Dzisiaj jest 19.04.2024 09:39

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 14.01.2013 17:24 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.11.2011 17:17
Posty: 1715
Lokalizacja: Włocławek
Pochwały: 5
Bardzo piękny trawnik ,utrzymany w należytym porządku.
Jeszcze wrócę do trawnika swojego, ja wczesną wiosną robię wertykulację i tym samym usuwam również zeschłą trawę żeby nie następowało sfilcowanie trawnika, a latem robię areację.

_________________
Kolorowe rozmaitości od wiosny do wiosny cz. pierwsza.
Kolorowe rozmaitości od wiosny do wiosny.Część druga.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.01.2013 18:43 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Karolu, jakiego sprzętu używasz?

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 21.05.2013 20:41 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.05.2013 20:35
Posty: 2
Pochwały: 0
Ja w tym roku zaopatrzyłam się w swój pierwszy profesjonalny aerator.
Wybrałam gardenę z tego sklepu (link). No i cóż mogę powiedzieć, zrobiłam swoje, a teraz czekam na efekty :D

Proszę zapoznać się z Regulaminem :)

regulamin-forum-t10233.html

Z pozdrowieniami
Ekipa Moderująca


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.08.2013 21:24 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 06.08.2013 17:01
Posty: 6
Pochwały: 0
Dla ładnego trawnika ważna jest sumienna regularna pielęgnacja - są to czynności stosunkowo łatwe (nie trzeba doktoratu z ogrodnictwa;-p), ale wymagające wysiłku i powtarzalności.

Osobiście dbam by trawka miała wodę - pomaga mi automatyczny system nawadniania, aczkolwiek solidnie podlewałem tylko w pierwszym sezonie, każdy następny sezon to ograniczanie dawki wody, co zmusza trawkę do budowania głębokich korzeni i po kilku latach żadne słońce jej niestraszne. Jest to dość istotne dla osób, które podlewają wodą miejską i chcą ograniczyć koszty wody. Choć dziś w dobie większej świadomości ekologicznej każda oszczędność wody (tej ze studni też;-D) jest pożądana.

Druga sprawa to koszenie - czekanie aż trawa urośnie na 15-20 cm, wjechanie w nią kosiarą aż się silnik dusi i ścięcie źdźbeł do samej ziemi bardzo osłabia trawę, bo wkłada mnóstwo energii w odbudowę zielonej części zamiast korzenia. Ponadto równa darń zamienia się w zbiorowisko kęp. Pewnie zauważyliście jak służby miejskie "dbają" o zieleń - raz na dwa, trzy tygodnie (a czasem jeszcze rzadziej) kosą spalinową ucinają długą trawę przy samej ziemi, jeszcze dodatkowo słońce przypali resztki źdźbła i dzięki temu mają spokój z ponownym koszeniem na kilka tygodni, bo tak brutalnie potraktowana trawa "ledwo dycha" i minie dużo czasu zanim się odbuduje.
Najlepiej kosić co kilka dni, ja np. staram się 5-6 razy w miesiącu. Przy tak częstym koszeniu bardzo mała część zostaje ścięta, co nie szokuje rośliny i pozwala jej na dogodny wzrost i ładne, gęste krzewienie (a ja mam mało pokosu;-p).

Aeracja - być może włożę kij w mrowisko, ale wg mnie to zabieg dobry i potrzebny, ale nie niezbędny. Na glebach ciężkich ok, bardzo się przydaje, natomiast na lżejszych wystarczy "pseudoaeracja". Wszystkie aeratory za kilkaset złotych w sklepach ogrodniczych czy marketach to tak naprawdę mechaniczne/elektryczne/spalinowe grabie (wystarczy spojrzeć na wał). Używanie takiego sprzętu zaoszczędzi Wam mnóstwo czasu i sił jeśli chodzi o wiosenne grabienie - dla mnie świetna sprawa, sam mam, ale z prawdziwą aeracją ma niewiele wspólnego - taka maszyna mniej lub bardziej drapie (zależnie od ustawionej wysokości wału) a nie nakłuwa.
Oczywiście - bym nie został oskarżony o herezje - aeracja z prawdziwego zdarzenia (głębokie nakłuwanie i piaskowanie) jest pożądanym zabiegiem dla każdego "starego" trawnika, ale raczej co kilka sezonów (im cięższa gleba tym częściej), a nie kilka razy w sezonie. Wiadomo, jak ktoś ma mnóstwo czasu i chęci to można aerować co dwa tygodnie :dance:, ale wg mnie są ważniejsze zabiegi w ogrodzie, na które można ten czas przeznaczyć.

W ostatnich latach bardzo popularny zrobił się też zabieg wertykulacji, w niektórych sklepach ze sprzętem ogrodniczym polecają takie zabiegi każdemu (by sprzedać maszynę :thumbsup: ). Sęk w tym, że wertykulacja jest brutalnym zabiegiem i może wyrządzić młodemu trawnikowi więcej szkody niż pożytku.

Nawożenie - w przypadku dobrego przygotowania podłoża również nie jest to dla trawnika sprawa życia i śmierci. Osobiście używam po zimie i w maju, czerwcu oraz lipcu, dzięki temu trawa rośnie jak szalona i jest jaskrawo zielona. Jeśli jednak mam mniej czasu i nie sypnę, trawka straci trochę jaskrawości i odrobinę wolniej rośnie, ale nadal jest gęsta i zielona.

Wybaczcie rozpisanie, mam nadzieję, że z tego bełkotu choć jedno zdanie się komuś przyda :whistling:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.12.2013 16:20 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 02.12.2013 16:06
Posty: 2
Pochwały: 0
Jestem właśnie na etapie planowania zakupu wertykulatora. Czym się kierować przy wyborze? Ten będzie ok ...

Link został usunięty. Proszę zapoznać się z Regulaminem :)

regulamin-forum-t10233.html

Z pozdrowieniami
Ekipa Moderująca


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.12.2013 17:54 

Pochwały: 0
basia1227 pisze:
Jestem właśnie na etapie planowania zakupu wertykulatora. Czym się kierować przy wyborze? Ten będzie ok:


Tak się zastanawiam ile jeszcze tego spamu tu wstawisz :majesty:


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.12.2013 16:25 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.11.2011 17:17
Posty: 1715
Lokalizacja: Włocławek
Pochwały: 5
To zależy jak duży jest trawnik, a najlepiej kupić wertykulator z aeratorem w jednym zestawie.

_________________
Kolorowe rozmaitości od wiosny do wiosny cz. pierwsza.
Kolorowe rozmaitości od wiosny do wiosny.Część druga.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.04.2014 09:47 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 11.04.2014 09:29
Posty: 1
Pochwały: 0
Takie buty to ciekawy pomysł, ale bardziej skuteczny będzie wertykulator/areator VT32Z u nas dostępny za 375 zł.
Ma mocny silnik - 1400W, jego szerokość robocza to 320 mm ma 5 ustawień głębokości, wyłącznik bezpieczeństwa z zawieszkę na kabel. W zestawie walec wertykulacyjny, walec aeracyjny i kosz.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.04.2014 10:23 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.11.2011 17:17
Posty: 1715
Lokalizacja: Włocławek
Pochwały: 5
To wcale nie jest tani bo ja w OBI kupiłem areator z wertykulatorem za 250 złotych i parametry te same.

_________________
Kolorowe rozmaitości od wiosny do wiosny cz. pierwsza.
Kolorowe rozmaitości od wiosny do wiosny.Część druga.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.05.2014 12:26 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 16.04.2012 11:06
Posty: 8
Pochwały: 0
Przy większych trawnikach warto postawić na coś solidniejszego, coś co podziała kilka lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl