Dzisiaj jest 24.04.2024 14:29

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Juka - problemy
Post: 01.02.2011 15:19 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 01.02.2011 15:05
Posty: 1
Pochwały: 0
Witajcie,

mam problem z moimi dwiema jukami.

Jedna: kilkuletnie i spore już drzewko, wysokości dorosłej osoby, do tej pory rosło pięknie. Drzewko to jeden pień, rozgałęziający się na 3 mniejsze. I niestety ostatnio liście na jednym z tych 3 pni zaczęły żółknąć - tj. nadal wypuszcza młode pędy, ale starsze praktycznie wszystkie zżółkły i odpadły. I to nie dotyczy tylko kilku dolnych liści, bo praktycznie to odgałęzienie wyłysiało :cry: . Liście na pozostałych dwóch odgałęzieniach pnia są zdrowe i zielone. Czy można coś zrobić, żeby to uratować?
Nie sądzę, żeby to był problem z podlewaniem/szkodnikami/chorobami, bo dotyczy tylko jednego odgałęzienia.

Druga: świeży nabytek z Ikei. Na pierwszy rzut oka zdrowa, ale na kilku liściach zaczęły czernieć/żółknąć końcówki. Czy to kwestia tego, że kwiatek był przelany?

Pomóżcie proszę!

pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.02.2011 10:31 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2010 20:17
Posty: 322
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Hm. Jeżeli tylko jedno odgałęzienie jest obeschnięte, to znaczy, że tylko z nim coś jest nie tak, a cała roślina jest zdrowa. Ja bym obcięła na pewnej wysokości, licząc, że wypuści nowe pędy. I obserwowała pozostałe pędy, czy z nimi ok.
Przyszła mi jeszcze do głowy jedna rzecz - jak wygląda donica tej yukki? Może jest za mała? i roślina dusi się w niej i stąd jedno odgałęzienie więdnie, bo korzenie nie są w stanie dostarczyć wody? Nie wiem - tak teraz sobie o tym myślę.
A co do drugiej juki, to niestety w hipermarketach zajmują się kwiatami inaczej niż my w domu i kiedy przywozi się takiego delikwenta do domu to pierwsze co zaczyna obumierać. Starszym okazom jest się gorzej przestawić na inne traktowanie i trzeba obserwować roślinę i czekać aż uznamy, ze się zaaklimatyzowała. Moja dracena (ma 30 lat), którą zabrałam we wrześniu z jednego miejsca w zupełnie inne do tej pory się nie zaaklimatyzowała...
Kupiłam kiedyś szeflerę w hipermarkecie i dopiero, jak wzięłam się za jej przesadzanie,okazało się, że ponad połowa korzeni jest zgnita...
Moja propozycja - broń Boże jej teraz nie nawoź!! Po drugie - jeżeli wciąż jest w ziemi hipermarketowej to ją przesadź. I daj jej czas do przyzwyczajenia się do nowego miejsca. Zmiany na liściach mogą być rzeczywiście efektem przelania - spróbuj ją lekko przesuszyć, podlewaj odrobinę rzadziej bądź mniej. Ja bym poucinała tez te chore liście, chociażby z powodów estetycznych :)
Jesteś w dobrym okresie, bo zaraz wiosna, więc powinna szybko się zaaklimatyzować.
Powodzenia :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.02.2011 17:49 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 15.02.2011 19:22
Posty: 36
Pochwały: 0
Zgadzam się z poprzedniczką. U tej starszej obetnij chorą część i przesadź do większej doniczki, ja bym postawiła ją na podłodze mniej więcej metr od okna,
a co do tej drugiej....hmm no cóż. Prawdą jest że w supermarketach nie dbają dobrze o roślinki. Przesadź ja na 100% a co do nawożenia, myślisz że nie wolno?? Sama nie wiem... zaryzykowałabym i dała jej troszkę florowitu przy podlewaniu.
Z każdym nowym kwiatkiem tak robię i jakoś nie mam problemów :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.02.2011 19:22 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2010 20:17
Posty: 322
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Wiesz Ewoz, nowa ziemia ma w sobie trochę związków potrzebnych roślinom, stąd też ja osobiście nie nawożę od razu po przesadzeniu, tylko po ok. 2 m-cach. Wg starej prawdy - co za dużo to niezdrowo - więc uważam, że lepiej kiedy roślina dostanie mniej "jedzonka" niż za dużo - efekty przenawożenia potrafią być tragiczne dla rośliny. Ale jak wg Twojego doświadczenia nic się nie dzieje, to i może nie trzeba aż takiej, jak moja, powściągliwości w nawożeniu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.05.2013 08:48 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 14.03.2013 17:11
Posty: 24
Pochwały: 0
hej:)
też mam problem ( tak mi się wydaje ) z juką.
Nie rośnie..
Mam ją od 3 lat i nie widzę żadnego przyrostu..
Nie pojawiają się nowe liście.
Juka stoi w słonecznym miejscu, niedawno ją przesadzałam, ma drenaż, podlewam raz na tydzień, może troszkę rzadziej (gdy widzę, że ziemia jest sucha)
Od czasu do czasu zasilę ją nawozem do kwiatów zielonych.
Nie wiem co mam zrobić??
Chcę ją troszkę pobudzić do życia. Jak mam to zrobić?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.05.2013 20:58 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Jeżeli niedawno przesadzałaś, to może wreszcie się ruszy :rotfl2:
Lubi też dostęp świeżego powietrza.
O uprawie juki w naszej encyklopedii:
http://www.swiatkwiatow.pl/jukka-juka-yucca-id362.html

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.06.2013 07:49 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 14.03.2013 17:11
Posty: 24
Pochwały: 0
hej.. :(
nic się nie dzieję..
jukę przesadziłam jakoś w marcu- kwietniu.
Na spodzie został wrzucony drenaż.
Ziemia - uniwersalna (nie pamiętam nazwy firmy)
Podlewam raz w tygodniu.
Zasilam
Mieszkanie nie należy może do jasnych (południowy - wschód--> okna małe zasłonięte balkonami).
Juka stoi w jasnym miejscu na przeciwko okna oddalona ok 3 metrów.
Cały czas ma zwinięte liście, a dziś zauważyłam, ze znowu dolny liść pożółkł.
Nie rosną nowe liście już od bardzo dawna!! (dlatego tez przesadziłam --myślałam, że coś się dzieję z korzeniami)

Co ja mam robić..

Zamioculcas też mi nie rośnie -zaczął mi usychac, przesadziłam i jakoś się trzyma. Jednak nie wypuszcza mi żadnych nowych łodyg. Nie podlewam go - wiem że lubi cień i suchość.

Może nie mam ręki do kwiatów, ale tak bym chciała mieć przynajmniej dwa trzy piękne kwiaty!!!
co mam z nimi zrobić??


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.06.2013 08:53 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Moim zdaniem juka zdecydowanie ma za mało światła. Przestawiłabym ją blisko okna. Być może też ma za mało wody (ile tej wody dajesz?). Teraz jest ciepło i zapotrzebowanie na wodę jest dużo większe.

Zamiokulkasa nie mam, więc tylko podam link, może się zorientujesz (też chyba za mało wody):
http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogr ... id861.html

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.06.2013 10:20 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 14.03.2013 17:11
Posty: 24
Pochwały: 0
dzięki :)
przestawię ją bliżej okna:)
mam nadzieję, że jej to pomoże :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.06.2013 20:04 

Pochwały: 0
Nie wiem co Wy robicie z tymi kwiatkami że nie chcą rosnąć :( u mnie jakiś miesiąc temu 10 doniczek zostało skróconych o czuprynkę i kilka dni temu tak wyglądały, a stoją cały czas na powietrzu, czuprynki też już mają korzonki :thumbsup:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Inna natomiast puszcza odrosty od korzeni po 1,5 miesiąca po przesadzeniu, przyszła do mnie na rekonwalescencję, i nie wiem czy metrowy pień nie jest już martwy, ale jestem dobrej myśli że coś odbije na pniu, jak na tych fotkach wyżej.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl