Dzisiaj jest 29.03.2024 13:33

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 18.12.2012 15:38 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.05.2012 20:07
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 0
Witajcie,

czy znacie skuteczny sposób, by uratować moje fiołki przed ziemiórkami? Te wstrętne komaropodobne paskudniki zaatakowały 2-3 miesiące temu i od tamtej pory nie odpuszczają. Czuję, że przegrałam tę wojnę. Walczyłam czosnkiem i miseczką z wodą z płynem do naczyń, co dało niezłe efekty, ale wciąż za słabe, podsuszyłam ziemię, przegrzebałam ją, zabijając wszelkie żyjątka, po czym na doniczkę założyłam na kilka dni foliówkę, szczelnie blokując dostęp do ziemi ziemiórkom, które uciekły.
Robale, którym udało się zostać w ziemi troszkę się przydusiły i łatwiej można było wybić resztę, ale kiedy wietrzyłam kwiaty, by nie padły razem z robalami, to robale oddychały głęboko i powracały do dzieła składania wstrętnych jaj... Wyłażąc zadowolone z ziemi. :roll:
Nie wiem, co jeszcze mogę zrobić, walczę z nimi już dość długo, a końca nie widać, bawią się w najlepsze!

Czy komuś udało się ich pozbyć? :(
Herbata z ziemiórkami nie smakuje tak dobrze ;) A te pchają się głupio do wszelkiej ciepłej filiżanki, nie bacząc, że zaraz zginą jako moja przyprawa - fuj!


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.12.2012 17:12 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
W ubiegłym roku walczyłam z nimi całą zimę i niestety Nomolt się nie sprawdził. Pomaga na krótko i po jakimś czasie ziemórki znowu wracają. Zastosowałam Actelic (okropnie śmierdzi), ale jest skuteczny, no i nie szkodzi roślinom, sadzonkom ani listkom.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.12.2012 17:19 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.05.2012 20:07
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 0
Po wszechobecnym czosnkowym zapachu wolałabym nie męczyć więcej domowników smrodkami... Czy da się to zrobić bezzapachowo? ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.12.2012 20:33 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.09.2012 17:15
Posty: 1186
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 4
Witam, ja właśnie kończę walkę z nimi, najpierw próbowałam różnych metod, ale w końcu podziałała tylko jedna. Przesadzenie wszystkich kwiatów (gdzie widać jajeczka, bądź larwy) do nowej ziemi, najlepiej wyprażyć ziemię w piekarniku. Po tym zabiegu proponuję wypsikać poszczególne pomieszczenia środkiem na muchy itp. robactwa. Miałam u siebie siostrzeńców nawet gdy psikałam, tylko że wtedy jeden pokój był dla nich wtedy nieczynny, a po porządnym wywietrzeniu mogli już się w nim bawić. Teraz w mieszkaniu widziałam łącznie trzy muszki, larw już nie mam nigdzie, bo ziemia w kwiatach jest co najwyżej delikatnie wilgotna, tak więc nie mają gdzie się lęgnąć. Tak więc chyba to najlepsza metoda. Wkładałam czosnek do doniczek, ale muszki sobie po nim chodziły, więc chyba to nie najlepszy sposób.

_________________
Pozdrawiam :)
Kinga


Roślinki Kiki :)
Południowy balkon Kiki - mój jedyny ogród
Roślinki doniczkowe chętnie sprzedam - brakuje mi miejsca :D


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.12.2012 20:39 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Najłatwiej jest zwalczać dorosłe owady za pomocą żółtych tabliczek lepnych.
Skuteczne są też rośliny owadożerne.
Ze środków chemicznych pomocne będą: Cascade 050 EC (1ml na litr wody) lub Nomolt 150 SC (0,5ml na litr wody). Ten w moim przypadku nie pomógł, ale może u ciebie się sprawdzi i wiem że on jest bezzapachowy. Co do tego pierwszego to niestety nie wiem.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.12.2012 20:42 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.05.2012 20:07
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 0
Taaaak, czosnek sprawiał wrażenie skutecznego... przez 5 minut ;)

Wiesz Kiki, mi też wydawało się, że kończę z nimi walkę, co triumfalnie oznajmiłam domownikom, po czym musiałam ze wstydem przyznać, że to muszki wygrały i zrobiły mnie w konia - po chwili spokoju w doniczkach znowu zawrzało.

Nie jestem pewna, czy Twoja metoda zadziała, a to z tego względu, że po przesadzeniu kwiatów muszki znowu zagoszczą w świeżej ziemi... Kilkudniowa kwarantanna u mnie nie pomogła, łącznie z zabijaniem robali...

Te małe szkodniki są wyjątkowo upierdliwe i wytrzymałe... :evil: ;)

Edit
Iskra, jak już wyżej pisałam, zrobiłam im basen z wodą z płynem w tym samym momencie odstraszając je z doniczek czosnkiem. Efekt był taki, że przez chwilkę czosnek im brzydko pachniał, więc wskoczyły do basenu (pojemniczka z wodą i Fairy), wydawałoby się, że uwielbiają ten płyn, gdyby nie fakt, że już nie żyły ;) W baseniku było ich kilkadziesiąt dziennie, nawet do ok. stu muszek... Po chwili, po kilku minutach, czosnek wywietrzał i robale wróciły składać jaja w ziemi chodząc po czosnku... Czosnek zmieniałam więc kilka razy dziennie. Zabijałam muszki (o ja niedobra!) nawet co kwadrans, bo było tłoczno w doniczkach... Tak więc, tą metodę możemy schować do bajek ;)

Mam jeszcze nadzieję znaleźć domowy sposób, jeśli nie, to zmuszona będę działać chemią...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.12.2012 20:59 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.09.2012 17:15
Posty: 1186
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 4
Mój pomysł działał już wcześniej, ale wyjechałam i kwiaty znowu zostały przelane, więc problem wrócił. Teraz jednak uważam, że mogę już oficjalnie powiedzieć, że te trzy muszki to niedobitki. Najważniejsze jest, żeby nie podlewać zbyt często kwiatów, żeby ziemia zdążyła przeschnąć. Przy przesadzaniu też trzeba pilnować, żeby przy roślinie nie było żadnych larw, bo wtedy problem może wrócić od nowa. Jednak jak nie będzie latających muszek, to nie będzie nowych jajeczek.

_________________
Pozdrawiam :)
Kinga


Roślinki Kiki :)
Południowy balkon Kiki - mój jedyny ogród
Roślinki doniczkowe chętnie sprzedam - brakuje mi miejsca :D


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.12.2012 21:11 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Poszperałam na forach i znalazłam domowy sposób ponoć pomógł ale ja nie wiem bo nie próbowałam, możesz wypróbować. Na ziemiórki najlepszy jest rumianek i tablice lepne. Na dorosłe tablice, a na larwy w ziemi rumianek. Trzeba zaparzyć bardzo silny napar rumianku - tak z 8 torebek na 1/2 litra wrzątku i jak wystygnie podlać rośliny, zabieg powtórzyć 2,3 razy w odstępach 10-14 dni. Od tamtej pory co jakiś czas podlewać rumiankiem rośliny, który ma również aseptyczne działanie.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.12.2012 22:08 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.05.2012 20:07
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 0
O! Jest to jakiś pomysł, spróbuję z tym rumiankiem... byle mi fiołków nie wybił razem z tymi skrzydlatymi paskudami... Dzięki! :)

Btw, gratuluję umiejętności szukania, bo ja po kilku dniach wertowania sieci nie znalazłam nic podobnego :) Czyli - kto pyta, nie błądzi!


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.12.2012 19:55 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Ariene daj znać jak już zastosujesz tę kurację czy pomogło i oczywiście jaka będzie kondycja Twoich kwiatuszków. :)

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl