Dzisiaj jest 26.04.2024 10:59

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20.03.2015 03:24 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 29.01.2015 04:05
Posty: 43
Pochwały: 0
Storczyk jest trochę weteranem w naszym domu, ale jest silny.
Było już z nim dobrze, puszczał nowe zielone korzenie. Wyjechałam (2-3) miesiące i od powrotu ze storczykiem jest coraz gorzej.

Może wpływ na ogólny stan ma też wiek - ma on ok. 6-7 lat.

Nie ma łodygi, a kwitł tak dawno, że już nie pamiętam jaki ma dokładnie kolor.

Wymieniłam mu podłoże usunęłam zgniłe korzenie. Miał plamy i ubytki na liściach. Teraz po ok. 2 miesiącach jest niestety gorzej.
Pojawiło się więcej jasnych krost, także przy samym środku.
Wygląda jakby to były jakieś szkodniki, ale oglądałam dokładnie, nawet pod lupą i nic nie znalazłam. A te uszkodzenia jakby się rozprzestrzeniały. Jakby coś go zjadało.
W jednym miejscu widać jakby tam coś szło od końca liścia ku środkowi.
Do tego trzon przy podłożu też ma jakby jakieś skazy.

Możliwe, że takie objawy są od złej gospodarki wodnej rośliny?

Co prawa ostatnio trochę było z tym problemu. Po wymianie podłoża zaobserwowałam, że na 2 -3 kawałkach kory pojawiła się jakby mała pleśń, do tego przemknęła chyba jedna larwa zimiórki. (trochę się kręciło tych muszek przy moich roślinach, ale mało, teraz już są wytępione, sporadycznie jakaś się pojawi, ale od razu na nią poluję i zabijam, larw nie widzę w innych kwiatach)

Możliwe, że miał za dużo podłoża i nie miał dobrego przepływu powietrza, choć ma przeźroczystą doniczkę z dziurkami.

Wyjęłam go , niestety korzenie w pewnych miejscach podgniły, troszkę zżółkły. Podcięłam te brzydsze, zarypałam cynamonem. A uprzednio dokładnie umyłam to co było w podłożu. Postał tak dobrych kilka godzin aż przeschł, korzenie zrobiły się srebrzyste. Kupiłam nowe podłoże, może będzie lepsze. Wsypałam podłoża, tak by nie było go za dużo. Nie podlewam na razie przez kilka dni.


Denerwuje mnie już ten storczyk. Najwięcej z roślin poświęcam mu uwagi, ma wszystko co potrzeba: specjalny nawóz, doniczkę, stoi od odpowiedniej strony, podlewany albo wodą przygotowaną odstaną, albo deszczówką.
Czytam dokładnie wszystkie instrukcje.

Najchętniej podcięłabym te liście, ale w przypadku storczyków to chyba nie jest dobry pomysł i podejrzewam, że będzie jeszcze gorzej. Obawiam się, że nowy listek, który chyba ma wyjść powoli, też zrobi się taki, to świństwo przejdzie na niego cokolwiek to jest (wirus, szkodnik).

Przemyłam liście wywarem z czosnku - nie pomogło.
Czytałam gdzieś, że spirytusem z wodą można przemyć - choć nie wiem czy to dobry pomysł. Spirytusem, ale jakim? Do odkażania ran? Chyba nie dziewięćdziesiątką...
Albo woda utleniona....?
Może kupić jakiś preparat.


Załączniki:
IMG_3537.JPG
IMG_3537.JPG [ 305.32 KiB | Przeglądany 1197 razy ]
IMG_3538.JPG
IMG_3538.JPG [ 321.13 KiB | Przeglądany 1197 razy ]
IMG_3542.JPG
IMG_3542.JPG [ 410.86 KiB | Przeglądany 1197 razy ]
IMG_3547.JPG
IMG_3547.JPG [ 358.18 KiB | Przeglądany 1197 razy ]
IMG_3548.JPG
IMG_3548.JPG [ 431.78 KiB | Przeglądany 1197 razy ]
IMG_3549.JPG
IMG_3549.JPG [ 368.76 KiB | Przeglądany 1197 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 21.03.2015 10:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.07.2013 07:16
Posty: 3068
Pochwały: 9
Moze to ci pomoze...powodzenia z roslinka.
http://www.storczyki.pl/?pokaz=uprawa&dzial=6

_________________
Kwiatowe eksperymenty
Kwiatkowe eksperymenty II
Kwiatkowe eksperymenty III
Niezwykłe opowieści

''Jest tylko jeden kraj - ziemia, tylko jedna rasa - ludzkosc i tylko jedna religia - milosc ''
Renata
Nie mam polskich znakow w komputerze


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.03.2015 19:47 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 29.01.2015 04:05
Posty: 43
Pochwały: 0
Dziękuję, przestudiowałam. Żadnych nieproszonych gości nie widzę. Postaram się zapewnić odpowiednie warunki, ograniczać podlewanie, obserwować, by podłoże dobrze wysychało. Pozostaje czekanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.03.2015 20:48 

Pochwały: 0
Moim zdaniem masz zmiany minimalne ,prawdopodobnie wirusowe ,które same ustępują jeżeli zadasz lepsze podlewanie, zraszanie i odżywkę ,a może też przydałaby się wymiana podłoża(?).
Na liściach masz też uszkodzenia mechaniczne (rysy, kropki, dziury(?)).


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.03.2015 21:25 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 29.01.2015 04:05
Posty: 43
Pochwały: 0
No właśnie to wszystko samo się zrobiło. Nie był on mechanicznie uszkadzany. Podłoże wymieniłam . Poczekam. Stoi na parapecie wschodnim. Myślałam, że może to trochę od chłodu jakie bije w zimie od okna - szyby, ale okna są w miarę szczelne.

Ogólnie jak się na niego patrzy całościowo, to wygląda marnie.

W akcie desperacji myślałam nawet by może oddać go na kilka miesięcy do babci w ramach "sanatorium". Babcia ma jakieś storczyki zmutowane chyba. Od lat nie przesadzane, podlewa je codziennie, często prosto z kranu wiślanką. Stoją w wodzie, nie mają osłonek. A storczyki nienaganne. Łodygi mają długie , kwitną prawie cały rok. Korzenie ładne zielone, nawet puszczają boczne korzenie z łodygi. Nie wiem jak to się dzieje. Myślałam by mojego zdechlaka tam podesłać, ale bardzo możliwe, że nie wyszedłby stamtąd żywy.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 27.03.2015 08:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.07.2013 07:16
Posty: 3068
Pochwały: 9
A czy nie moglo byc tak, ze podczas twojego wyjazdu ( nieobecnosc przez 2 miesiace ) ten storczyk komus upadl ? Ktos go potracil niechcacy ?
Roch65 ma racje, te uszkodzenia wygladaja na mechaniczne...
Moze po prostu nastaw sie na cierpliwosc...Daj mu - jednym slowem - czas, zeby doszedl do siebie ??

_________________
Kwiatowe eksperymenty
Kwiatkowe eksperymenty II
Kwiatkowe eksperymenty III
Niezwykłe opowieści

''Jest tylko jeden kraj - ziemia, tylko jedna rasa - ludzkosc i tylko jedna religia - milosc ''
Renata
Nie mam polskich znakow w komputerze


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 27.03.2015 20:43 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 29.01.2015 04:05
Posty: 43
Pochwały: 0
Przed wyjazdem nie był idealny też miał jakieś skazy, ale nie aż tak. Na pewno nie wyrzucę, będzie sobie stał.

Dziś kupiłam spontanicznie w promocji za ok. 6 zł storczyka w castoramie. Zasuszony trochę. Poucinałam co suche, niezdrowe korzenie, liście ma ładne. Zobaczę z ciekawości, czy temu też się zacznie coś pojawiać.

Teraz stoją sobie dwa zdechlaki na parapecie w kuchni. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 27.03.2015 21:12 

Pochwały: 0
paulinamaja pisze:
(...)
Dziś kupiłam spontanicznie w promocji za ok. 6 zł storczyka w castoramie. Zasuszony trochę. Poucinałam co suche, niezdrowe korzenie, liście ma ładne. Zobaczę z ciekawości, czy temu też się zacznie coś pojawiać.
(...)

Bez kwiatostanu bym nie kupił nawet za 5 zł.
U mnie były po 7,5 zł ,ludzie brali jak "ciepłe bułeczki" po 4-6 szt.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 27.03.2015 21:45 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2014 12:57
Posty: 5961
Pochwały: 32
roh65 pisze:
Bez kwiatostanu bym nie kupił nawet za 5 zł.


A dlaczego?

_________________
Wiedźmowata


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 27.03.2015 21:49 

Pochwały: 0
W przypadku storczyków to wielka niewiadoma - mogą już się nie pojawić.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl