Dzisiaj jest 20.04.2024 13:14

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21.10.2014 09:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2013 12:48
Posty: 3660
Lokalizacja: Lublin/Szczecin
Pochwały: 31
To co nazywasz mszycami, to mogą być ziemiórki (jeśli są czarne) - bardzo częsty szkodnik doniczkowych kwiatków. Dokupić trzecią fitonię możesz jak najbardziej, bo nawet jeżeli tą udałoby ci się odratować, to sporo potrwa zanim będzie wyglądać ładnie, a i jest duże prawdopodobieństwo, że jej nie uratujesz - ale nie obwiniaj się o to i nie zniechęcaj, każdemu zdarzyło się mimo najlepszych chęci stracić niejedną roślinkę, a fitonie w dodatku są kapryśne. Życzę jednak, by się udało, zawsze trzeba próbować. :kisshug:

_________________
Pozdrawiam, Karolina

Działka pod Gramofonem: rok pierwszy, rok drugi
Działka pod Magnetofonem (aktualny wątek)
Siewki roślin flory Polski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 21.10.2014 22:20 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 20.01.2014 21:16
Posty: 167
Pochwały: 0
Nie są czarne, tylko jasne takie, i zawsze w pojedynkę, zabijam je na bieżąco. Zielonkawe, czyli chyba mszyca....
Dzięki za dobre słowo;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.10.2014 07:27 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 20.01.2014 21:16
Posty: 167
Pochwały: 0
Hej. Fitonia pokryła się takim białym śnieżkiem, odkryłam też na niej malutkie żółte jajeczka- miała pasożyta, ale ciężkiego do wykrycia, naprawdę. Nie wiem co sie stalo, korzeń był lekko nadgnity. Wyrzuciłam, teraz to już nie do odratowania. Ale za to teraz różowa ma problem. Tam są chyba dwie sadzonki w jednej doniczce i jedna z nich "mdleje"/ Jedna stoi sztywno i ładnie, długo się pochyla. Zawczasu wsadziłam w folię, niech woda odparuje, bo mokro tym fitoniom i mokro...Już niepodlewam, bo przeleję w końcu. Ale wszystkie po równo były traktowane. Zielona stoi zdrowa, a ma tyle samo wody. Nie jest zaatakowana żadnych robalem, tak jak poprzednia wyrzucona. Zaraz będę czytać o fitoniach, bo coś jest nie tak. Stanowisko dobre. Nie rozumiem nic.
:flower5:
A tak czytam i myślę...gleba torfowa, piaszczysta....to może powinnam dodać gleby sukulentowej (tj. do sukulentów?). Ja mam w uniwersalnej, która zresztą mi się skończyła;-/ mam nadzieję, ze wciąż dostanę w casto. Może wymieszać te dwa rodzaje?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.10.2014 22:03 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 20.01.2014 21:16
Posty: 167
Pochwały: 0
Druga fitonia też ma problem...a mianowicie, mszyca. Jezu....wszystkie mi padną niedługo. Jaki środek polecacie? I tak, jak sądzę, kupię jaki będzie w sklepie. takie drobne zielone pełzające robaczki. i część zgniła. Wcale ich nie podlewam, one nie parują po prostu, psia mać. Co jest???


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 27.10.2014 20:42 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2009 11:48
Posty: 596
Pochwały: 4
Magdaleno:
1. czy masz możliwość zrobienia zdjęcia choćby telefonem komórkowym?
Myślę, że zdjęcie, nawet słabej jakości, ułatwiłoby rozpoznanie
2. postaw te fittonie w oddzielnych pomieszczeniach, o ile to możliwe
3. tu jest link z opisem najczęstszych chorób - to może być jedna z tych czterech: mączlik, wełnowce, przędziorek, mszyce
http://stansat.pl/~mwojcik/kwiaty1.html
4. zapoznaj się z objawami i napisz, do czego -Twoim zdaniem - najbardziej pasuje: np. mączlik - przy poruszeniu rośliną unosi się chmara białych jakby muszek, mszyce - lepkie liście
wełnowce - jakby biała wata na lisciach, przędziorek - biała pajęczynka
5. Może uda mi się polecić jakiś tańszy, domowy sposób na zwalczenie choroby
6. zdejm torebki foliowe z kwiatów - nadmierna wilgoć też powoduje choroby.
:bye:

_________________
pozdrawiam,

mag


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.10.2014 01:11 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 20.01.2014 21:16
Posty: 167
Pochwały: 0
No to bomba...Wg opisu to może być każdy szkodnik...jest wszystko po trochu, ale liście nie są lepkie. Różowa już "mdleje" pomału. Jutro kupuję środek, ale nie wiem jaki, naprawdę. Muszki są, trochę. Pajęczynka była, a raczej wełenka. Robaczki nie są czarne (choć na glebie bym nie zauważyła tak czy owak), ale takie zielone neonki są.
Zdjecie? ;-(( Nie mam kabla, by wgrać na telefon, nie umiem tego zrobić;-/
Wygląda na to, że powinnam kupić uniwersalny środek do roślin doniczkowych. Na wszelkie szkodniki. Ile to wyniesie? Dużo...Ale jeśli lałabym tam chemię na jedne robaczki, np. przeciw mszycom...to inne (o ile są) też padną, czy nie?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.10.2014 19:59 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2009 11:48
Posty: 596
Pochwały: 4
Jeśli liście nie są lepkie, to rośliny nie zaatakowały mszyce.
1.Prawdopodobnie mogą być wełnowce (zbierz wtedy delikatnie patyczkami kosmetycznymi lub zapałkami owiniętymi w watę nasączoną np. wodą w której trzeba rozpuścić trochę szarego mydła np. Biały Jeleń, po przemyciu każdego liścia zmieniaj patyczek).
2. Te zielonkawe pajączki, nie znam nazwy - one nie pasują do opisu żadnej ze znanych mi chorób roślin. Jeśli roślina "mdleje" to (w tym przypadku) ma uszkodzony system korzeniowy. Najlepiej byłoby ją wyrzucić, bo choroba przeniesie się na następne. Wyrwij tę omdlałą roślinę z podłoża, może ta druga ocaleje.
3. Gdyby był mączlik - to muszek wtedy jest cała chmara. Konieczny jest oprysk w areozolu - nie znam taniego środka. Te które znam stosuje się przy uprawach na dużą skalę.
Tu na forum jest sporo porad nt. wełnowców, mączlika i przędziorka (oprysk, który dałby radę przędziorkowi być może zniszczyłby też tego zielonkawego pajączka). Wpisz w wyszukiwarkę i porównaj informacje, czy się pokrywają. Naprawdę nie wiem, co poradzić - wg mnie roślina jest spisana na straty, a najbardziej prawdopodobny jest nr 2. Zwolennicy ratowania chorych roślin za wszelką cenę pewnie się oburzą, ale koszt środków chemicznych z pewnością przekracza wartość fittoni.
Do "przeczytania" po świętach :flower6: .

_________________
pozdrawiam,

mag


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.10.2014 21:27 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 20.01.2014 21:16
Posty: 167
Pochwały: 0
No cześć, dzięki! Kupiłam środek na mszyce i przędziorki! Jedna mi rośnie, ma coraz większe liscie i ledwie kilka robaczków, chociaż ją muszę odratować! Poza tym kupię nowe, na bank, bo czuje, ze to zmierza w złym kierunku, teraz jak spryskałam, to za chwilę będzie problem z przelaniem i taka to logika jest....Jestem przerazona, mam w domu pomór, zaraz założę kolejny temat o tym, że żywe kamienie mi padają i to w sposób nielogiczny;-/ nie wiem co robię źle. Czytam o moich roślinach, nie mogę sobie zarzucic, że nie.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.12.2014 13:54 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 20.01.2014 21:16
Posty: 167
Pochwały: 0
Wszystko na nic, liście żółkną u obu fitonii. Mendy wypędziłam, ale liście żółkną i roślinka słaba sie robi, liscie straciły jędrność. Czytałam opisy chorób i szlag by to, nie wiem co jest. Temperatura jest ok. Ustawienie ok, z dala od okna. Może swiatła mało jednak? Liście żółkna ponoć, gdy za sucho, ale równie dobrze, gdy za mokro. To u mnie ani jednego problemu ani drugiego nie ma. To w końcu co? Ech....chyba zostanę przy samych sukulentach.
Sturczyk bym kupiła, ale pospolity jest...nie to, co fitonia;-/ albo faktycznie przerzucę się na begonię, też egzotyczna, trochę poodbna, ale prostsza w uprawie ponoć.
Nonsens.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.12.2014 10:04 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 20.01.2014 21:16
Posty: 167
Pochwały: 0
Jest tu kto???;-(


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl