Dzisiaj jest 16.04.2024 05:22

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 287 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Cytryna
Post: 23.04.2010 18:25 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 10.04.2010 16:24
Posty: 45
Pochwały: 0
Zasadziłem sobie cytrynę z pestek. Kiedy zaczną wychodzić z gleby młode roślinki? Jak często podlewać itp.? Prosze was o informacje :)

_________________
Miłosnik roślin


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: cytryna
Post: 25.04.2010 15:38 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Kiedyś też próbowałam hodować cytrusy z pestki. Kiełkowały różnie - od 2 tygodni (w piasku) do... kilku miesięcy w donicy z oleandrem. Temperatura ok. 25 stopni, ziemia wilgotna, ale nie mokra. Z literatury wiem, że takie roślinki kwitną dopiero po kilkunastu latach. Moje wyrosły na ładne drzewka, ale nie zakwitły. Potem oddałam je w lepsze warunki. Jeżeli masz możliwość pozyskania sadzonki, można dość łatwo ukorzenić gałązkę cytryny skierniewickiej. Kwitnie w tym samym roku. 2 -3 letnia zawiązuje owoce.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cytryna
Post: 14.05.2010 07:35 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 18.04.2010 06:51
Posty: 50
Lokalizacja: mazowieckie
Pochwały: 0
Cytrusy - stanowisko
lubia cieplo i slonecznie - im wiecej tym zdecydowanie lepiej. lubia od samego rana do wieczora lapac slonce. w okresie kwiecien - wrzesien jest go najwiecej, wiec rosna bardzo szybko. liscie po takiej kapieli slonecznej moga troche oklapnac - ale przez noc drzewko szybko dochodzi do siebie.

Gleba
Cytrusy w naturze rosna w roznych radzajach gleb. przystosowaly sie swietnie do piaszczystego podloza jak i gleby zasolonej, a takze ziem gliniastych i ilowych.
w uprawie doniczkowej badz pojemnikowej, podloze mozemy dobierac poprzez mieszanie poszczegolnych skladnikow.

rodzaje gleby

Gleby ciezkie, gliniaste - sa zasobne w skladniki pokarmowe i maja duza pojemnosc wodna, malo przewiewne, masywne i nieprzepuszczalne. wymagaja rozluznienia do hodowli cytrusow - dzdzownica nam pomoze :).

Gleby sredniociezkie - maja dovbra zdolnosc magazynowania wody, umiarkowana przepuszczalnosc, srednia przewiewnosc, a takze dovbre parametry techniczne. takie gleby dobrze spelniaja swoja role jako podloze dla cytrusow.

Gleby lekkie - piaszczyste, cechuja sie duza przewiewnoscia i przepyszczalnoscia, ale za to mala pojemnoscia wodna. szybko przesychaja, a skladniki pokarmowe sa szybko wymywane. wlasciwosci mozna poprawic , dodajac materii organicznej. nie spelniaja swojego zadania jako podloze dla cytrusow.

Gatunki cytrusow hodowanych w naszych domach sa tak dobierane, aby dobrze sie czuly w podlozu srednim.
Idealny sklad dla cytrusow to:
ziemia ciezka gliniasta - 1 czesc
ziemia organiczna kompostowa - 2 czesci
ziemia torfowa pH 5,5 - 6,5 - 2 czesci.
do takiej mieszanki mozemy dodac troche grubego piasku. na doniczke o srednicy 18cm wystarczy garsc, nie zaszkodzi tez dodatek perlitu, ktory znakomicie poprawia strukture gleby i ma nieoceniony wplyw na korzenie, zwlaszcza u mlodych sadzonek.

Musimy utrzymac kwasowosc podloza od 5,5 do 6,5 pH - wiec podlewamy tylko i wylacznie miekka woda przegotowana 3 minuty - odstala, badz deszczowka.
kranowka bogata w wapn zmienia pH gleby na zasadowe - a to wplywa na zmiane skladnikow pokarmowych w nieprzyswajalne dla cytrusow i wywola problemy w rozwoju rosliny.

Nawozenie.
Cytrusy lubia byc nawozone w okresie ich najwiekszego wzrostu marzec - pazdziernik.
w ulotce w ktorej wyczytalam polecany jest Agrecol, i dedykowane nawozy dla cytrusow. ja stosuje zielony dom nawoz dla roslin kwitnacych piekne kwiaty 1/2 nakretki na 2L wody i nawoze raz na tydzien.
z nadmiernej milosci na poczatku hodowli mozna przedobrzyc z nawozeniem i roslina zostanie porazona i zacznie nam chorowac, albo nawet uschnac.
W okresie spoczynku cytrusow nie trzeba podkarmiac, badz w bardzo malej ilosci raz na miesiac.

Przesadzanie
po zakupieniu po uplywie 2 tygoni - okres przyzwyczajenia roslinki do naszych warunkow panujacych w domu.
wczesna wiosna to odpowiednia pora. nowa doniczka powinna byc 2 razy wieksza od starej. wsadzamy stara doniczke w nowa i w wolne miejsce wsypujemy ziemie, wyjmujemy stara doniczke, zostaje nam wolne miejsce na korzenie roslinki. delikatnie wyjmujemy cytrusik ze starej doniczki i wkladamy do nowej, uzupelniamy ziemie.obficie podlewajac. po przesadzeniu roslinka powinna przez 24h postac w cieniu.

Podlewanie
Cytrusy lubia wilgotne podloze. w okresie letnim roslinke mozna podlewac codziennie, w dniach upalnych 2 razy dziennie. w pozostalych porach roku co 2 - 3 dni. uwielbiaja zraszanie do godziny 18:00, pozniejsze zraszanie moze spowodowac rozwoj chorob grzybicznych przez wilgoc ktora zostala na noc na lisciach.
im dluzej roslinka jest z nami tym lepiej ja poznajemy i wiemy kiedy i ile podlewac, aby bylo jej dobrze. nigdy nie skraplamy roslinki na pelnym sloncu, krople wody dzialaja jak soczewka skupiajaca promienie sloneczne i wtedy wypala liscie rosliny.

Wegetacja
listopad - styczen zapadaja w sen zimowy - kochane miski paskudy. zalecane chlodniejsze miejsce 12 - 15 'C rzadziej ja podlewamy i nie nawozimy. nie dokonujemy na niej zadnych zabiegow przycinania, odrywania. jak spi to spi i juz niech sobie spokojnie sni.

Przycinanie
najlepsza pora to wczesna wiosna. odcinamy najdluzsze odrosty - szczegolnie te mlode, pozbawione listkow, ktore pojawily sie w okresie zimy.
przyciecie dolnych partii rosliny, spowoduje przekierowanie sli na rozrost korony. przycinamy raz na rok.

Ogolnie
usuwamy uszkodzone liscie i galazki
cytryna uwielbia siwety spokoj nie krecimy nia, nie przestawiamy co chwila, jak najmniej dotykamy - krecac nia co chwila, roslina traci kilkanascie dni na ponowne przyzwyczajenie sie do nowego miejsca, wtedy nie rosnie, a swoja uwage skupia na nowym miejscu.
jezeli miejsce spoczynku cytryny jest cieplejsze niz 10 - 15'C musimy wtedy zraszac czesto cytryne.

Co zaburza nam spokojny sen?
jezeli cytrus wyszedl juz z okresu spania, i przed sprzedaza byl trzymany w chlodniejszych warunkach, to po wniesieniu do domu roslina dostaje szoku i cytryna gubi liscie. wtedy mozmy smialo ustawic sie z opryskiwaczem i zraszac ja bardzo czesto do momentu aklimatyzacji. mozna ja jeszcze przykryc foliowym workiem, co zwiekszy wilgotnosc w jej otoczeniu.
zolkniejace liscie i ich odpadanie spowodowane jest nie odpowiednim pH gleby od 7. nawozenie nic nie pomaga, nalezy przygotowac nowe podloze.
cytryna jest delikatna, ale kiedy zachowa sie bhp czyli nie latamy wokol niej non stop kolor to bedzie pieknie, a kiedy nie mam co zrobic ze swoimi palcami, zawsze mozemy poprawic swoja fryzure :)
kwiaty sa przesliczne, pieknie pachna wywachalam u swojej domieszke wanilii, ilosc kwiatow z 5 zminimalizowalam do 1 i mam teraz malenki, zielony owoc cytryny.


pozdrawiam cieplo
zamgla

edit:
Jezeli chodzi o cytryne z pestki:
minal miesiac i nic
kwitnie ponoc po bardzo dlugim okresie czasu od 5 roku zycia w zwyz.
spojrz na replin-kwiaty tam nabylam swoja.
zdrowa, 3 letnia, paskuda

mod: flora
Edytuj posty. Regulamin:
11. Jeżeli czas od ostatniego postu nie przekracza 24h, należy używać opcji „edytuj”.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cytryna
Post: 14.05.2010 14:34 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.05.2010 13:31
Posty: 30
Pochwały: 0
Najlepiej jest sobie kupić cytrynkę skierniewicką, kwitnie dużo szybciej (co jest dużą zaletą bo kwiaty pachną naprawdę cudownie! :-)) i łatwiej zawiązuje owoce. Podlewać można też wodą z kwasem cytrynowym(w odpowiednich proporcjach) zamiast wodą przegotowaną, która de facto jest pozbawiona wielu składników mineralnych potrzebnych roślinom - trzeba tylko pamiętać o tym by zawsze sprawdzić wcześniej pH takiej wody, zbyt niskie jest bardzo niebezpieczne.

Ja planuję sprawić sobie niedługo taką roślinkę. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cytryna
Post: 14.05.2010 15:03 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 25.12.2009 11:42
Posty: 67
Lokalizacja: Małopolska
Pochwały: 0
Wyhodowałem kiedyś cytrynę z pestki.wykiełkowała po 3 tyg. Ale niestety zachorowała i ją wyrzuciłem .Nie opłaca się hodować cytryn z pestek .lepiej zakupić szczepioną sadzonkę i szybciej zakwitnie niż z pestki.

_________________
Pozdrawiam dominik12


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.06.2010 10:02 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 24.06.2010 09:00
Posty: 23
Pochwały: 0
Witam wyhodowałam już naprawdę wiele cytrusów, pomarańcze, mandarynki, pamelony, cytryny i pomimo iż mają już po kilka lat nadal nie kwitną co robić?


mod: flora
Tematy połączyłam aby się nie powielały. Proszę korzystać z opcji szukaj w prawym górnym rogu.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cytryna
Post: 24.06.2010 16:30 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Margolcia, pozostaje tylko cierpliwie czekać :) Cytrusy z nasionek kwitną po kilku (kilkunastu) latach. Dla niecierpliwych jedyną metodą jest kupno lub rozmnożenie wegetatywne cytryny skierniewickiej, pomarańczy, kumkwatu...

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cytryna
Post: 02.07.2010 17:38 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 24.06.2010 09:00
Posty: 23
Pochwały: 0
niestety mieszkam w takim zakątku gdzie kupno takiej cytrynki czy mandarynki graniczy z cudem, jak komuś się już uda to nie ma mowy o szczepce :( ale dziękuję za słowa otuchy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cytryna
Post: 03.07.2010 09:52 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Można też kupić na Allegro. Są tam sprawdzone oferty. Ja kupiłam cytrynę i granat i wszystko doszło w porządku.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cytryna
Post: 03.07.2010 16:27 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.02.2009 09:03
Posty: 180
Lokalizacja: Gliwice
Pochwały: 0
Ja kilka miesięcy temu kupiłem w Castoramie taką cytrynkę skierniewicką za ok.15 zł, nawet ma Owoc;)
Załącznik:
DSC03086.JPG [234.1 KiB]
Pobrany 746 razy

Załącznik:
DSC03087.JPG [94.95 KiB]
Pobrany 736 razy


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 287 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl