ø 6 cm. Kiedy rozetka się rozrośnie, można wtedy zasilić nawozem do kwitnących. Być może fiołek potrzebuje odmłodzenia, dlatego nie kwitnie. Można też odmłodzić go, poprzez ścięcie korony i ukorzenienie. Tego jednak nie praktykowałam, więc nie wiem jaki byłby efekt.

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl